Biz ne istiyoruz?


Biz ne istiyoruz?

 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve halen devam eden olaylarla ilgili şu açıklamayı yaptı.
 
“İzmirli sanayiciler olarak Türkiye’nin birçok ilinde son günlerde yaşanan olayları kaygıyla izliyoruz. Türkiye demokratik bir ülkedir ve her bir vatandaşın özgür düşüncesini ortaya koyma hakkı vardır. Düşünceleri saygıyla karşılıyoruz. Ancak; üzülerek görmekteyiz ki; bazı provakatörler, demokratik düşüncelerini ortaya koymaya çalışan vatandaşlarımızın arasına sızarak, hoşgörü ve sağduyu sahibi İzmir de bile olayları çığırından çıkarmaya çalışmaktadırlar.
 
Bizim hayalini kurduğumuz, 2023 hedefleri için heyecanlandığımız, yabancı yatırımcıları davet ettiğimiz, Türkiye bu değil. Güçlü ekonomisiyle gururlandığımız, genç nüfusumuzla övündüğümüz, lazıyla, kürdüyle, çerkeziyle, göçmeniyle, alevisiyle, sünnisiyle birlikte yaşadığımız Türkiye de bu değil.
 
Ülkemizde kadınların dayak yemesi önlenemiyorsa, spor karşılaşmalarında dahi kan dökülüyorsa, dün kardeşten öte olan halk bugün birbiri ile düşmanlık yaşıyorsa artık toplumsal barışı ve huzuru sağlamak için hükümetimiz, halkımız üzerine düşeni yapmak zorundadır. Biz de üzerimize düşeni yapmaya hazırız.
 
Söz konusu olaylardan ekonomimiz, gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında değer kaybetmektedir. İş dünyası olarak ifade etmek isterim ki, hepsi telafi edilebilir. Peki hayatını kaybeden gençlerimiz, halkın kamuya, kamunun halka olan güvenindeki zedelenme, artan kutuplaşma, sen ben kavgası nasıl telafi edilecek? Geçmişte biz bunları çok yaşadık. Tüm gayretimiz çocuklarımız bunu yaşamasın, bizim onlara bunu yaşatmaya hakkımız yok. Bugün konuşmamız gereken budur.
 
Vatandaşlarımızdan şunu rica ediyoruz ki, eylemlerinizi her zaman olduğu gibi panayır havasında gerçekleştiriniz. Ülkemize yakışan da budur. Çevreye verilen zararı kabul etmemiz mümkün değildir.
 
Diğer yandan güvenlik güçlerimizden de halkın demokratik tepkilerine saygı duymasını, gerginlik yaşanmaması için esnek davranmasını bekliyoruz. Gücünü kötüye kullanan herkes gereken cezayı almalı, provakatörlerden vatandaşlar ayırt edilmelidir.
 
Kalkınma yolunda ilerlediğimiz böyle bir süreçte; çatışmayla değil uzlaşmayla, şiddetle değil hoşgörü ve sağduyu ile hareket etmeliyiz. Ulu önderimiz ATATÜRK’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözü her kesime rehber olmalıdır.”
 
 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.