05.02.2019 TİCARET POLİTİKASI SAVUNMA ARAÇLARI SEMİNERİ


 

Bakanlığımızın Değerli Bürokratları,

Değerli Katılımcılar,

Ege Bölgesi Sanayi Odası adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bakanlığımızın bürokratlarına İzmir’e ve Odamıza hoş geldiniz diyor ve sunacakları değerli bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum.

Üretim ve ihracatın her zamankinden önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. 2018’in yaz aylarından itibaren yaşadığımız kur şoku ve Türk Lirası’nın önemli düzeydeki değer kaybı, finansal kırılganlık düzeyimizin yüksekliğini bir kez daha ortaya koydu.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, yabancı pazarlara daha ucuzdan mal ve hizmet sunabilmemiz yoluyla ihracat hacmimizde artış sağlamış olsa da, diğer taraftan ithalata olan girdi bağımlılığımız, bu artışın suni düzeyde kalmasını sağlıyor.

Söz konusu finansal kırılganlık, ticaret dengelerini bozucu etkiler yaratıp damping tarzı uygulamalara da sebep oluyor. Üretici, artan maliyetler sebebiyle, imalata devam etmekte zorlanırken, bir taraftan da ticaretin bozulan dengeleri itibariyle haksız rekabetle yüzleşmek zorunda kalıyor.

Tüm bu gelişmeler, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve kalkınma için üretim ve ihracatın yegane yol olduğunu bir kez daha ve çok güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Odamızın, “Üretim yoksa, kalkınmak hayaldir.” sözüyle ilgili her mercide dile getirdiği bu gerçek, aynı zamanda ülkemizi geleceğe taşıyacak olan yolu da gösteriyor.   

Tabii ki, bu noktada üretim ve ihracatın muhtevası da büyük önem taşıyor.

Uzun vadeli bir büyüme ve kalkınma stratejisi ise katma değer yaratıcı üretim ve ihracattan bahsettiğimizi de özellikle vurgulamak isterim. Bakınız, gelişmiş ekonomileri incelediğimizde, artık mal ve hizmetten ziyade bilişim ve teknoloji ihracatı konusunda uzmanlaştıklarına tanıklık ediyoruz. Öyle ki; dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin cirosu, ülkemiz de dahil pek çok ülkenin GSYİH’dan dahi yüksek bir konuma erişti.

İşte gerek üretimin bu minvalde desteklenmesi, gerekse ticaret dengesizliğinin getirdiği haksız rekabetin önlenmesi adına, damping önlemleri ve yerli üretimin desteklenmesi büyük önem taşıyor.

Bugün Odamızda ağırladığımız ilgili sektör dairesinden uzman arkadaşlarımızın sunacağı bilgiler, bu konuda ufkumuzun genişlemesi için dikkat çekici bir fırsat. Damping ve korunma önlemleri nelerdir, başvuru süreci nasıldır, yerli üretimin yeterliliğini nasıl ispatlarız, vb. pek çok soru hakkında bugün bilgi edinme imkanı edineceğiz.

Bugünkü toplantıyı, özellikle içinde bulunduğumuz zorlu sürecin aşılması açısından da önemli bir fırsat olarak görüyorum.         

Haksız ticaret politikalarının önlenmesi ve yerli üretimin katma değer sağlayıcı her alanda teşvik edilmesi umuduyla, verimli bir toplantı temenni ediyorum.

 

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.