2014 Nisan Ayı Meclis Toplantısı


NİSAN AYI MECLİS KONUŞMASI – 28 Nisan 2014

 

Sayın Başkanım,

TEPAV İcra Direktörü Sayın Prof. Dr. Güven SAK   

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Nisan ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Nisan ayı Meclis toplantımızı onurlandıran Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın Değerli Direktörü Sayın Güven SAK’a bizlerle oldukları için huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın Güven SAK; Sermaye Piyasası Kurulu’nda baş araştırmacı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda üyelik, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyeliği görevlerini tamamladıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Güven SAK Radikal Gazetesi, Dünya Gazetesi ve Hürriyet Daily News gazetelerinde köşe yazarlığının yanı sıra TEPAV’ın kurucu direktörü ve icra direktörüdür.

Bugün de bizlerle Türkiye ve Dünya Ekonomisi’ndeki gelişmelerle ilgili bir sunum yapacaklar. Anlatacaklarını merakla beklemekteyiz.

Değerli Arkadaşlarım,

İki önemli tarihi ve bu tarihlere anlam katan değerleri bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak, geçtiğimiz hafta yurt genelinde coşku ile kutlanan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94. yılının, hepimize kutlu olmasını diliyorum. Cumhuriyetin ilelebet yaşatılması için vazgeçilmez olan demokrasinin değerini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Demokrasi, güçlünün haklı olduğu bir düzenden hukuk düzenine geçişin en kilit kurumudur. İşte bu yüzdendir ki, TBMM’de “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” yazmaktadır. Vekillerin de TBMM çatısı altında, bu farkındalık içinde çalışması ve kararları onaylamasını diliyorum.

TBMM’nin açılışının yıldönümünün yanı sıra 23 Nisan’ı eşsiz kılan bir diğer husus da, bugünün Türk ve dünya çocuklarına armağan edilmiş bir bayram olmasıdır. Tüm evlatlarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

En büyük dileğimiz, geçmişten aldığımız bu mirası sadece 1 günlük kutlamanın ötesinde, çocuk ölümlerinden, çocuklarımızın şiddet görmesine, çocuk işçilerden çocuk gelinlerin artan sayısına kadar geleceğimizi karartan konulara çözüm bularak yaşatmak zorundayız. Şekilden ziyade, içeriğe yönelmeliyiz. Çocuklarımıza bunu borçlu olduğumuz inancındayım. Kadınlar ve çocuklar çok önemli birer değerdir. Bu iki değeri, Türkiye’yi 2023’e taşıyacak seviyeye getirmek zorunda olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim.

İkinci olarak; sanayinin can damarı, üretimin kalbi emekçilerin, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarım. Türkiye’nin işçisi, memuru, çiftçisi, işvereni tüm vatandaşları ile huzur ve adalet çerçevesinde yaşaması; kalkınma ve büyüme yönünde ortak emek harcaması gerekliliğini sonuna kadar savunuyorum. 1 Mayıs’ın şenlik havasında geçmesi, gereksiz inatlaşmalardan vazgeçilmesi ve coşku ile kutlanmasını ümit ediyorum.

Bu vesile ile yurtiçinde barışın ve huzurun sağlanması ve korunması ile görevli Türk Polis Teşkilatı’nın da 169. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Yerel seçimlerin ardından, 2014 Ağustos ayına kadar gündem Cumhurbaşkanlığı, sonrasında da genel seçimler gibi görünmektedir. Ancak bir kez daha Meclis kürsümüzde tekrar etmek istiyorum. Türkiye 2014’ün ilk 3 ayında seçimlerle çok meşgul olmuştur. Artık ekonomiden bahsetmemiz, çalışmamız ve üretmemiz gerekmektedir. Eksiklerimizi tamamlamalı, aksayan yönlerimizi tamir etmeliyiz.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları da, Türkiye’ye ilişkin gerekli uyarıları yapmış, siyasi gerilimin hükümetlerin etkinliğini azalttığı; ekonominin dengesini, ülkelerin büyüme trendini derinden etkilediği yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır.

Bizim de en büyük temennimiz, ekonominin, siyasetin gölgesinde yönetilmesine müsaade edilmemesidir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen, İzmir Genç İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen, İzmir İnovasyon Ödülleri sahiplerini bulmuştur. İnovatif ürün dalında üyemiz UGS-Urla Gıda ve Tarım Ürünleri A.Ş. ikincilik ödülü alırken, Yönetim Kurulu Başkanımızın firması İzeltaş aynı kategoride mansiyon ödülünü kazanmıştır. Her iki firmamızı da tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devam etmesini temenni ediyoruz.

Türk Sanayicisi, gelişmesinin ve global pazarlarda hak ettiği yere ulaşmasında Ar-Ge ve inovasyonun öneminin son derece farkındadır. Bugün eğitim seviyelerini yükseltebilen, hukuku ve demokrasiyi sindirebilmiş, Ar-Ge ve inovasyonda öne çıkan ekonomilerin, dünyada söz sahibi durumda olması da bunu desteklemektedir.

Sayın Hocamın da bu noktada, gerek Güney Kore örneğini işlediği yazıları, gerekse eğitim boyutunda çok isabetli ve değerli tespitleri var. Bugün belki bunlara da değinir.

Ayrıca, Çok arzu etmeme rağmen programım dolayısıyla katılamadığım, Odamız tarafından 15.’si düzenlenen Aytaç SEFİLOĞLU Gazetecilik Yarışması’nda ödüle layık görülen basın mensubu arkadaşlarımızı tebrik etmek istiyorum. Habercilik ilkeleri doğrultusunda gerçekleri yazan kalemlerin sayısının artarak devamı, demokrasimizi ve haber alma hakkımızı güçlendirecektir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Son olarak duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

AÇILIŞ VE BAŞKANLIK SUNUŞLARI

 

1998-1999 yılları arasında Odamızda Meclis üyeliği yapan Nurettin ÖZERTUĞRUL vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.  (SAYGI DURUŞU)

 

Meclis Üyemiz Sayın Hasan Onur ERCAN’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına tekrar başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Hayrullah SORKUN CHP Konak İl Meclis Üyesi, Sayın M.Şafak BARAN da CHP Karabağlar İl Meclis Üyesi, Disiplin Kurulu Üyemiz Sayın Ertuğrul DOĞUÇ AKP Konak İl Meclis Üyesi olarak seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor, başarılı çalışmalar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Mevlüt KAYA Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hakan ÜRÜN Ege Madenciler Derneği’ne yeniden başkan olarak seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Mustafa GÜÇLÜ’nün firmasında temsil yetkisinin kalmaması nedeniyle yerine meclis üyeliğine Sayın Ali ÖZİNÖNÜ, TOBB Genel Kurul Delegeliğine de 1. Yedek üye olarak Sayın Özkan İPEK gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz. 
                                                      
EBSOV Kadınlar Birliği Tiyatro Topluluğu tarafından 2 Mayıs 2014 Cuma günü sahnelenecek olan "Başarılarımı Karılarıma Borçluyum"  isimli tiyatro oyununun davetiye satışı dışarıda yapılmaktadır. Burs alan öğrencilerimiz için siz Meclis Üyelerimizin desteklerini bekliyoruz.

 

Saygılarımla,

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.