2013 Mayıs Ayı Meclis Toplantısı


                                                                                                                      27.05.2013

                                                                                                                      Meclis Toplantısı

Değerli arkadaşlarım,  teşrifleri ile bizleri onurlandırmış bulunan geçmiş dönem başkanlarımız, disiplin kurulunun çok değerli üyeleri, basınımızın değerli temsilcileri odamıza uzun yıllar meclis üyesi olarak hizmette bulunmuş onur üyelerimiz ve siz değerli meclis üyesi arkadaşlarım, konuşmama başlarken, öncelikle bugün bu onurlu makamda bulunmamız için göstermiş olduğunuz teveccühlerinizden dolayı şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına bir kez daha şükranlarımı sizlere sunuyor, 2013-2016 döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni dönemimizde 143 olan Meclis üye sayımız 130’a düşerken aramıza 45 tane yeni arkadaşımız katıldı ki bu arkadaşlarımızdan 36’sı ilk defa meclis üyesi olarak aramızda bulunuyorlar. 55 olan yaş ortalamamız bu dönem 54’e gerilemiştir. Temennimiz 4’ten 5’e çıkan bayan üyelerimizle birlikte gençlerin sayısının da artmasıdır. Diğer yandan, 67 olan Meslek Komitesi, 64 sektör altında toplanmış, toplam üye sayısı da 324 olarak belirlenmiştir. Geçen dönemde olmayıp, yeni dönemde Komitelerimizde yer alan 134 üyemize de başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender Yorgancılar’ı da önceki dönem yapmış olduğu gayretli çalışmalarından ötürü kutluyor; yeni dönemde Yönetim Kurulumuzun başarılarının devamını diliyorum.

Görev süremiz boyunca, Odamızın vizyonu ve misyonu çerçevesinde, kanunların bizlere tanımış olduğu haklar kapsamında; Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuzun koordineli çalışmasına ve verimli sonuçlar üretmesine çalışacağız.

Seçim sonrası ilk toplantımız olması vesilesiyle; Odamıza yakışır toplantılar gerçekleştirebilmemiz için hoşgörünüze sığınarak bazı noktalarda özellikle hassasiyetinizi rica edeceğim. Özellikle yeni gelen aramıza yeni katılan meclis üyelerimizin de bu hususta dikkatlerini çekmek amacıyla. Biliyorsunuz konuşma süresi konumuz var ve iç yönergede ifade dilmiş olduğu gibi 10 dakika ile sınırlı. Dolayısıyla zaman zaman bu sürenin kullanılması ile ilgili bir takım sürtüşmeler olmuyor değil. Ancak meclisi yönetirken sizlerin adına yönettiğimi lütfen unutmaksızın burada konulmuş olan kurallara sahip çıkmam konusunda bana yetki verdiğinizi de unutmamış bulunmaktayım. Eğer 10 dakikalık sürenin tartışılmasını isteyen üye arkadaşlarım var ise önergeler maddesinde bu konuyu gündeme taşıyabilir. Bu konunun değiştirilmesi hususu yine bildiğiniz gibi siz değerli meclisimizin ve meclis üyelerine ait bulunmakta. Dolayısıyla tabi ki konuşmanın akışı içerisinde meclis başkanı olarak gereken inisiyatifi kullanmaya gayret edeceğiz ve konuşmaların tümünün daha iyi anlam kazanması, anlaşılması için konuşmanın ille de 10 dakikanın sonunda bitmemesini sağlamaya çalışacağız. Siz değerli arkadaşlarımın da buna uyması konusunda göstereceğiniz hassasiyet en azından meclisimizin daha düzenli ve verimli olmasına katkıda bulunacak.

