2016 Şubat Ayı Meclis Toplantısı


ŞUBAT AYI MECLİS KONUŞMASI – 29 ŞUBAT 2016

Sayın Başkanım,
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Şubat ayı Meclis Toplantısı’na hepiniz hoş geldiniz.

 

Değerli Üyelerimiz,

Ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar sebebiyle her toplantımızı aynı gündemle açıyor, terör eylemlerinin varlığından duyduğumuz sıkıntıları tartışıyor ve bitmesine yönelik temennilerimizi dile getiriyoruz. Ancak olayların sonlanmadığı gibi, giderek daha da sarsıcı hale gelmesi ve en kötüsü de toplumumuzdaki hassasiyetin yerini, açık biçimde alışmaya ve kabullenişe bırakması ayırt etmeksizin hepimizi, çıkmaz bir sokağa itiyor.

Bu çıkmaz sokağın etkilerini sadece sıcak çatışma ortamında yaşayacağımızı sanmamız ve çatışmaların sonlanmasıyla toplumumuzun hemen rahata ereceğini düşünmemiz, en büyük yanılgımızdır. Şiddet olayları hemen bugün tamamen sonlansa bile, etkilerini yıllar ve kuşaklar boyu yaşamaya devam edeceğiz. Zira bugün atılan şiddet tohumları, maalesef gelecekte işsizlik, hırsızlık, şiddet, vb. olumsuz olaylarla geri dönmeye devam edecektir.         

Gündemimizin terör olayları ve çatışmalardan ibaret olması, doğal olarak artık ulusal ve uluslararası ölçekte güvenlik sorunu yaşayan bir ülke imajı sergilememize sebep oluyor. Ülkemize yönelik ardı ardına seyahat uyarılarında bulunulması da bunun göstergesidir. Biz, çatışmasız günlerimizdeki imajımızın bile ülkemizin potansiyeline yakışmadığını düşünüp değiştirmeye çabalarken, bugün çok daha kötü bir noktada bulunuyoruz.  

Diğer yandan, iş dünyası olarak bizler, bu ortamda zor da olsa üretmeye devam ediyoruz. Ancak, biliyoruz ki azalan yatırımlar, kendini daralan istihdamla göstermeye ve uzun vadede olumsuz olayların yayılmasıyla göstermeye devam edecektir.

Bu noktadaki, asıl ve en büyük kaybımız ise olayları kabullenmemizdir. Nitekim, şiddeti kabulleniş, toplumsal huzurdan, barıştan ve refahtan tam olarak bir vazgeçiştir. Söz konusu kabullenişi yıllar önce yaşayan Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, vb. ülkelerin bugünkü durumları ortadadır. Bu bağlamda, olayları kabullenmemiz kendimizden önce, çocuklarımıza ve geleceğimize ihanettir. Öyleyse, bıkmadan ve usanmadan barışa sahip çıkmamızdan başka hiçbir yolumuz yoktur.  

Şehit düşen asker ve polislerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Ruhları şad olsun. Halen sıcak çatışmanın içinde olan güvenlik güçlerimizin de Allah yardımcısı olsun.

 

Değerli Arkadaşlar,

Tüm bu şiddet sarmalının altında, gündelik hayatımıza ve faaliyetlerimize devam etmeye çabalıyoruz.

Odamız, geleneksel başarılı sanayi kuruluşları ödül törenini bir kez daha gerçekleştirmiş olmanın heyecanını ve gururunu yaşamıştır. Üretim ve yatırım kategorilerinde gerçekleştirdiğimiz değerlendirmeler sonucu, plaket ve başarı belgesi almaya hak kazanan tüm firmalarımızı, işe hayatına atılım cesareti gösteren girişimcilerimizi ve varlıklarını yarım asrı aşkın süredir sürdüren üyelerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.

Gerek ödül alan, gerekse ödül alamamış olsalar bile gündemin zorlu şartları altında varlıklarını büyüyerek sürdürmeyi başaran firmalarımız, geleceğimize dair umutlarımızı güçlendirmektedirler. Böylece, kentimizin ve ülkemizin kalkınması adına önemli bir katkı sağlamaktadırlar.

Bununla birlikte, kentimizin diğer alanlarda da kalkınma çabalarına tanık olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde, İZBAN Torbalı istasyonunun açılışı gerçekleştirilmiş, böylece en uzun ulaşım ağımız daha da güç kazanmıştır. Şehrimizin farklı güzergahlarında devam eden tramvay çalışmalarının da benzer biçimde ivedilikle tamamlanıp, hizmete kazandırılmalarını temenni ediyoruz.

Gelişmiş ülkelerin marka şehirlerini incelediğimizde güçlü demiryolu ulaşım altyapıları ve metro hatları dikkatimizi çekmektedir. Nitekim, bu gerçeği yıllar önce fark eden ATATÜRK’ün, genç Cumhuriyet’imizin kuruluş felsefesini, yurdun dört bir yanını demir ağlarla örme üzerine kurması tesadüf değildir.

Şehrimiz, kalkınmasına yönelik devam eden kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanmasıyla, bir dünya şehri olma yönündeki imajını da güçlendirecektir.

İzmir’le ilgili bir güzel haber de, Avrupa kıtasındaki 48 ülkeden taraftarların oluşturduğu Avrupa Futbol Taraftarları Derneği'nin (FSE) yaz iletişim ağı toplantısı için İzmir; diğer aday kentler Paris ve Madrid'i geçerek ev sahibi olmuştur. Söz konusu toplantı, 14-17 Temmuz tarihlerinde İzmir’de yapılacaktır. Daha nice güzel etkinliklere ev sahipliği dileğiyle,

 

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Meclis üyemiz Sayın Cengiz ÜNERDEM’in oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor. Ünerdem ailesini tebrik ediyoruz.

11.02.2016 tarih 2993 sayılı TOBB tarafından gönderilen yazıda,
Diyanet İşleri Başkanlığı, aziz şehitlerimizin yakınlarına destek olmak,
Güneydoğuda terör mağduru olan vatandaşlarımıza, Suriye'den gelen kardeşlerimizle birlikte ülkemize sığınmak zorunda kalan Bayırbucak Türkmenlerine yardımcı olmak amacıyla ''Şimdi Yaraları  Sarma Zamanı'' kampanyasını başlatmış olduklarını bildirmiştir. Söz konusu kampanyaya katkıda bulunmak isteyen üyelerimiz Türkiye Diyanet Vakfının sayfasında yer alan hesap numaralarına bağışta bulunabilirler.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.