2015 Ekim Ayı Meclis Toplantısı


EKİM AYI MECLİS KONUŞMASI – 26 EKİM 2015

Sayın Başkanım,
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Türk Hava Yolları’nın Sn. Genel Müdürü; (Doç. Dr. Temel KOTİL),
Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ekim ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Bugün toplantımızda, ülkemizin gurur kaynağı olan Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Sn. Doç. Dr. Temel Kotil’i ağırlıyoruz. Nazik katılımlarından ötürü Meclisimiz adına teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz.

2000’li yıllarda dışa açılma ve büyüme eğilimini artan bir ivme ile sürdüren Türk Hava Yolları, uluslararası ölçekte gösterdiği başarılar ve aldığı ödüller ile bugün küresel bir marka haline gelmiştir.

2014 yılında Travel Plus şirketi tarafından verilen “En İyi Premium Ekonomi Seti” ve “En Yaratıcı Seyahat Seti” ödülü,  2013 yılında Airfinance Journal tarafından verilen, “Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı” ödülü, 2012 ve 2013 yıllarını kapsayıcı biçimde verilen “Avrupa’nın En İyi Operasyonel Mükemmellik Ödülü” THY’nin ne denli önemli başarılara imza attığının göstergesidir.

Bununla birlikte, havacılığın Oscarları olarak kabul edilen Skytrax yolcu değerlendirmelerine göre 2015 itibariyle beş yıl art arda Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi seçilmiş olan THY, aynı değerlendirmeler itibariyle dünyanın “En İyi Business Class İkram Servisi” ile “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödüllerine de sahip olarak, küresel ölçekte parlayan bir yıldız olmuştur.

Böyle büyük bir şirketi yönetme sorumluluğunu üstlenen Sn. Temel Kotil’in, Airline Strategy tarafından “Yönetimsel Liderlik” büyük ödülüne layık görüldüğünü de huzurlarınızda belirterek; bu başarıları itibariyle kendilerini ve tüm THY ailesini tebrik ediyorum.

Ancak, Sayın Genel Müdürüm bir husus var ki, Oda olarak da çok fazla dile getirdik. İstanbul’un hava trafiğini hafifletmek için İzmir’in bir aktarma merkezine dönüşmesi ve Ankara uçuşlarındaki sıkıntılarımız. Sayın Başkan detaya girecektir ama ben de ifade etmeden geçemedim. İzmir için çok önemli bu iki hususu değerlendirmelerinize arzederim.

Sn. Kotil’in bugün bizimle paylaşacağı görüşlerinin, THY’yi çok daha yakından tanımamızı sağlayacağına ve varsa sorunlarınızın giderilmesi noktasında önemli bir fırsat olacağına inanıyorum.   

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da yaşadığımız tarihimizin en kanlı terör saldırısı, tesis etmeye çalıştığımız barış ortamını ve toplumsal huzurumuzu bir kez daha derinden sarsmıştır. Yüzden fazla vatandaşımızın kaybına ve bir o kadarının da yaralanmasına sebep olan bu vahim olayın akabinde ortaya çıkan muhalif tartışmalar ne derece bir kutuplaşma içinde olduğumuzu da gösteriyor.

Hele ki; bazı kesimlerce bu büyük milli acımızın bile paylaşılmaması, milli maçımızın olduğu bir ortamda hayatını kaybedenlere yönelik saygı duruşunun yuhalanması gibi insanlığa yakışmayan manzaraların ne anlaşılır, ne de kabul edilir hiçbir tarafı yoktur.       

Bu vesileyle, Ankara’da meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyor, bu tür olayların artık son bulmasını bir kez daha belirtiyorum.   

Diğer yandan, neredeyse her gün gelen şehit haberleri ile yüreğimiz yanmaya devam etmektedir. Şehit düşen askerlerimize ve polislerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Tüm dualarımız, kanlı terör örgütü ile hala sıcak çatışma içerisinde olan güvenlik güçlerimizledir. Allah yardımcıları olsun.

Çatışmaların hiçbir zaman eksik olmadığı bir Ortadoğu ülkesine dönüşmemiz tehlikesi kamuoyunda giderek daha yakından dillendirilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi tarafından artık sıradan bir söylem haline geldiği ve hiçbir işe yaramadığı ifade edilse de terörü lanetlemekten, barış için çağrı yapmaktan asla vazgeçmememiz gerekiyor. Zira, asıl barışa ve birliğe yönelik inancımızı kaybetmemiz, daha kalıcı sorunlar doğuracaktır. 

29 Ekim 2015 itibariyle, 92. yaşına ulaşacak olan Cumhuriyetimizin kurulması sürecinde gösterilen mücadele ruhuna, birlik ve beraberliğe yeniden ihtiyacımız olduğu günlerden geçmekteyiz.

Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bize bu bağımsız ve uygar vatanı kazandıran tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve vatan neferlerini minnetle, şükranla anıyoruz. 

 

Değerli Arkadaşlar,

Cumhuriyet Bayramı’nın hemen ardından bizi yeni bir seçim ve demokrasi adına yine zorlu bir sınav bekliyor.

Belirsizliğin ortadan kalkması, yeniden huzurlu ve barış dolu günlerimize dönebilmek adına 1 Kasım seçimlerinde tüm vatandaşlarımızın oylarına sahip çıkması çağrısında bulunuyor, bu seçimlerin süregelen çatışmalara artık kesin bir biçimde son noktayı koymasını umut ediyorum.  

