2015 Mart Ayı Meclis Toplantısı


MECLİS KONUŞMASI – 30 Mart 2015

Sayın Başkanım,
Sayın Prof. Dr. Ergün AYBARS,
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Mart ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Çanakkale zaferimizin 100. yılını kutladığımız bu anlamlı ayda çok saygıdeğer bir konuğu, Sn. Prof. Dr. Ergün AYBARS’ı ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim.

Değerli bilim insanı Sn. AYBARS’a hoşgeldiniz diyor, ufkumuzu genişletecek bilgilerini paylaşacak olmasından mutluluk duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.  

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Hepimizin malumları olduğu üzere bugün sahip olduğumuz tüm özgürlüklerin ve hakların temeli, 100 yıl önce Çanakkale’de başlayan destansı mücadele ile atılmıştır. Yokluklar içerisindeki bir halkın Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde ve “Ben size savaşmayı emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözü doğrultusunda verdiği eşsiz mücadele, Anadolu topraklarında tam bağımsız ve modern bir ülkenin kurulması yönünde atılan ilk adım niteliğindedir.

Bu bağlamda bir asır önce Gelibolu’da vatanımızın bağımsızlığı uğrunda canını hiç çekinmeden feda eden yürekli evlatlarımızı, Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Bu vesileyle tarihimize ve şehitlerimize her daim sahip çıkmamız temennisiyle, tüm dünyada barış ve huzurun tam olarak tesis edilmesini umuyorum.

Bugün Sn. AYBARS bizlere Ermeni Soykırımı ile ilgili çok değerli bilgiler verecekler. Ben de konuyla ilgili nacizane birkaç hususa değinmek istiyorum.

Öncelikle Odamız sanayicileri Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi kendine ilke edinmiş ve bu yönde de ülke meselelerine karşı duyarlılığını her zaman ortaya koymuştur. Ermeni Soykırımı ile ilgili de Odamızda bir Komite kurulmuş ve gerekli çalışmalar yürütülmüş, Meclis üyelerimiz bilgilendirilmiştir.

29 Ocak 2001 tarihli Meclis toplantımızda alınan karar gereğince Sözde Ermeni soykırımını kınama bildirisi; başta Fransa Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Meclis Başkanı, Ankara Büyükelçiliği olmak üzere basına gönderilmiş, kamuoyu yaratılmıştır.


Dünya geneline baktığımızda 23 ülke ve ABD’de 41 Eyalet bugün Ermeni soykırımını tanırken, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi de Ermeni Soykırımı Karar Tasarısı’nı 10 Nisan 2014 tarihinde kabul etmiştir. Her geçen yıl bu sayının artması oldukça ürkütücüdür.

Tabi ki en önemlisi de Ermeni Soykırımını reddetmenin yasayla suç haline getirilmiş olmasıdır. Özellikle Sn. Aybars’tan bu konuyu da açmasını rica edeceğiz.

Değerli Arkadaşlar,

Yılın ilk çeyreğini de bitirdik ve geriye doğru baktığımızda piyasalarda tam bir belirsizlik ortamının getirdiği endişeyi görmekteyiz. Bugün güven endeksleri dip yapıyorsa bunun bir nedeni olmalı. Dolar kuru sadece 3 ayda %12 gibi bir oranda artış gösteriyorsa buna sebep bir şey olmalı. İşsizlik oranımız artıyor, ihracatımız azalıyor. Yani birçok gösterge olumsuz yönde ivme kaydediyor. Bunun geçici olmasını ve en yakın zamanda toparlanmayı ümit etmekten başka bir şey elimizden gelmiyor. Ancak piyasalarda dengenin bozulduğu bir gerçek. Karşılıksız çıkan çeklerle ilgili her fırsatta konuyu ele aldığımı biliyorsunuz.

TOBB Başkanımız Sn. Hisarcıklıoğlu kare kodlu çek döneminin geldiğini müjdelemiş. Bu yeni sistemi Sn. Hisarcıklıoğlu’nun ifadesi ile aktarıyorum:

“Piyasada 2 tane çek olacak. Bir normal çek, bir de kare kodlu çek. Ben senden mal almaya geldiğim zaman, benden kare kodlu çeki isteyip alırsan benim bütün özgeçmişimi göreceksin. Borcumu öder miyim, ödemez miyim? Sadık mıyım değil miyim? Hepsini göreceksin. Karşı tarafın riskini bilerek mal satacaksın.”

Evet ümit ediyoruz ki bu sistem işler ve artık biz kabusumuz olan karşılıksız çeklerden kurtulmuş oluruz.

 

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye’nin önünde sıkıntı yaratan bir başka mevzu da Eğitim sistemimiz ile ilgili. Son 10 yılda 5 Milli Eğitim Bakanı değiştirilmiş olan ülkemizde sağlıklı ve istikrarlı bir eğitim sisteminden bahsetmek de ne yazık ki mümkün olamamaktadır. Her sene yapılan YGS sınavlarında yaratılan şaibeden öte ortaya çıkan sonuçlar gerçekten içler acısı. Rakamlara baktığımızda; sınava giren 2 milyon kişi arasında sıfır çekenlere baktığımızda bu sayı 2010 yılında 14 bin iken 2015 yılında 42 bin 555 kişi’ye çıkmıştır.

