2013 Haziran Ayı Meclis Toplantısı


                                                                                                                                                                                                                                                       24.06.2013

                                                                                                     Meclis Toplantısı

Sayın Valim, Sayın Başkanım, Geçmiş Dönem Başkanlarımız, Disiplin Kurulu Üyelerimiz, Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri, basınımızın kıymetli temsilcileri, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Haziran ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Katılımlarıyla Haziran Ayı Meclis Toplantımızı onurlandıran Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK’a tekrar hoş geldiniz diyorum. Davetimize katılımları için huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyor, İzmir’imiz de kendilerine başarılar diliyorum. Sayın Valimiz İzmir gibi hoşgörülü, modern, demokrat ve farkındalığı yüksek bir şehirde görev yapmanın ayrıcalığını mutlaka yaşayacağına olan inancımı vurgulamak istiyorum.

Sayın Valimiz ilimizde göreve başlar başlamaz, kendini, çok önemli 2 olayın içinde buldu. Bunlardan ilki Gezi Parkı Eylemleri olarak adlandırılan destek gösterileri ve sonrasında yaşanan gelişmeler olmuştur.

Mayıs ayının son günlerinde başlayan gelişmeleri hem bir vatandaş olarak hem bir sorumlu sanayici olarak bizler de yakından takip ettik. Toplumumuzda yaşanan olayların farklı değerlendirmeleri oluştu. Bu olaylar kimine göre; çevreye duyarlı kesimin protestosu, kimine göre polisin sert müdahaleleri, kimine göre entelektüel ve marjinal kesimlerin hükümet ve düzen karşıtı demokratik ya da anti-demokratik tepkileri olarak değerlendirildi. Tüm bu değerlendirmelerin ötesinde, yaşanan olayların ortaya koyduğu iki önemli tespitimiz olmuştur. İlki toplumun demokratik taleplerini iletmek için sandık dışında mekanizmalara da ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Yani demokrasinin sadece seçim ile tarif edilemeyecek kadar geniş ve kompleks bir yapı olduğu kendini göstermiştir. İkinci husus ise huzur ve güven ortamının kaybolduğu dönemlerde ekonominin, sanayinin, ticaretin ve turizmin bundan etkilenmemesinin mümkün olmadığıdır.

Bu dönemde en önemli kaybımız, kriz ortamını hala atlatamayan dünya ekonomisinde örnek ülke olarak gösterilen Türkiye’mizin maalesef kaybettiği çağdaş, demokratik ve gelişen bir yapıya sahip, model ilke imajının zedelenmesidir. Bu imajda yaşanan en küçük bir kayıp ne yazık ki yurt dışından ülkemize gelen sıcak para ile ödenen dengelerimizde, bu paranın gelmemesi veya azalması ihtimali karşısında taşıdığı riskin artmasıdır. Ayrıca, yaşanan olayların yaratabileceği tereddüt ortamının büyüme ihtiyacı içinde olan ülkemiz için şart olan yatırımlarda bekleme ve izleme döneminin başlaması tehlikesi hissedilmektedir. Özellikle ülkemizin gelir dengesi içinde önemli bir kalemi oluşturan turizm sektöründe yaşanabilecek olumsuzlukların, gerek finansal anlamda, gerekse de yaratabileceği istihdamın kaybı anlamında sıkıntılı bir dönem geçirdiğini görmekteyiz. İşsizlik rakamlarının % 10.1 ulaştığı bu dönemde turizmde yaşanabilecek istihdam kaybının, sosyo-kültürel sıkıntılara ortam yaratmamasını temenni ediyoruz.  

Ancak, doğabilecek tüm bu sıkıntıların ötesinde, Y kuşağı olarak adlandırılan gençlerimizin bu eylemlerinin demokrasimizi bir adım öteye taşımasına katkı vermesi en büyük temennimizdir. Bir vatandaş ve bir sanayici olarak ülkemizi her yönden etkileyen hadiselerin çözüme bağlanması, barış ve huzur ortamının yeniden tesis edilmesi de en büyük dileğimizdir. Ancak, bunun içinde toplumun tüm katmanlarının, tekrarlamak istiyorum tüm katmanlarının aynı ortak bilinç içinde hareket etmesinin sağlanması elzemdir.