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Geçtiğimiz günlerde, çalışmalarını farklı coğrafyalarda sürdüren ülkemiz vatandaşlarının kendi alanlarında ödüllere layık görüldüğü haberlerini aldık.

Kanser oluşumunda ve tedavisinde en önemli unsurlardan bir olduğu belirtilen DNA onarımı üzerindeki çalışmalarıyla Nobel Kimya ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar’ı,

Alanında dünyanın en öncülerinden kabul edilen ve ilk kez bir Türk vatandaşa layık görülen Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü’nü alan Prof. Dr. Vamık Volkan’ı,

Gerçekleştirilmesi bugüne kadar imkansız olarak görülen ışık hızının gürültü ölçümünü yaparak literatüre giren Doç. Dr. Mete Atatüre’yi,

Harvard Üniversitesi genç akademi üyeliğine seçilen ilk Türk olan ve aynı zamanda Amerika’da yayımlanan dünyanın en prestijli dergilerinden Forbes'un "30 yaşından küçük en başarılı 30 bilim insanı" listesine giren Dr. Canan Dağdeviren’i,

Dünyanın en önemli kurumlardan biri olan NASA’da genç yaşta çalışmaya başlayan ve nötron ile karadelikler hakkında yaptığı çığır açıcı çalışmalardan dolayı Amerikan Fizik Derneği’nin büyük ödülünü alan Prof. Dr. Feryal Özel’i,

başarılarından dolayı yürekten tebrik ediyorum. Farklı alanlarda önemli başarılara imza atarak bilim dünyasına olduğu kadar insanlığa da çok değerli kazanımlar armağan eden bu değerli vatandaşlarımızın başarılarının devamını diliyoruz.

Diğer yandan, spor alanındaki ulusal başarılarımızı da tebrik etmek isterim. İzlanda’yı mağlup ederek 2016 Avrupa Şampiyonası’na direk olarak katılım hakkı kazanan milli takımımız, geçen seneki başarılarını devam ettirerek, tarihindeki ilk Euroleague maçında Barcelona Lassa'yı yenen Pınar Karşıyaka basketbol takımımız ve Malta’da şampiyon olan Arkas yelken takımımız ulusal gururumuz olmuştur. Dünya Supersport Şampiyonası'nın Fransa'daki 11. ayağında 4. kez şampiyonluğunu ilan eden Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu da çok önemli bir başarıya imza atmıştır.

Böylesi zorlu bir dönemde hepimize gurur ve umut kaynağı olan, buruk da olsa yüzümüzü güldüren bu başarıların devamını diliyorum.

Bu başarıların bir tesadüf olmadığı inancındayım. Özellikle tek tek bu başarıları sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü, ülkemiz cennet değerinde olup, insanlarımız birer cevherdir. Ancak, yeter ki biz bu cennet vatanı cehenneme dönüştürmeyelim, yeter ki insanımıza güvenelim ve o desteği, özgürlüğü kendi topraklarımızda onlara verelim. Yeter ki, birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

Acılara birlikte ağlayamıyor, başarılara hep birlikte sevinemiyorsak, millet olmaktan da çok uzaklaşıyoruz demektir. O nedenle de;

Bu kürsüden şu çağrıyı yapmayı, sorumluluğumun bir gereği olarak hissediyorum: Lütfen ülkemiz üzerindeki bu oyunlara gelmeyelim, Anadolu insanının birliktelik ruhunu yeniden yaşatalım ve lütfen siyaseti artık bu kadar hayatımızın içinde tutmayalım.

 

Değerli Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum

Odamızda; 1959-1960, 1966-1987, 1991-1992 yılları arasında Meclis Üyeliği görevinde bulunan Semih AKTAŞ vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

SAYGI DURUŞU

Üyemiz Tire Süt Kooperatifi; ( Kooperatif Başkanı Mahmut ESKİYÖRÜK) Birleşmişmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından “Kırsal Refahının Artırılması ve Sosyal Koruma Başarı Ödülü” ile ödüllendirilmiş olup, sosyal koruma konusunda da dünyadaki en başarılı model olarak seçilmiştir. Ayrıca Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da Güvenilir Gıda Üretimi Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. Çok tebrik ediyoruz.

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Deniz GÜNDÜZ’ün kayınpederi vefat  etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Tuncer VARDARCI’nın damadı vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 

Doç. Dr. Temel KOTİL CV’si

1959 yılında doğan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986'da ABD'de Michigan Üniversitesi'nin uçak mühendisliği bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede makine mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde makine mühendisliği bölümünde doktorasını tamamlamıştır.  Kotil, 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde yardımcı doçent ve doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede bölüm başkan yardımcılığı ve 1993-94 yıllarında da fakülte dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesi’nde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York'ta AIT Inc'de araştırma ve mühendislik bölümü başkanlığını yürütmüştür.

2003 yılında THY’deki kariyerine teknik genel müdür yardımcısı olarak başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılında ise Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği Avrupa Havacılık Birliği'nin 2012-2013 yılları arasında Başkan Yardımcısı, 2014 yılında ise Başkanı olmuştur.

Evli ve dört çocuk babası olan Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.