2013 Temmuz Ayı Meclis Toplantısı


29 Temmuz 2013

Sayın Başkanımız,

Danıştay Onursal Başkanımız,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Temmuz ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Bu Meclis toplantımızı onurlandıran Danıştay Onursal Başkanı Sayın Hüseyin KARAKULLUKÇU’ya da huzurlarınızda teşekkürlerimi sunarak, sözlerime başlamak istiyorum.

Ülkemizdeki sosyo-ekonomik ve politik ortamın çok zorlu olduğu dönemlerde zor şartlarda, çok zor bir görevde, alınan sorumluluklar, edinilen tecrübeler ve hayatın içinden anılarla dolu yaklaşık 40 yıllık mesleğe hizmetten sonra Sn. Karakullukçu’nun bizlerle paylaşacaklarını merakla beklediğimi ifade etmek isterim.

Türkiye bir hukuk devletidir. Ancak, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı gündemden düşmeyen çok önemli bir tartışma konudur.

İş dünyası olarak bizler de kuşkusuz, bağımsız ve tarafsız bir yargı ortamı içinde yaşayabilmeyi çok önemsiyoruz. Anayasamızda, hakimlerimizin görevlerinde bağımsız olduklarını açık, seçik belirlemiştir.

Hem vatandaş arasında, hem de vatandaş ile devlet arasında yapılan yargılamalarda tarafsızlık vazgeçilemez ana ilkelerden biridir. Bundan şüphe duyulmasına dahi müsaade edilmemelidir.

Biliyoruz ki, güçlü olan devletin karşısında güçsüz olan bireyin korunması esastır. Bu esas bozulduğu takdirde, halkın adalete olan güveninin sarsılmasıyla, hukukun üstünlüğü de tartışmalı bir noktaya ulaşır.

İşte bu nedenle, Adalet mülkün temelidir sözünün gereği önemlidir.

Ancak, ülkemizde, çeşitli sebeplerden ötürü yavaş işleyen bir adalet sistemine sahibiz. Eminim ki Sizlerde bu tespitte benimle hemfikirsiniz.

Hem mahkemelerimizde bu sürenin kısaltılması hem de bürokratik işlemlerin hızlandırılmasının gerekliliğine inanmaktayız. Bir sanayici olarak bizler, yatırım yapmamızı güçleştiren sebeplerden ötürü mahkeme, mahkeme dolaşmak istemiyoruz. Aylarca sonuca ulaşamayan davalarla, mücadele ettiğimiz haksız rekabet halkasına bir yenisini daha eklemek de istemiyoruz.

Türkiye’nin olabildiğince hızlı, tarafsız ve yasaların doğrultusunda herkese eşit mesafede işleyen bir hukuk sistemini hak ettiğine inanıyoruz.

Sizden de özellikle bu konularda görüş ve değerlendirmelerinizi rica ediyoruz.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Temmuz ayının ikinci haftasında Yönetim Kurulumuz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Ankara Ziyaretlerinde emeği geçen herkese ve Yönetim Kurulu Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bakanlarımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımıza ve TOBB Başkanımıza reel sektörün sorunlarının gündemde geri planda kalması ile ilgili endişelerimizi, İzmir’in ve sanayicilerimizin konularını yüz yüze aktarma şansını yakaladık. 

Odamız üyelerinin başarılı performansları yapılan çeşitli araştırmalarla ortaya konmaktadır. İlk olarak Temmuz ayı başında açıklanan, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Üretimden Satışlarına Göre Büyük Sanayi Kuruluşları Listesi’nde yer alan 100 Büyük üye firmamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Benzer şekilde, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 500 büyük firma çalışmasında listeye giren üyelerimizi, FORTUNE 500 Listesi’nde yer alma başarısı gösteren değerli üyelerimizi tebrik ediyorum.

