04.04.2014 EBSO - KREDİ KAYIT BÜROSU REEL SEKTÖRDE ALACAK RİSKİNİN YÖNETİMİ TOPLANTISI


REEL SEKTÖRDE ALACAK RİSKİNİN YÖNETİMİ
04.04.2014 

Sayın Genel Müdürüm,

Değerli Katılımcılar,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması ile birlikte, kötü niyetli kişilerin piyasaya dahil olmasıyla karşılıksız çıkan çek tutarında ve adetinde ciddi artışlar meydana gelmişti. Bu durum her geçen gün mağduriyet yaratmış ve çekin itibarı tartışılmaya başlanmıştı.

Bu farkındalık içerisinde, TOBB ile Kredi Kayıt Bürosu arasında 1 Mart 2013 tarihinde imzalanan protokole istinaden Oda/Borsa üyelerimizin kendilerine ait Çek ve Risk raporlarına ulaşmaları ve bunları isterlerse üçüncü kişilerle paylaşmaları mümkün hale getirilmiştir. 

Oda olarak bu hizmeti biz de vermekteyiz. Bu şekilde kişi, karşı tarafın geçmiş performansını görmekte ve ona göre hareket etmektedir. Ancak, duyurularımıza ve bilgilendirmelerimize rağmen bu sisteme ne yazık ki, çok az kişi ilgi göstermiştir.

O nedenle, bugün Kredi Kayıt Bürosu’nun çok değerli Genel Müdürü’nü davet ederek, bizzat sizleri bilgilendirmesini rica ettik. Davetimizi kırmadılar. Huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Konuklar,

Öyle bir süreçten geçmekteyiz ki, yerel ve ulusal risklerimizin yanı sıra uluslararası politik, ekonomik ve toplumsal riskler de bizleri etkilemektedir. Bizim dışımızda gelişen bir küresel krize, Ortadoğu’da yaşanan kaos ortamına veya Kırım’n Rusya’ya bağlanmasına bana ne deme lüksümüzün olmadığı bir dönemdeyiz. Aksine, an be an gelişmeleri izler bir haldeyiz. Söz konusu bölgelerde katılacağımız fuarlardan, yaptığımız ihracata, ithalata, maliyetlerimize kadar çok boyutlu bir etkilenme ile karşı karşıya kalmaktayız.

Bizi kuşatan bu kadar risk varken, özellikle de reel sektörde rekabet her geçen gün güçleşirken alacak riskinin yönetilmesi hususu bir kat daha fazla önem kazanmıştır. 

Ayağımızı daha sağlam yere basmamıza ihtiyaç duyduğumuz bir süreçte, böyle bir sistemden faydalanmanızı ümit ediyorum.

Sayın Genel Müdürümüz, sizlere konuya ilişkin detaylı bilgilendirme yapacaklar. Çek raporundan, risk raporuna kadar sistemin işleyişine ilişkin tüm sorularınıza cevap bulacağınız bir toplantı olması dileği ile katılımlarınızdan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,
 

Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.