08.05.2015 - YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISI


YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISI

08.05.2015/ Ödemiş Ticaret Odası

Sayın Başkanım,

Sayın İl ve İlçe Oda ve Borsa Başkanlarım,

Değerli Katılımcılar,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri şahsım ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

2015 yılının ilk toplantısına ev sahipliği yapan Ödemiş Ticaret Odamızın Sayın Başkanına nazik ev sahipliği için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Acı kaybımız, Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Mevlüt Ender Özer’e Allahtan rahmet, Ailesine ve Ticaret Odamıza başsağlığı ve sabır diliyorum.

Yılın ilk yarısına yaklaşırken, küresel piyasalardaki oynaklık hala devam ederken, yakın coğrafyamızdaki yangın söndürülememişken, içerde de kırılganlıklarımıza ilaveten siyaset ve ekonomideki iniş çıkışlar da; yatırımdan, satışlarımıza kadar her süreci olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Ne yazık ki, yılın ilk 4 ayı siyasi söylemlerin gölgesinde ve değer kazanan doların önlenemez yükselişi karşısında ekonomik göstergelere olumsuz yansımıştır.

Son 4 yılın en kötü güven endeksleri seviyelerine ulaşılırken gerek sanayi üretim endeksi, gerekse kapasite kullanım oranı, ilk çeyrekte kapasitemizin çok altında bir büyümenin geleceğini işaret etmektedir.

Baktığımızda; Türkiye’nin %72’lere stabil hale gelen kapasite kullanımı, örneğin G.Kore’de %111, Almanya’da %85 seviyelerindedir.

Veriler, yılın tamamı için büyümenin yine sınırlı düzeyde kalacağını göstermektedir. Her ne kadar petrol fiyatlarındaki düşüş, cari açık baskısı üzerinde hafifletici bir etki yaratıyor olsa da, büyüme üzerinde dikkat çekici bir etki yaratamamaktadır.

Yıllık büyümeye ilişkin uluslararası değerlendirme kuruluşlarının tahminleri de çok parlak görünmemektedir.

Küresel piyasaların bir türlü toparlanamaması, ihracat pazarlarımızda talebin daralması ile birlikte içerde de ekonomiye ilişkin beklentiler bozulurken, küresel krizde fark yaratan Türkiye’nin, ne yazık ki şimdi de dünyadan negatif ayrışma riski ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Oysa ki küresel ekonomik gelişmelere baktığımızda 2015 yılına ilişkin ne yapmamız gerektiği de ortaya çıkmaktadır. Küresel ticaretin kuralları değişirken, orta sınıf büyüyerek şimdiden geleceğin fırsatlarını yaratırken,  sermaye akımları çok hızlı yer değiştirirken, TTIP benzeri anlaşmalarla kıtalar güç birliğine giderken, petrole alternatif olarak kaya gazı öne çıkarken, dünya 3D üretime yönelmişken, bizler kendi gündemimiz içinde takılıp kalamayız. Böyle bir lüksümüz olamaz.

Çünkü hızla doğuya kayan üretimden, Türkiye hakkı olan payı alabilmelidir.

Daha yüksek oranda büyüyebilmek için kurda istikrar ve ekonomi odaklı bir politika gerekliliğini bugün çok daha net görmekteyiz.

Üreterek büyüme ve kalkınma hedefi olan ülkemizde, üretim yapmak, ticareti geliştirmek güçleşmiştir. 

Bu anlamda; 8 Nisan’da Sayın Başbakanımızın ve 9 Bakanın katılımlarıyla TOBB’da gerçekleştirdiğimiz 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda da üretimin, OSB’lerin öneminin ve teşvik sisteminin altının çizilmiş olmasını oldukça önemsiyorum.

Şura’daki proaktif yaklaşım devam ettiği ve bürokrasiden arındığımız sürece geleceğe dair umudumuz da, enerjimiz de iki katına çıkacaktır.

Geçen ay TOBB görevim nedeniyle; gerek yurtdışı gerekse yurtiçinde çok fazla toplantılara katılma imkanım oldu.

Sn. Ali Babacan ve TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu eşliğinde 42 işadamımızla B20'nin Washington toplantıları bunlar içinde en önemlisi idi.

Söz konusu toplantılara küresel çapta 350 kişilik katılım olmuştur. ABD'den 85, Çin'den 31 ve İngiltere'den de 30 önemli işadamı ve CEO katılmıştır.

B20; küresel kriz sonrası ekonominin çarklarını döndüren G20 ülkelerinin iş dünyasının da G20 müzakere sürecine dahil edilmesi gerekliliği üzerine hayata geçirilmiştir.

B20’nin başlıca görevi; farklı ülkelerden gelen iş çevreleri arasındaki alışverişi kolaylaştırmak ve işletmeler için kritik konular etrafında konsensuslar geliştirmektir.

Türkiye’nin, G20 Dönem Başkanlığı dolayısıyla B20 başkanlığını TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başarıyla yürütmektedir. Yönetim Kurulu üyeleri; TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, TİSK ve DEİK temsilcilerinden oluşmaktadır.

ABD’de; Ermeni yasa tasarısı ve TTIP konularında da önemli görüşmelerde bulunduk.

Ayrıca, bizzat yapmış olduğum görüşmelerde; İzmir ve Ege Bölgesi’nin yatırım imkanları ve avantajlarını aktarma fırsatına da sahip oldum.

Orada da gördüm ki; Türkiye çok güçlü aktörlere, çok dinamik bir yapıya sahip. Ancak, sahip olduğu zorlayıcı şartlar ve kırılganlıkları yatırım, üretim, istihdam, ihracat penceresinden, ekonomideki güvenin acilen yeniden tesisini gerekli kılmaktadır.

Ekonomisi yaklaşık her 7 yılda bir krize giren ülkemizde karar vericiler çok dikkatli davranmalı ve sonuç odaklı adımlar atmalıdır. Gerek reel sektörün endişeleri, gerekse de yabancı yatırımcıların tereddütleri bir an evvel giderilmelidir.

Bir sonraki buluşmamızda ülkemizdeki siyasi ve ekonomideki belirsizlik tamamen ortadan kalkacak ve bizler bazı adımlarımızı daha net atabileceğiz. Mecburen bir ay daha beklemede kalıp daha dikkatli olmaya çalışacağız.

Her seçim sürecinde, iş dünyası olarak, bazı taleplerimizi şehrimizin vekil adaylarına iletmeyi sorumluluğumuzun bir parçası olarak görmekteyiz.

Bizler, tarafsız bir şekilde her partiye eşit mesafede olup, sadece ülkemizin, bölgemizin ve üyelerimizin tarafında yer almaktayız.

Bu kapsamda; Milliyetçi Hareket Partisi İzmir milletvekili adaylarının katılımı ile ilkini gerçekleştirdiğimiz dünkü toplantıda talep ettiğimiz bir hususu toplantımıza katılamayan başkanlarımız için bir kez daha paylaşmak istiyorum. Tüm Partilerimizin yönetimlerinden şunu talep ettik:

Seçim bittikten sonra, konularımızı rahatlıkla birebir paylaşabileceğimiz, devamlı temas halinde olabileceğimiz İzmir adına seçilen bir vekilimizin  isminin bize bildirilmesidir.

Bundan sonraki süreçte istiyoruz ki, İzmir vekillerimiz çok daha aktif bir şekilde konularımızın takipçisi olsunlar.

Başarılı ve huzurlu bir seçim süreci diliyor, sonuç ne olursa olsun ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlı sonuçlara vesile olması temennisiyle, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.