Bu arada, geçen hafta içinde Merkez Bankasının 2011 yılı Ekim ayından beri ilk kez faiz koridorunun üst bandını yüzde 6,5’dan, yüzde 7,25’e, 75 baz puan arttırması dikkat çekici bir hamle olarak yorumlanabilir.

Özellikle ABD kaynaklı gelişmelerin uluslararası sermaye piyasalarında arttırdığı belirsizlikler nedeniyle, Türkiye gibi sıcak paraya ihtiyaç duyan ülkelere olan sermaye akımlarının bozulduğu bir dönemde, Merkez Bankasının bu hamlesinin bu akımları düzenlemesi beklenmektedir. Ancak, bu artışın ticari kredi faizlerinde de bir artışa yol açacağı bir gerçektir. Bu nedenle hem faiz hareketlerinin, hem de döviz fiyatlarındaki hareketliliğin dikkatle izlenmesinin gerektiğine inanmaktayım.  

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Özgür basının ülke siyaseti ve ekonomisi açısından ne denli önemli bir gereklilik olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Bu gerçekten hareketle, bugün bu salonda bizlerle birlikte olan veya olamayan tüm basın mensubu arkadaşlarımın Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı en içten güzel duygularımla kutluyor, fedakâr çalışmalarından ötürü hepsini tebrik ediyorum.

Yaz ayları ile birlikte yeniden gündeme oturan orman yangınlarını, içimiz acıyarak izliyoruz. Ülkemizin ciğerleri olan ormanlarımızın yok edilmesine bir kez daha kamuoyunun dikkatini çekerken, Ege Üniversitesi’ni Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokolden dolayı tebrik ediyorum. Buna protokole göre, üniversite ısıya dayanıklı iş kıyafetleri üretimi için bilimsel çalışmalar gerçekleştirecektir.

Türkiye’nin ve sanayimizin benzer Ar-Ge projelerine olan ihtiyacı aşikârdır. Ümit ediyorum ki, bu tür başarılı projeler, yenilerine vesile olsun.

Temmuz ayı içinde, Ege Bölgesi Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile Meclis Başkanları tanışma toplantısında önemli bir güç birliği içinde olduğumuzu görme imkânı bulduk. Ülke ve Bölge menfaatleri doğrultusunda benzer güç birliklerinin artarak devamını diliyorum.

Bu dileğim ile birlikte Ülkemizin her katmanında, birlik ve beraberliğe olan ihtiyacımızı tekrarlamakta fayda görüyorum.

Diğer yandan, birlik ve beraberliğin, yardımlaşmanın, hoşgörünün ve sevginin ayı olan Ramazan ayının da sonuna yaklaşmış bulunmaktayız.

Şimdiden sevdiklerinizle mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmeniz dileklerimi, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz, konuşmamın bu bölümünde üyelerimiz ile ilgili bazı duyurularla konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 • Odamızda 1969-1972 yılları arasında Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan Tacettin Hiçyılmaz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine baş sağlığı diliyor ve sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.  

  SAYGI DURUŞU
   
 • Meclis Üyemiz Sayın Akın KAYACAN’ın annesi de vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine ve Kayacan ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.  
   
 • Meclis Üyemiz Sayın Hüseyin ARICI’nın oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, Arıcı ailesini tebrik ediyoruz.
   
 • Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Hakkı ATTAROĞLU Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyeliğine yeniden seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyoruz.
   
 • Meclis Üyemiz Sayın Gülçin GÜLOĞLU, Güloğlu Plastik olarak Arabistan 500+Türkiye zirvesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında girdiği için 6. lık Ödülünü kazanmışlardır, Haziran ayı içerisinde de yine TOBB, TEPAV ve ALWORLD ortaklığında Harward’da Harward Girişimcilik Zirvesine katılmışlar ve başarı ile tamamlamışlardır. Harward’da gerçekleşen organizasyonun devamı olarak Eylül ayında açıklanacak liste ile Türkiye 100 finalistlerine ödülleri verilecektir. Kendisini tekrar tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.