2015 Mayıs Ayı Meclis Toplantısı


MECLİS KONUŞMASI – 25 Mayıs 2015

Sayın Başkanım,
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sn. Selahattin VARAN
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Mayıs ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Değerli Meclis Üyelerimiz,
Öncelikle bugün aramızda bulunan değerli konuğumuz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Sn. Selahattin VARAN’a huzurlarınızda hoş geldiniz diyorum.

Çevreye ilişkin sorunlar, artan teknoloji ve kaynakların tükeniyor olması ile birlikte her geçen gün önemini artırmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji kaynakları, doğa dostu teknolojiler, çevresel ve kentsel dönüşümler, vb. konular hiç olmadığı kadar çok Türkiye ve dünya gündeminde yer almaktadır.

Bu vesileyle, çevreci ve sosyal sorumluluklarını da yerine getirmeyi başarmış bir Oda olarak, yaklaşmakta olan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü de kutluyorum.

Sanayiciler olarak bizler için çevre denildiğinde; zorlayıcı mevzuatlar ve artan maliyetler kuşkusuz öne çıkmakta, zaman zaman üretimi zorlayıcı bir unsur da olabilmektedir. Elbette ki konunun hassasiyetinin farkındayız. Ancak, her zaman ifade ettiğimiz konu, bürokrasinin üretimdeki işleyişi aksatmaması da büyük önem taşımaktadır.

Kuşkusuz yerel idareler, merkezi idarenin sınırlarının dışına çıkamaz. Daha karmaşık ve ulaşılması güç olabilen merkezi idaredense, yerel idarenin daha kolaylaştırıcı olması her iki taraf için de faydalı olabilmektedir. Bu nedenle Sn. Varan’ın bugün aramızda olmasından, değerli görüşlerini bizlerle paylaşacak olmasından büyük memnuniyet duymaktayız.

Özellikle de kentsel dönüşümde oldukça geç kalan İzmir’de gelinen son nokta ve kentsel dönüşüm süreci hakkında Sn. Varan’ın vereceği bilgileri merakla bekliyoruz. Binalardan OSB dışındaki fabrikalarımıza kadar geniş bir kesim ilgilendiren kentsel dönüşüm zaman zaman sancılı olmakla birlikte, İzmir için olmazsa olmazlardandır. Bu sürecin etkin ve doğru yönetilmesi en büyük dileğimizdir.

Değerli Arkadaşlar,
Geçtiğimiz hafta ülkemiz açısından önemli bir günü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladık. 19 Mayıs 1919, Anadolu’nun bağımsızlık ve modernlik mücadelesini başlattığı önemli tarihsel olaylardan biridir.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bir kez daha şükran ve özlemle anmamıza vesile olan milli bayramımızı kutluyor, daha aydınlık ve güçlü bir ülke olma yolunda gençlerimize ışık tutmasını temenni ediyoruz.

Ancak bu çok önemli bayramı kutlarken bir gerçeğin de altını çizmeden geçemeyeceğim. Son yapılan anket çalışmaları; geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, ne yazık ki hem işsiz hem de umutsuz olduğunu göstermektedir.

Mutsuz ve umutsuz bir gençlikten sağlıklı bir gelecek yaratmak ne kadar mümkün olabilir ki? O nedenle karar vericilerin önce bu gerçeği görebilmesi, ardından çözüme gidecek politikaları hayata geçirmesi çok ama çok önemlidir. Yoksa genç nüfus avantajımız bize en büyük dezavantaj olarak geri dönebilecektir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,
Ülke olarak çok önemli günlerden geçmekteyiz. Zira gündemimiz, artık gerçekleştirilmesine sayılı günler kalan genel seçimlere kilitlenmiş durumdadır. Adaylar son turlarını yaparken, bizler de son vaatleri dinliyor ve bu vaatleri beklentilerimize göre sorguluyoruz.

Bununla birlikte,  seçimlerle ilgili pek çok farklı araştırmayla, anketle ve tahminlerle karşılaşmaktayız.

Demokrasinin temel gereği elbette farklı görüşlerin mümkün olduğunca kapsayıcı biçimde temsil edilmesidir.

Barış ve demokrasinin sadece kendi ülkemiz adına değil,  sınır coğrafyamız için de birinci derece öncelikli olması dileğiyle, seçimlerin tam bir huzur ortamı içerisinde tamamlanmasını temenni ediyorum. Tam 2 hafta sonra bugün karşımıza çıkacak olan yeni Türkiye manzarasının da, ülkemiz adına aydınlık günlere vesile olmasını umut ediyorum.