Değerli arkadaşlarım, tabi ki meclisimiz bir ölçüde bizler ile dışarıda, bizlerin davranışları ile ses buluyor, kendini buluyor. Dolayısıyla hiç şüphe etmiyorum ki toplantılarımıza gelirken gerek giyimimize gerekse davranış biçimlerimize son derece dikkat edeceğiz. Tabi ki aynı zamanda toplantılara düzenli ve aktif bir şekilde katılım son derece önemli. İnşallah bu dönemin sonuna kadar aynı meclis doluluk oranımız ile bu meclisimizi ikame etmeyi de sağlamış oluruz. Ayrıca konuşmalarımızın içerisinde yönetim kurulunun bana göre çok değerli hazırlamış olduğu ve bizlere de el kitapçığı şeklinde dağıtmış olduğu üzere hangi konulara nasıl, ne şekilde değineceğimiz hususu, hangi üslup ve davranış biçimi ile konuşacağımız ve davranış biçimi göstereceğimiz burada kendini zaten buluyor. Bu kitapçığın iyice okunması suretiyle bizlere daha da zaman kazandıracak bir durum ortaya çıkmış olacak.   

Tabi ki şunu çok açıkça ifade etmek istiyorum. Çalışma dönemimizde, bu kürsünün,  kanunlar ve nezaket kuralları çerçevesinde söylenecek sözü olan herkese açık olduğunu ifade etmek isterim. Odamızı, kentimizi, bölgemizi ve ülkemizi daha ileriye götürecek her fikri saygı ile dinleyeceğimizi bilmenizi isterim.

Değerli konuklar Meclis Üyesi arkadaşlarım, her ay sizlerle o ay içinde İzmir’de, bölgemizde ve ülkemizde gerçekleşen olayları aktarırken kimi zaman mutlu olduğumuz, kimi zaman da endişelendiğimiz konuları paylaşacağız. Bu anlamda Mayıs ayına baktığımızda;

Öncelikle; hem milli mücadele hem de İzmir’in düşman işgalinden kurtulmasının simge isimlerinden olan Hasan Tahsin’i anarken, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızı bir kez daha gururla kutluyorum. Bu vesile ile Ulu Önderimiz başta olmak üzere, bugünlerimizi borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz. Tarihimizde bir dönüm noktası olan ve genç beyinlerde, genç fikirlerde ülke geleceğini gören Atatürk’ün bu inancına bugünlerde çok daha fazla ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim.  Daha aktif, daha çok sorgulayan bir gençlik bizleri ileriye taşıyacaktır.

Değerli arkadaşlarım, ülkemiz; etnik ayrımların keskinleştiği, kimliklerin irdelendiği, sosyal ve siyasal önemli değişimlerin yaşandığı kritik bir süreçten geçmekte. Anayasal, siyasal, sosyal ve kültürel alanlara sirayet eden bu değişim; global ve ulusal ekonomik konjonktürün doğru şekilde analiz edilmesinin, değişen koşullar karşısında önlemler alınmasının önüne asla geçmemelidir. Bu anlamda, Reyhanlı’da yaşanılan terör olayını şiddetle kınıyoruz. Toplumumuzu sağduyulu olmaya davet ediyorum. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Dün komşu olan, kardeşten öte olan, birlikte yaşayan vatandaşlarımız arasında ayrımcılık noktasında, toplumun huzur ve refahını bozacak tahriklere müsaade edilmemelidir. Muhalefetinden, iktidarına, vatandaşından kurumuna kadar hassasiyet içerisinde davranılmalıdır.

Bu bağlamda, Perşembe günü Büyükşehir Belediye Başkanımız öncülüğünde gerçekleştirilen Diyarbakır dostluk buluşmasını da anlamlı bulmaktayım. Temennimiz bu tür buluşmaların örnek olmasıdır.

Sevindirici iki haberler konuşmama devam etmek istiyorum. İzninizle. Türkiye ilk defa 3 kredi derecelendirme kuruluşundan; önce Fitch ve ardından Moody’sden uzun dönemli yabancı para cinsinden "yatırım yapılabilir" kredi notu aldı. Son olarak, Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR da Türkiye'nin kredi notunu 2 kademe birden arttırdı. S&P'dan da yakın zamanda yukarı yönlü bir not hareketi beklenmektedir. Söz konusu artışların ülkemiz adına olumlu sonuçlar doğurmasını, özellikle de başta Japon yatırımcılar olmak üzere doğrudan yabancı yatırımların ülkemizi tercih etmesini temenni ediyoruz. Doğrudan yatırımlara en güzel örnek, sizlerin de çok iyi bildiği gibi PETKİM SOCAR yatırımlarıdır. SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) geçen hafta altyapı ve hafriyat çalışmalarını tamamlayacak çok önemli anlaşmalara imza attı. 4,3 milyar dolarlık bedeli ile Türkiye’nin en büyük yatırımı olan ve 51 ayda tamamlanacak olan Rafineri İzmir için büyük bir şanstır. İzmir’e katkılarından ötürü, başta SOCAR Türkiye Başkanı Sn. Kenan Yavuz olmak üzere, PETKİM Genel Müdürü ve yeni üyemiz Sn. Sadettin Korkut’a ve SOCAR mensuplarına buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyorum.

