2013 Kasim Ayı Meclis Toplantısı


25 Kasım 2013

Sayın Başkanım,

Sayın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürüm

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kasım ayı Meclis Toplantımıza hoşgeldiniz.

Kasım ayı Meclis toplantımızı onurlandıran Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürü Sayın Kadri KABAK’a huzurlarınızda teşekkürlerimi sunarak, sözlerime başlamak istiyorum.

Sayın KABAK ve tüm İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü yetkililerinin, UMEM Beceri 10 Projesi başta olmak üzere Odamız ile yaptıkları işbirliğinden dolayı teşekkürlerimizi ve memnuniyetimizi ifade etmek isterim.

Sayın KABAK, bugün, bizleri İşbaşı Eğitim Programları hakkında bilgilendirecek ve çalışma hayatına dair önemli değerlendirmelerini paylaşacak, soru cevap kısmında Sayın KABAK sorularınızı yanıtlayacaktır.

SUNUM

Değerli Meclis Üyeleri,

Odamızda; 1997-1999 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1996-1997 yılları arasında Meclis Başkan Vekilliği, 1992-1993 yıllarında Yönetim Kurulu Üyeliği 1984-1987, 1992-1999 yılları arasında ve 2009 yılında bu yana Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan Kani AYDOĞDU vefat etmiştir. Yerine AYTAŞ Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını temsilen Mert AYDOĞDU gelmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.

SAYGI DURUŞU

Değerli Meclis Üyeleri,

30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi’ne teşrifleri ile bizleri onurlandıran, başta, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Değerli Bakanlarımız ve TOBB Başkanımız nezdinde kıymetli bilgilerini bizlerle paylaşan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.

Organizasyonel anlamda, İzmir adına, bir takım eksikleri olsa da, Türkiye’nin en önemli ekonomik dönemlerinde gerçekleştirilmiş olmasından ötürü Kongre’nin değeri farklıdır. Bu değeri yaşatmak ve devamını sağlamak bizlere düşüyor. İşlenen konular çok önemli ve yoğun bir ilgi görmekle birlikte, küresel ekonomide öne çıkmak isteyen Türkiye için bu tür organizasyonlarda daha çok gelecek senaryosuna ihtiyaç bulunduğu da bir gerçektir. Temennimiz bir sonraki Kongre’nin bu kapsamda gerçekleştirilmesidir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Türkiye’de siyasi iktidarların önemle üzerinde durduğu ve her yeni iktidar döneminde özellikle revizyona tabii tutulan sınav sistemleri ile gündemden inmeyen eğitim sistemimiz, köklü bir değişikliğe gebe gözükmektedir. Konuşmamın bu kısmında, Kasım ayı içerisinde alevlenen dershanelerin kapatılması veya özel okula dönüştürülmesi tartışmalarına da değinmek istiyorum.

Bazı çarpıcı rakamları sizlerle paylaşacağım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, 2013-2014 eğitim yılında, 6. ve 12. sınıflar arasında okuyan öğrenci sayısı 7,8 milyondur. Bu toplamın yüzde 23’ü dershanelere gitmektedir. Güncel tartışmaların önemini ortaya koymak için özellikle 8. ve 12. sınıflara göz atmamız gerekecektir. Bu sene SBS’nin yerini alan sınavın yapıldığı 8. sınıflarda, öğrencilerin yüzde 44’ü dershanelere gitmektedir. 529 bin çocuğumuz bu yeni düzenlemeden etkilenecektir. Yine 12. sınıflarda dershaneye giden öğrencilerin oranı yüzde 61’e yükselmektedir.

Planlanan yeni düzenlemede, dershanelerin özel okullara ya da açık liselere dönüştürülmesi söz konusu. Özel okullar konusunda deneyim sahibi bir kişi olarak, öğretim odaklı, test çözme teknikleri ve çoktan seçmeli sınama mantığının temsilcisi olan dershanelerin; ne teçhizat, ne bina, ne fiziksel koşullar ne de eğitime yatkınlıkları açısından birer okul olamayacakları kanaatimi paylaşmak isterim.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Hepimizin çocuğu, torunu, ülkemizin geleceği evlatlarımızı ilgilendirdiği için özellikle bu gelişmeler üzerinde duruyorum. Okullar temel ve teknik bilgileri kazandırmaları açısından öğretim kurumları oldukları gibi; aynı zamanda, evlatlarımızı hayata hazırlayan eğitim kurumlarıdır. Özellikle son 20 yıldır, üniversitelere olan ilginin artması sebebiyle, çok sayıdaki öğrenciyi okulların kapasitesi nezdinde eleyebilmek için geliştirilen çoktan seçmeli sınav sistemleri, okullarda verilen eğitimin yetersizliği dershanelere olan ihtiyacı doğurmuştur.

Tek başına dershanelerin tasfiye edilmesi, sık sık yapılan değişikliklerle bugünkü halini almış eğitim sistemini düzeltemez. Amaç evlatlarımızın daha iyi eğitim alması, sosyal ve analitik zekalarının geliştirilerek hayata en iyi şekilde hazırlanmaları ise eğitim sistemimizin bu vizyonla tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Biz sanayiciler olarak üniversitelerden çıkan gençlerimizi sanayide çalıştırmakta zorlandığımızı, kalifiye ve ara eleman bulmakta sıkıntı yaşadığımızı her ortamda ifade ediyoruz. Ancak eğitim sisteminde yapılan revizyonlar, bugüne kadar bu sıkıntılarımızı gidermekte çok da başarılı olamamıştır.

Yapılacak yeni düzenlemede, öğrencilerin eğitim sonrası hayatta başarılı olmalarını sağlayacak, teknik ya da sosyal bilimlerde uzmanlaşmalarının önünü açacak sistemlerin devreye alınmasını temenni ediyorum. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için üretimi ve ihracatı gerçekleştirecek kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. İstihdam hedeflerinin tutturulabilmesi için okullardan mezun olan gençlerin iş yaşamına adapte olmasını kolaylaştıracak şekilde eğitim almaları şarttır.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bildiğiniz gibi EXPO 2020 yarışı 27 Kasım itibari ile sonuçlanacak. Heyecanla ve umutla Çarşamba gününü bekliyoruz. Sonuç ne olursa olsun emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum. İnşallah kazanan İzmir ve Türkiye olacaktır. Aksi bir durumda dahi, İzmir’in marka kent olabilmesi yönündeki projeler desteklenmeli ve hayata geçirilmelidir.

Bugün KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ dolayısıyla, kadınlarımıza fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayan hemcinslerimizi bu kürsüden şiddetle kınıyoruz. Son 7 yıl içinde kadın cinayetlerinin %1400 gibi bir oranda artışı, demokratik bir toplumda yapılması gerekenler hususunda ne kadar geç kalındığının da bir göstergesidir. Ümit ediyoruz ki, Devletin tüm kanalları ile bu konuya yönelmesi ve kadına yönelik şiddetin son bulmasını gönülden diliyorum.

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.   

Meclis Üyemiz Sayın Nedim ANBAR’a omuzundan geçirmiş olduğu ameliyat nedeniyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Savaş BAŞNAK’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Meclis Üyemiz Sayın Metin AKDAŞ’ın fabrikasında meydana gelen yangın nedeniyle kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu tip talihsiz bir olayın bir daha yaşanmaması temenni ediyoruz.

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.