06.06.2018 DÜNYAMIZ NEREYE GİDİYOR? ÇEVRE VE GELECEĞİMİZ PANELİ


“DÜNYAMIZ NEREYE GİDİYOR? ÇEVRE VE GELECEĞİMİZ PANELİ” 06.06.2018

 

Sayın İl Müdürüm,

Değerli Sanayicilerimiz ve Kurumlarımızın Temsilcileri,

Sevgili Öğrenciler,

Değerli Basın Mensupları,

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün işbirliğinde hazırladığımız “Dünyamız Nereye Gidiyor? Çevre ve Geleceğimiz Paneli”ne hoş geldiniz.

Bilindiği üzere İsveç’in Stockholm kentinde, 1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.

Her sene özel önem verdiğimiz etkinlikler ile çevre kirliliğine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre ve daha temiz bir dünya için farkındalık yaratmaya gayret ediyoruz.

Çünkü, bugün sürdürülebilir kalkınma hedefinin çevresel şartların iyileştirilmeden mümkün olmayacağını çok iyi biliyoruz.

Bu nedenle de, “sanayi” açısından bakıldığında; “çevre” konusu her geçen gün daha çok gündeme gelen, yeni düzenlemeler ile uyum çalışmaları süratle devam eden bir konu haline gelmiştir.

Küreselleşme, tükenen kaynaklar ve insanoğlunun doğayı ve kaynakları hor kullanması, çevreyi uluslararası bir boyuta taşımıştır.

Bunun bilincinde olan Odamız, yıllardır çevre konusunu üst düzeyde ele almış ve üzerine düşen sorumluluklar dışında çevre bilincini kurumsal olarak benimsemiştir. Bir yanda üyelerimizi değişen mevzuatlar ve şartlar karşısında bilgilendirirken, bir yandan da çevreye duyarlı üyelerimizi ödüllendirmeyi, sorumluluğunun gereği olarak görmektedir.

Yönetim Kurulumuz bu farkındalıkla, sanayinin gelişimini, çevresel değerleri en üst seviyede tutarak, mevzuatlara görüşlerini dahil ettirerek çevre boyutu ile de sağlamaya çalışmaktadır.

Bu amaçla; Yönetim Kurulu Çevre Çalışma Grubumuz aracılığıyla ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı başarmış, sanayicimizin ve ilimizin çevre sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar yürütmüştür.

Bugün de burada yine değerli çalışma grubumuzun değerli üyelerinin desteği ile bu paneli düzenlemiş bulunmaktayız.

Aslında, kendileri yıllardır birçok farklı konu başlığında burada üyelerimize seslendiler, tecrübelerini ve önerilerini paylaştılar. Ancak, o konu başlıkları genellikle çevre mevzuatının getirdiği yükümlülükler ve üyelerimizin sorularının cevaplanmasına yönelikti.

Bugün ise bu özel ve anlamlı günde,

  • Çevre açısından dünyamız ne idi, nereye gidiyor sorusunun cevabını arayacağız.
  • İklim değişikliğinin tarım sektörü ve dolayısıyla üretimi nasıl etkilediği hakkında fikir sahibi olacağız.
  • Bizleri en çok heyecanlandıran kısmı ise gençlerimizin nasıl bir dünyada, İzmir’de yaşamak istediklerini dinleyeceğiz.

Kıymetli Konuklar,

Tüm bu konuları bir kez daha düşünmek, işbirliği içinde yapabileceklerimizi gözden geçirmek ve daha iyisine ulaşma kararı almak için önemli bir fırsat olarak gördüğüm 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve haftasını kutluyorum.

Yarınlarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle, emeği geçen herkese ve katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, verimli bir toplantı olmasını diliyorum.

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.