İzmir için çok önemli 2 sektörün fuar bilgisini de sizlerle paylaşmak istiyorum: Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen, 4. İzmir Organik Ürünler Fuarı ile 5. MINEX 2013 Fuarı yerli ve yabancı sektör temsilcilerini buluşturmuş, İzmir’in fuarlar kenti vizyonuna çok önemli katkılar koymuştur. Söz konusu fuarların, iş bağlantılarınız için sizlere sunduğu fırsatları değerlendirmiş olmanızı ümit etmekteyim.

Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, konuşmamın bu bölümünde üyelerimiz ile ilgili bazı duyurularla devam etmek istiyorum. Ki burada da başlangıç acı bir haber ile başlamış oluyoruz. Belki bazılarınızın da bilmiş olduğu gibi Geçmiş dönem Meclis Üyelerimizden Sayın Latif Nur Dolmen’in babası, aynı zamanda Odamızda 1978-1981 yılları arasında meclis üyeliği yapmış bulunan Avni Dolmen vefat etmiştir. Yarın ikindi namazında Bostanlı Beşikçioğlu’ndan defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum ve sizleri bu nedenle bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

 

SAYGI DURUŞU

            Ruhları şad olsun. Değerli arkadaşlarım, 9 Mayıs 2013 Perşembe günü yapılan Odamız Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Hesapları İnceleme Komisyonu seçimlerinin akabinde, gerçekleştirilen ilk toplantılarda yapılan görev dağılımına göre;  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılıklarına Sayın H. İbrahim Gökçüoğlu ile Sayın Erdoğan Çiçekçi, Sayman Üyeliğe Sayın Hüseyin Vatansever,  Disiplin Kurulu Başkanlığı’na Sayın N. Atıl Akkan, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na Sayın Cengiz Kocagil, Başkan Yardımcılığı’na Sayın Metin Akdaş, Yönetim Kurulu’na Sayın Ateş Demir Kalkan, Sayın Hakan Ürün ve Sayın Deniz Gündüz ilk defa olmak üzere seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor,  geçmiş dönem yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte yeni görevlerinde, yeni dönemde de başarılar diliyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Cengiz Kocagil’in oğlu dünya evine girmiştir. Genç Çifte mutluluklar diliyor, Kocagil ailesini bir kez daha tebrik ediyorum.

Yine Meclis Üyemiz Sayın Arif Kuran’ın oğlu dünya evine girdi. Genç Çifte mutluluklar diliyor, Kuran ailesini tebrik ediyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Yavuz Kaptanoğlu’nun kayınvalidesi vefat etmiştir. Merhumeye Allahtan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.

Ayrıca Torbalı’daki Atatürk Sanayi Sitesi içinde kurulu olan üyemiz Merinos’a yatak üretim tesislerinde çıkan yangından dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

29 Mayıs 2013 Çarşamba saat 18:00’da Odamız Sanayiciler Kulübü’nde 14. Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması Ödül Töreni yapılacaktır. Davetiyeler sizlere gönderildi, Ödül Töreni ve ardından verilecek kokteyle sizleri beklemekteyiz.

Çok değerli Meclis Üyemiz Sayın Nedim Uysal’a 21 Mayıs 2013 Salı günü Meclis Üyeleri için düzenlediği yemekli organizasyon ile göstermiş olduğu ev sahipliğine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyor, ayrıca İzmir’in önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Norm Grubu’nu 40. yılı dolayısıyla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

 


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.