Çocuklarımızın geleceğini şekillendiren Eğitime biraz daha ciddiyetle eğilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

2 güzel haberle konuşmamı tamamlamak istiyorum. İlki Fuar İzmir.

Geçtiğimiz günlerde açılmış olan Marble Fuarı ile ilk ziyaretçilerini ağırlayan yeni fuar alanı, kentimizin değişen kimliğinin bir temsilcisi olacaktır.

 

Zira İzmir, Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri bir fuarlar ve kongreler kenti olma misyonu üstlenmiştir. Bu sorumluluk ise ancak büyük ve kapsamlı bir yapı kompleksi çerçevesinde başarıyla yerine getirilebilir.

Nice başarılı fuarlara, kongrelere ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmamız temennisiyle, yeni fuar alanımızı belediyenin kendi özkaynakları ile yapmayı başaran Sn. Aziz KOCAOĞLU’na ve emeği geçen herkese takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.

 

İkinci güzel haberimiz de PLASTİK TEBLİĞ ile ilgili.

Güzel şeyler de oluyor diyerek bağlamak istiyorum. Çünkü uzun bir zamandır plastik sektöründe yaşanan bir sıkıntının çözüme kavuşturulmuş olmasından mutluluk duyduk. Bizlere verdikleri destekten dolayı Sn. Başkana sektör temsilcisi sıfatımla teşekkürlerimi sunuyorum.   

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ender YORGANCILAR’ın amcası, Meclis Üyemiz Sayın Mesut KANAT’ın babası, Meclis Üyemiz Sayın Tunç TUNCER’in babası vefat etmiştir. Merhumlara Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Nadir ERDİR’in oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor. Erdir ailesini tebrik ediyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Yakup ÖZDANON’un firması olan Öz Şirketler Grubu yeni şube açılışını gerçekleştirmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Mehmet ATİK bel fıtığı ameliyatı geçirmiştir. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Oda Meclisimiz’in 23.02.2015 tarihli toplantısında seçilen Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin yapmış olduğu görev bölümünde; Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Muhsin DÖNMEZ ALOSBİ Müteşebbis Heyet Başkanlığına, Sayın Haluk TEZCAN ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanlığına, Sayın Deniz GÜNDÜZ Başkan Vekilliğine, Meclis Üyemiz Sayın Mehmet Kamil Atik ve Sayın Akın DALAN ALOSBİ Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Ersan Yıldırım’ın istifası nedeniyle yerine Sayın Yaşar Uçak, Meclis Üyemiz Sayın Fahrettin GÖKSEL’in istifası nedeniyle de yerine Sayın Fatih GÜVEN gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyor. Ayrılan Meclis üyelerine de bugüne kadar yapmış oldukları hizmetler nedeniyle teşekkür ediyor, bundan sonraki iş hayatlarında başarılar diliyorum.

 

 

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı

 

Ergün AYBARS’ın Özet CV

5 Haziran 1941’de İstanbul’da dünyaya gelen Ergün AYBARS, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olmasının ardından aynı Fakültenin Türk İnkılap Tarihi Enstitüsünde asistan olmuştur. Ord. Prof. Enver Ziya KARAL’ın danışmanlığında, “ İstiklâl Mahkemeleri 1920-1923” konulu teziyle Ekim 1972'de Tarih Doktoru ünvanını almıştır.

Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı’nda yedek subaylığını 30 Ekim 1973'de takdirname alarak tamamlayan Sn. AYBARS, 1976-1977 arasında, araştırmaları için bir yıl İngiltere’de bulunmuştur. 1979’da “İstiklâl Mahkemeleri 1923-1927” konulu teziyle doçent olmasının ardından, 1980’de Ege  Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde (sonraki adı ile Edebiyat Fakültesi’nde) doçent olarak göreve başlamıştır.

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Tarih Bölümü Başkanlığı ve Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunan Sn. AYBARS, o yıllarda aynı üniversitede profesör olunamadığı için, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü olarak 1986’da göreve başlamış ve Şubat 1987’de profesörlük ataması gerçekleşmiştir. 22 yıl süreyle Enstitü Müdürlüğü görevini kesintisiz olarak sürdürdükten sonra 6 Haziran 2008’de emekli olmuştur.

Halen Genelkurmay Atatürk Araştırma Merkezi bilim kurulu üyeliği görevini sürdüren Sn. AYBARS’ın “İstiklal Mahkemeleri (Cilt I ve Cilt II)”, “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi”, “Atatürk ve Modernleşme”, “Türkiye’de Yakın Dönem Ayaklanmaları”, “Türkiye, Ortadoğu, Petrol ve Emperyalizm”, “Bir Uygarlık Örneği: Türk Devrimi” isimli eserleri ve bununla birlikte yayımlanmış pek çok makalesi mevcuttur.

 


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.