2015 Nisan Ayı Meclis Toplantısı


MECLİS KONUŞMASI – 27 Nisan 2015
Sayın Başkanım,
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Nisan ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.
Değerli Meclis Üyelerimiz,
Geçen hafta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun, yani bağımsız ve modern bir devlet olmamız yolunda atalarımızın başlattığı milli mücadelenin 95. yıldönümünü coşkuyla kutladık. Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından ülkemiz ve dünya çocuklarına adanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız vesilesiyle, şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz. Çocuk gelinlerimizin olmadığı, sokaklarda kendi kaderine terkedilen ve çok küçük yaşlarda çalışmak zorunda kalan çocuklarımızın sayısının azaldığı bir ülke hayalimizin özellikle altını çizmek isterim.

Ayrıca toplumsal güvenliğimizin en önemli koruyucusu konumundaki Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 150. yıldönümünü de kutluyoruz.

Geçen ay Meclis toplantımıza Sn. Ergün AYBARS’ı davet etmiş ve Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili görüşlerini dinlemiştik.

Ne yazık ki, uluslararası arenada bu acı olayın, ülkemize karşı tek taraflı, bir karşıt politika olarak kullanıldığına, Türk ve Ermeni toplumu arasındaki gerilimin azaltılmaya çabalanacağına pek çok kesim tarafından daha da körüklenmeye çalışıldığına, yaşananların adeta bir soykırım yarışına çevrildiğine tanık oluyoruz.  Son olarak önce Papa Francesco, ardından da Avrupa Parlamentosu, Sözde Ermeni soykırımını tanıyarak, Türkiye'yi de uydurma soykırımı tanımaya çağırmıştır.
Avusturya, Almanya ve Rusya’da soykırım ifadesini kullanırken, Obama’nın soykırım ifadesini kullanmaması, Ermeni diasporasını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Küresel ekonomiden büyük pay sahibi olan ülkeler bu ve benzeri durumları kullanarak, potansiyel arz eden ülkelerin önüne her zaman set çekmeye dün olduğu gibi bugün de devam etmektedirler. Yarın da edeceklerdir.
Sanıyor musunuz ki soykırım bu ülkeler için çok önemli. Öyle olsaydı, Afrika’daki katliamlarda başrolde yer almazlardı.

 

Onlar için önemli olan Türkiye’yi zayıf düşürecek hamleleri atabilmek. İşte bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti dik durmalı, içsel sorunlarını bir an evvel gidererek yeniden küresel ekonomide pozitif yönde ayrışmalıdır. Bizim için tek çıkış yolu budur.

Diğer bir husus da, Ermeni soykırımına ilişkin her sene Türkiye olarak aynı tezi savunurken, bizim dışımızda kalan ve soykırım iddiasında bulunan ülkeler de aynı tezi savunuyor ve bizim açımızdan değişen hiçbir şey olmuyor.

Öyleyse söylemimizi değiştirip, yeni politikalar geliştirmeli, farklı adımlar gündeme getirmeliyiz. Her 24 Nisan’ın sancılı geçmesine artık müsaade etmemeliyiz.

Değerli Arkadaşlar,
Ülkemiz açısından zor bir kış dönemini geride bırakırken, seçime doğru ekonomik ve siyasi atmosferimizin de gün geçtikçe ısındığına tanık olmaktayız.
Seçim nedeniyle ulusal gündemimizde de belirsizliklerin hakimiyeti devam etmektedir. Artık sayılı bir zaman dilimi kalmış ve adaylık başvuru süreci tamamlanmış olan genel seçimler, gündemimizin en önemli başlığı haline gelmiş durumdadır.
Özellikle bu seçimin, klasik bir genel seçim olmasından ziyade, Anayasa ve yönetim sistemi değişikliğine kadar uzanacak bir sürecin miladını temsil etmesi, siyasi tartışmaları ve aday partiler arasındaki çekişmeyi güçlendirmektedir.
Ancak, memnun olduğumuz bir nokta var ki, bu seçimlerde ekonomik programların öne çıkmış olması ve partilerin atışmalarının bu zeminde gerçekleşmesidir. Memnun olmadığımız kısmı ise; yapısal reformların nasıl ve ne şekilde yapılacağından, cari açığın nasıl düşürüleceğine dair acil çözüm bekleyen konularımızın havada kalmış olması ve seçmene yönelik popülist ekonomi politikalarının gündemde yer almasıdır.
Hem birer vatandaş, hem de birer iş adamı olarak, bu gelişmeleri yakından izlememiz, önümüzü daha iyi görebilmemiz adına oldukça önemlidir. Zira 8 Haziran sabahı ortaya çıkacak manzara, ülkemiz adına değişimin ve çok önemli günlerin habercisi olacaktır.
Bu vesileyle, gerek kentimizden gerekse diğer tüm illerden milletvekili adaylığı kesinleşmiş olan tüm adaylara başarılı bir seçim süreci geçirmelerini diliyorum.
İthal vekil olarak tanımlanan adayların, özellikle de İzmir’de yoğun olduğu için kentimizi ve kentimizin konularını iyi analiz etmelerini ümit ediyorum.
Değerli Meclis Üyelerimiz,
Sizlerin de kamuoyunda takip ettiğiniz gibi, bazı yatırım ve ara mallarının vadeli ithalatında uygulanan yüzde 6’lık Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) sıfırlanmıştır.

Birçok sektörde olduğu gibi Plastik sektörümüz adına oldukça memnuniyet verici bir gelişme olmuştur. Zira, sektör genelinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 10 Milyar Dolar’a tekabül eden 6 milyon tonluk ithalat için ödediğimiz KKDF’nin sıfırlanması, omuzlarımızdan önemli bir yükün kalkmasını sağlamıştır. Konuyla ilgili girişimlerinden dolayı, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Ekonomi Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bununla birlikte, sektörümüzde ağırlığını hissettiğimiz bir diğer yük olan bazı ülkelerden gerçekleştirdiğimiz ithalattan alınan anti-damping vergisinin kaldırılması yönündeki çalışmalarımızı da sürdürdüğümüzü belirtmek isterim.

Değerli Meclis Üyelerimiz,
Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Yönetim Kuru Başkanımız Sayın Ender YORGANCILAR ve Sayın Gülfem PERÇİN’in babası Sayın İsmet YORGANCILAR’ın geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Süleyman ÖZBAY’ın istifası nedeniyle yerine Sayın Cenk Hasan KARACE, Meclis Üyemiz Sayın Muzaffer PINARBAŞI’nın istifası nedeniyle de yerine Sayın Ali İhsan KILIÇ gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyor. Ayrılan Meclis üyelerine de bugüne kadar yapmış oldukları hizmetler nedeniyle teşekkür ediyor, bundan sonraki iş hayatlarında başarılar diliyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Sadettin KORKUT’un yeğeni vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.

 

Saygılarımla,
Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.