2015 Eylül Ayı Meclis Toplantısı


EYLÜL MECLİS KONUŞMASI – 28 Eylül 2015

 

Sayın Başkan Vekilim,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Sn. Prof. Dr. Ergün AYBARS,

Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Eylül ayı Meclis Toplantımıza hoşgeldiniz.

Değerli Meclis Üyelerimiz

Öncelikle, davetimizi kırmayarak toplantımıza teşriflerinden ötürü, bir kez daha aramızda bulunan çok değerli konuğumuz, Sn. Prof.Dr. Ergün AYBARS’a teşekkürlerimi sunuyorum. Hoş geldiniz.

İçinde bulunduğumuz zorlu dönem toplumsal barış adına, Sn. AYBARS’ın değerli görüşlerine ve bilgi birikimine başvurma gerekliliğini yeniden ortaya koymuştur.

Sn. Hocamızın değerli görüşleri, bizlere ülkemizin içine düşürülmesi istenen tuzağa karşı ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini de gösterecektir.

Değerli Arkadaşlar,

Önce İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül’ü ardından da, geçmiş Kurban Bayramınızı kutlarken, bundan sonraki günlerimizin ve bayramlarımızın gerçekten bayram tadında geçmesini ve coşkuyla kutlama temennimi yürekten diliyorum. Musevi dostlarımızın da geçmiş “Yom Kippur” bayramını gönülden kutluyorum.

11 Eylül Cuma günü Terör Özel gündemli toplantımızda teröre dair duyduğumuz öfkeyi ve görüşlerimizi paylaşma imkanı bulduk. Giderek kaybedilen barışın yeniden tesisine yönelik görüşlerimizi paylaştık. Toplantıya önem veren ve katılımlarını esirgemeyen tüm değerli üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Bayramda dahi haince saldırılarını sürdüren terör örgütünü bir kez daha şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Ruhları şad olsun. Tüm İslam âlemini yasa boğan hac faciasında da hayatını kaybeden hacılarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Bu vesileyle, Müslüman aleminin insan hayatına verdiği öneme de tüm dünya ne yazık ki şahit olmuştur. Ne yaşanılan kaosun, ne de ölen hacıların toplanma görüntülerindeki vurdumduymazlığın bir daha yaşanmamasını ümit ediyorum.

 

Değerli Üyelerimiz,

Ülkemizdeki farklı kesimleri teslim eden sivil toplum kuruluşlarının tek yürek olma çağrısı ve kardeşliğe atıfta bulunmaları, ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Tam da ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik içinde hareket etme eylemi, silahların susması ve şiddetin son bulmasındaki en büyük güvencemizdir. O nedenle, TOBB ve diğer STK’lar tarafından yapılan çağrıyı önemsedik ve olmamız gereken yerde Ankara’da güç birliğine katkıda bulunarak, “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” dedik.

Ayrıca, bu tür çağrıların sadece usulen yapıldığını ve hiçbir işe yaramadığını iddia eden anlayışı da kınıyor ve bu söylemlerin karşısında da ısrarla birlik olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu anlayıştan yola çıkarak, terör ve şiddet eylemleri karşısında hiçbir adım atmazsak, her söylemimizin ana teması olan daha demokratik bir ülke istediğimizden öncelikle biz vazgeçmiş oluruz. Bu durumda da, şiddetin meşrulaşmasına imkan tanımış oluruz.

Son dönemlerde çok popüler hale gelen bir söylem şöyle diyor; “Dünya, kötülükler yüzünden değil bu kötülüklere ses çıkarmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.” Ne yazık ki, Bazen susmak da var olan durumu onaylamak anlamına geliyor.

Özellikle içinden geçtiğimiz zor bir süreçte, TBMM’nin bir an evvel açılması talebimiz karşılık bulmamakla birlikte, 1 Ekim’de resmi olarak TBMM açılacak ve ne yazık ki seçim öncesi telaşında belki de beklenileni veremeyecektir. Yine de hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Toplumdaki çatışma ortamının ve huzursuzluğun en olumsuz etkisi yine ekonomi üzerinde olmaktadır. İş dünyamızın en büyük yaralarından olan özel sektörün döviz cinsinden borçları, Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kaybetmesiyle katlanarak artmaktadır.

Bu bağlamda, çatışmaların ekonomik bozulmayı tetiklemesi ve ekonomik bozulmanın yeni çatışma ortamlarına zemin hazırlaması gibi bir kısır döngüye hapsolmamız da kaçınılmaz olmaktadır.

Ekonomiye ilişkin veriler de mevcut manzaranın olumsuzluğunu gözler önüne sermektedir. Örneğin, sadece geride bıraktığımız 8 aylık sürede dahi, karşılıksız çek adedinin sayısı % 21 ve tutarı ise sırasıyla yüzde 21 ve yüzde 49 oranında artmıştır.

Benzer şekilde, protesto edilen senet sayısının ve tutarının da yılın ilk 7 aylık sürecinde sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 24 oranında artış kaydettiğini gözlemliyoruz. Protestolu senet ve karşılıksız çek sayısındaki söz konusu artış, borçlanma sorununun ve olumsuz ekonomik gidişatın, halkımızın cebine yansıyan en açık göstergedir.

İzmir’e ilişkin verileri incelediğimizde de, kentimizin borçluluk düzeyi açısından ön sıralarda yer aldığına tanık oluyoruz. İzmir’deki protestolu senet adedi ve tutarı, 2015’in ilk 7 ayında sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 41 oranında artış göstermiştir. Bu bağlamda İzmir, Türkiye’de en çok protestolu senet adedine ve tutarına sahip 3. şehir konumundadır.    

Borç krizleri, bir taraftan işsizliği körüklerken, diğer taraftan suç ve intihar oranlarında artış gibi geri dönüşü olmayan olayları da beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan güven kaybı, yabancı yatırımcıların da geri çekilmelerine sebep olduğundan, ülkemiz uluslararası alanda da ciddi bir ticari kayıpla ve imaj zedelenmesi ile karşı karşıyadır.

Türkiye siyasi, güvenlik ve ekonomi alanlarında sıkıntılı bir sürecin içindeyken, popülist bir yaklaşımla tatilin 9 güne çıkarılmış olmasını açıkçası anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar uzun bir sürenin ekonomiye getirdiği yükleri göz ardı edemeyeceğimiz bir dönemdeyiz. Kimse alınmasın ama Türkiye sadece turizm sektörü ile büyüyen bir ülke değil.

Daha doğru hamlelerle, birlik ve beraberliğe her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu ifade ederek, bir kez daha barış ve huzur dolu günler temenni ediyorum.     

 Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Davut Yanık’ı, torununun sünneti nedeniyle tebrik ediyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Mesut Kanat Kayınpederi vefat etmiştir. Allahtan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Özer Küçükgöl küçük bir operasyon geçirmiştir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.