2014 Ocak Ayı Meclis Toplantısı


27 Ocak 2014

 

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sayın Erol IŞILDAK Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı

Sayın Fikret ÜRPER Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı      

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ocak ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Dünyada ve ülkemizde hızlı değişimlerin ve yoğun bir gündemin bizleri beklediği 2014 yılının ilk toplantısında, bizleri bu gündemlerle buluşturan basın emekçilerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamak istiyorum. Demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. güç olarak anılan bağımsız bir medyaya; her dönem ve her kesimin duyacağı ihtiyaç asla unutulmamalıdır.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

17 Aralık ile başlayan yolsuzluk operasyonları ve sonrasındaki süreç, gündemdeki yerini korumaktadır. Siyasi arenada kabine değişikliklerine varan etkileri, ekonomik anlamda Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin milyarlarca lira zarara uğraması, döviz kurlarında artışa sebep olan bir sürecin startını vermiştir.

Türkiye’nin global ekonomiler içerisinde en büyük avantajı olarak görülen ve yabancı sermayenin Türkiye’yi güvenli liman kabul etmesinin en büyük sebebi, bildiğiniz üzere, siyasi istikrar olmuştur. Özellikle son dönemde yaşanan hadiseler, Türkiye Ekonomisi üzerinde ağır tahribat yaratmıştır. Gerekli önlemler alınmaz ise ileriki dönemde tüm etkileri ile bu tahribatı daha derinden hissedeceğimiz aşikardır.

Doların tarihi bir rekor ile 2,40 seviyelerine gelmesi, Kurlardaki aşırı oynaklık  Borsa İstanbul’da yaşanan tedirgin edici gelişmeler, girdi fiyatlarındaki artışlar reel sektörü doğrudan etkilemektedir. Ard arda gelen zamlar, tüm dengeleri altüst edecek, vatandaş da bundan nasibini alacaktır.

Diğer yandan, Para Politikası Kurulu’nun son toplantısında bir kez daha açıkça gördük ki, Merkez Bankası siyasi baskı altındadır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı tartışılır bir noktaya gelmiştir. Faiz artışına karşıyız inatlaşmaları yerine, kamuoyuna faiz artışının getirileri ve kayıpları çok iyi anlatılmalı ve artışlar, kişilerin talebine göre değil, ekonomik gündemin gereklerine göre yürütülmelidir. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekçi’nin faiz artışının, kur artışına göre ekonomiye kalıcı hasarının daha büyük olacağını söylemektedir. Doğrusu bunun hangi temel bilime uygun olduğunu bilmek isteriz...

Geldiğimiz noktada; süregelen belirsizlikler, öngörülemeyen kur artışları, Türkiye’yi üreten toplum olmaktan hızla uzaklaştırmaktadır. Bu riski göz ardı edemeyiz.

Tüm bu gelişmeler karşısında, acilen önlem alınmalıdır. Bunu da yapacak olan siyasi erktir.

AB Birliği çıpasının Türkiye için ne kadar önemli olduğunu, aslında yaşanan son hukuki karmaşa da ortaya koymaktadır. O nedenle de böyle bir çıpayı kaybetme lüksümüzün olmadığı inancındayım.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Barroso, “Türkiye hukukun üstünlüğü ve erklerin ayrımı ilkelerine uymalıdır. Bu konuda güvence aldık. Türkiye bu konuda yalnız değildir. Size destek vermeye hazırız” sözü duyulan sıkıntıyı ortaya koymaktadır. Ümit ediyoruz ki verilen sözler yerine getirilir.

Zira çalışmaları devam eden, internete özgürlük sansürünü de kabul etmemiz mümkün değildir. Bu ve bunun gibi her geçen gün AB’ye uyum sürecinden uzaklaşma hamlelerimiz, Türkiye’nin geleceğini de ciddi risk altına sokmaktadır.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Diğer bir konu da, bir devlet bankası olmasının ötesinde kuruluş amacı KOBİ’leri desteklemek olan Halkbankası’nın yolsuzluk soruşturmasında isminin geçmesidir.

Atatürk’ün; “Küçük esnafa ve küçük sanayi sahiplerine, ihtiyaç duydukları kredileri kolayca ve ucuzca verecek bir kurum kurulmalı ve kredinin, normal şartlar altında, faiz oranı azaltılmaya çalışılmalıdır.” düşüncesiyle kurulan bir bankadan söz ediyoruz.

Diğer yandan, gerek milletvekillerine, gerekse üst düzey emniyet mensuplarına gönderilen pahalı hediyeleri de anlamakta zorlanıyoruz. Halkın Bankası’nın yüzü halka dönük olmalıdır. Ümit ediyoruz ki, alınması gereken dersler alınmıştır.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bilindiği gibi Mart ayında yerel seçimler gerçekleştirilecek. Adayların büyük bir çoğunluğu açıklandı. Bu kürsüden şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki; Odamız ve tabi ki Meclisimiz, tüm partilere ve adaylarına eşit mesafede yer almaktadır. Bu konuda hiç kimsenin bir şüphesi olmasın. Söz konusu İzmir olunca, elbette ki projeleri dinleme ve taleplerimizi iletme hakkını kendimizde görüyoruz. O nedenle buradan da açık bir davet yapalım. Siyaset değil, projeleri konuşmak için İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarımızı Meclis toplantılarımızda konuk etmekten mutluluk duyacağız.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Ocak ayının ortasında, yaşamını yitiren Kader Erten ile tekrar gündeme taşınan çocuk gelinler, Türkiye’nin kapanmayan bir yarasıdır. Maalesef yasalar esnetilerek, yaşı küçük kız çocuklarımızın evlendirilmesi ve sonrasında yaşanan dramlardan ders alınmamaktadır.

Yapılan araştırmalar, çocuk gelinlerin yaklaşık %73’ünün okuma yazma dahi bilmediğini gösteriyor.  Oyda ki kız çocuklarımızın okumasını, çalışmasını, yönetimsel kademelerde yer almasını Çağdaş bir Türkiye için hepimiz çok önemsemeliyiz.

Hal böyle iken, Aile ve Sosyal Politikalar yeni Bakanı Sayın Ayşenur İslam, “Kimse kötülük olsun diye çocuğunu evlendirmez, çoğu masumane. Bilinci artırmalıyız” sözlerini açıkçası talihsiz bir açıklama olarak yorumluyorum. Bilinci arttırmak ve bunu engellemek devletin görevidir. Masumane olarak yorumlamaksa, olayı ne yazık ki basitleştirmektedir.

Yaşanan acıların sona ermesi, bedenen ve ruhen sağlıksız nesillerin önüne geçebilmek için gerekenlerin yapılması ve kadının güncel hayattaki rolünün artırılması hususunu Meclis kürsümüzden tekrarlamakta fayda görüyorum.

Bu anlamda, Türk kadınının sosyal konumunun irdelendiği Türkiye’nin ilk kadın müzesinin İzmir’de açılmış olmasından ötürü de Sn. Hakan Tartan Başkana teşekkürlerimizi sunuyorum.

Son olarak duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.  

- Meclis Üyemiz Sayın Savaş BAŞNAK’ın ağabeyi,

-Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Kamil PORSUK’un kayınbiraderi,

-Sayın Murat KURTALAN’ın ağabeyi ve ağabeyinin eşi vefat etmiştir. Merhum ve Merhumelere Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına tekrar başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

-Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ender YORGANCILAR Filipinler İzmir Konsolosluğuna atanmıştır. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

- Meclis Üyemiz Sayın Hasan KÜÇÜKKURT İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.