Sayın Valim, bir İzmirli olarak dile getirmeden geçemeyeceğim bir hususu belirtmek isterim. Polis veya değil, elindeki sopalar ile gençlerimizin üstüne saldırma, önüne gelene vurma görüntülerini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Ne İzmir, ne de güzel ülkemizin en ücra köşesindeki tek bir vatandaşımız böyle bir muameleyi hak etmemektedir. Gereğinin yapıldığına ve yapılacağına olan inancımızı korumaktayız. Süreç kritik, sorumluluğunuz ise çok büyük, Allah yardımcınız olsun.

Diğer yandan, olaylar esnasında hayatını kaybeden 4 vatandaşımıza, yaralılarımıza acil şifalar dilemek istiyorum.

Sayın Valimizin göreve başlar başlamaz kendini içinde bulduğu diğer önemli gündem ise EXPO sürecinde İzmir ve Türkiye’yi temsilen katıldıkları BİE Genel Kuruludur. 12 Haziran’da Paris’te BİE Genel Kurulu’nda ilgili temsilcilerin katılımları ile İzmir’in EXPO sunumu gerçekleştirilmiştir. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Margaret Chan'in "İzmir'i destekliyoruz" mesajı bizleri son derece memnun etmiş, umut vermiştir. Hükümetin, sivil toplumu ve halkımızın desteği ile edinilen tecrübeler ışığında, EXPO’yu İzmir’e ve Türkiye’ye kazandırmak için yapılan çalışmalara canı gönülden destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.

Sayın Valimizin bugün özellikle değindiğim bu 2 konu hakkındaki değerlendirmelerini ve görüşlerini bizlerle paylaşmalarını dilemekteyiz.

Çok değerli Meclis Üyelerimiz, 20-23 Haziran tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, 34. İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı düzenlenmiştir. İzmir'in yanı sıra Ankara, Balıkesir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Trabzon'dan ve yurt dışından İspanya, Romanya, İtalya gibi ülkelerden katılımcılarının bulunduğu fuar, sektörü ve İzmir’i dünyaya tanıtma anlamında önemli bir işleve sahiptir.

Sektör kendi içerisinde tasarım ve pazarlama konusunda yürüttüğü çalışmalar ile son 5 yılda ihracatını yaklaşık %58 oranında arttırarak, 2012 yılında 546 milyon dolar seviyesine taşımıştır. Elbette ki, Ar-Ge ve tasarım konularında dünya pazarlarında hakim güç olabilmek için yapılması gereken çok şey vardır. Ancak tek başına bu ayakkabı fuarımız bile tanıtım anlamında sektöre ve İzmir’e önemli katkı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra, İzmir, 14 Haziran 2013 tarihinde, Odamızın da katkı koyduğu, Gıda ve Tarım Zirvesi’ne ev sahipliği yapmıştır. Zirvede, Sayın Başkanımız ve Meclis Üyemiz Sayın Kürşad Yuvgun ve Sayın Hasan Girenes çok önemli değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Sayın Bakanımız da verdiği müjdelerle çiftçilerimize umut dağıtmıştır. Özellikle de Sayın Başkanın da ifade etmiş olduğu İzmir’in Gıda merkezi olması gerektiği yönünde beyanı ile Bakanlığın hedefinin de bu yönde olmasını, İzmir adına çok önemsiyorum. Dilerim, bu süreç hızlı bir biçimde yürütülecektir.

Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, konuşmamın bu bölümünde üyelerimiz ile ilgili bazı duyurularla bulunmak istiyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Kenan LİDER’in ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Oda olarak vecibelerimizi yerine getirdik.

Meclis Üyemiz Sayın Hasan KÜÇÜKKURT İZSİAD- İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Hasan Girenes’in oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyorum.

Vergi Rekortmenleri listesine giren üyelerimizi de, ayrıca tebrik ediyor, katkılarının ve kazançlarının artarak devamını diliyorum.

Son olarak değerli arkadaşlarım, yeni döneme başlamamız nedeniyle bir farkındalık yaratmak istedik. Meclis toplantıları sonunda vermiş olduğumuz yemeği bu kez güzel İzmir’imizin körfezini izlemek suretiyle Lamia Gemisinde yapacağız. Sayın Valimiz de bizler ile birlikte olmak üzere olacaklar ve şeref vermiş olacaklar. Ben yönetim kurulu başkanımıza ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Bu farkındalığı yaratmış olduklarından dolayı.

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.