Değerli Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere 1 yıl önce, 13 Mayıs günü, Soma’da çok acı bir olay yaşadık. Meydana gelen maden faciasında, çok acı bir şekilde yitirdiğimiz  301 canımız, tarihimize de kara bir leke olarak kazındı. Olaydan birebir etkilenmeleri itibariyle, maden şehitlerinin ailelerini de dikkate aldığımızda bu travmayı hala yaşayan 11 bin kişi gibi dramatik bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bu bağlamda, şehitlerimize vefatlarının yıl dönümlerinde bir kez daha rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum.

Ancak bu noktada asıl üzerinde durmamız gereken olay, bu faciadan beri iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne kadar mesafe kat ettiğimizdir. Maalesef istatistikler, Soma faciasından sonraki son bir yıl içinde, 1.500 işçimizi daha kaybettiğimizi gösteriyor ki; bu o günden sonra aslında beş Soma faciası daha yaşadığımızı gösteriyor.

Bu durumda maalesef Soma’dan sonra yapılan yasal düzenlemelerin pratikteki karşılığının çok sınırlı düzeyde kaldığını ve bu anlamda hala ülkemize yakışmayan bir tablo çizdiğimizi anlıyoruz.

Değerli Arkadaşlar,
Bir taraftan ülke gündemimizin yoğunluğu ile meşgul olurken diğer taraftan da kentimizin ev sahipliği yaptığı önemli etkinlikleri de özenle izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde İzmir Kalkınma Ajansı öncülüğünde iş dünyamız adına çok önemli olan “İzmir Büyükelçiler Buluşması” gerçekleştirildi. 70 farklı büyükelçinin buluştuğu bu önemli etkinlikte iş dünyamızın önemli temsilcileri de bir araya gelerek hem kendi aralarında hem de büyükelçilerle fikir paylaşımında bulunma olanağı elde ettiler.

Kentimizin tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı, ticaret ve yatırım olanakları açısından potansiyelimizin ele alındığı bu önemli organizasyonu gerçekleştirmesi itibariyle İZKA’ya ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu noktada, yabancı yatırımlar konusunda faaliyette bulunan ve alanının en önemli yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli Site Selection dergisi tarafından İZKA’nın “Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en iyi yatırım tanıtım ajansı" seçildiği bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. Kentimiz adına gurur verici bu gelişme adına İZKA’yı tebrik ediyor, eksiklerini de tamamlayarak başarılarının artarak devamını diliyorum. 

Değerli Meclis Üyelerimiz,
Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Milliyetçi Hareket Partisi ile başlattığımız milletvekili adayları tanışma toplantılarının ikincisini yarın Ak Parti Milletvekili adaylarımız ile  gerçekleştiriyoruz. Özellikle katılım hususunda hassasiyetinizi rica ediyoruz.

Odamızda; 1987 – 1992 yılları arasında Meclis Üyeliği görevinde bulunan Ahmet ÇETİNBUDAKLAR vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

SAYGI DURUŞU

Meclis Üyemiz Hasan KÜÇÜKKURT Türk onfed Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Yakup ÖZDANON firmasının üretimi dolayısıyla atmosfere salınan sera gazlarını sıfırlamak amacıyla Ege Orman Vakfı ile yaptığı ortak projede Çeşme Ildır’da 3 bin fidanlık “Ortaklar Kauçuk Korusu’nu” oluşturacaktır. ÖZDANON’u çevreye gösterdiği duyarlı davranışı dolayısıyla tebrik ediyoruz

1-2 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenen Birliğimizin 71. Genel Kurul Toplantısı başarılı şekilde tamamlanmış olup, ülkemize ve camiamıza hayırlı sonuçlar getirmesini dilerim. Şimdi TOBB Genel Kurul filmini hep birlikte izleyeceğiz.


Saygılarımla,
Salih ESEN
Meclis Başkanı

 

Selahattin VARAN Özgeçmişi:

1960 yılında Gümüşhane ilinde doğan Selahattin VARAN ilk ve orta öğrenimini Gümüşhane’de tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde göreve başlamıştır. 1990-1996 yılları arasında Gümüşhane Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünde Mühendis olarak, 1996-1997 yılları arasında da Gümüşhane Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünde İl Müdürü olarak görev yapmıştır.
Bu arada 1992-1996 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Gümüşhane Meslek Yüksek Okulunda meslek dersleri vermiş ve 1998-2008 yılları arasında da İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane İl Temsilciliği görevini yürütmüştür.

Sn. Varan sırasıyla; Gümüşhane Köy Hizmetleri Müdürlüğü, Aydın Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  ve Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

03.02.2014 tarihinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne atanmış olan ve halen İzmir İl Müdürlüğü görevini yürüten Selahattin VARAN evli ve üç çocuk babasıdır.


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.