2013 Eylül Ayı Meclis Toplantısı


30 Eylül 2013

Sayın Başkanım,

Sayın İzmir Milletvekilimiz Musa ÇAM

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Disiplin Kurulu Üyelerimiz,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Eylül ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Bu aydan itibaren her ay Meclis toplantımıza parti gözetmeksizin tüm İzmir milletvekillerimizi dinleyici olarak davet etme kararı aldık. Amacımız, diyalog ortamının geliştirilmesi, sanayicilerimizin konularından haberdar olunarak, TBMM çatısı altında takipçisi olunmasıdır.

Bu anlamda bugün davetimize icazet eden çok değerli milletvekillerimize nazik katılımlarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hoş geldiniz.

Değerli Meclis Üyelerimiz

7 Eylül tarihinde TOBB Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU İzmir’i ve Odamızı ziyaret etmişlerdir. Kendilerine TOBB Genel Kurulu sonrası ilk ziyaretlerini kentimiz ve Odamıza gerçekleştirdikleri için tekrar teşekkür ediyoruz.

Büyük bir memnuniyetle takip ettiğim ancak, yeni ders yılı açılışına katılamadığım Norm Mesleki Eğitim Merkezi, 6. eğitim ve öğretim yılına başlamıştır. İzmir Atatürk OSB içerisinde faaliyet gösteren eğitim merkezini, henüz sınırlı sayıda öğrenciye eğitim vermekte olsa da, gerek mesleki eğitim, gerekse Meslek Lisesi-Sanayi bütünleşmesi açısından önemsemekteyim. Mesleki eğitim konusunda benzeri çalışmalara örnek bir eğitim programı olması sebebiyle başta Sn. Nedim Uysal olmak üzere fikir önderlerini ve yöneticileri gönülden tebrik ediyorum.

Değerli Arkadaşlarım,

Eylül ayında 2020 Olimpiyatları için tek yürek olduk. Ancak, sizlerin de takip ettiği gibi birinciliği Tokyo’ya kaptırdık. Bugünkü konuşmamda olimpiyatlar bağlamında sporda geldiğimiz noktayı irdelemek istiyorum.

Kabul etmemiz gerekir ki, Türk insanı için spor denilince ilk akla; ata sporumuz güreş ve futbol gelmektedir. Ancak, son yıllarda yaşadıklarımız sosyo-siyasi ve toplumsal anlamda ibreyi başka bir boyuta taşımıştır.

Mersin’deki Akdeniz Oyunları’nda, 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan sporcularımız başta olmak üzere, son aylarda toplam 55 sporcumuzda doping çıkmıştır. Kırkpınar güreşlerin de dahi ata sporumuza doping bulaştırılmıştır. Öyle bir süreçten geçmekteyiz ki, dopingli sporcularımız men cezaları almış, futbol takımlarımız, futbolcu ve yöneticilerimiz şike suçlaması ile mahkum edilmişlerdir.

Bununla birlikte, son birkaç yıldır başta futbol olmak üzere, basketbolda dahi şiddetin hakim olduğunu üzülerek görmekteyiz. Oysa ki sporun ruhunda bunlar yoktur. Sporun ruhunda, çalışmak vardır, başarıyı alkışlamak vardır, centilmenlik vardır, sağlam karakter ve ahlaki sistem vardır. Eğer bu yapıda bir bozulma varsa ki, yaşanılanlar var olduğunu açıkça ortaya koymaktadır bizim önce bu sorunu kabul edip, çözüme gitmemiz gerekmektedir.

Aksi takdirde olimpiyatlara gidebilmek için ayrılan bütçenin büyüklüğü veya sadece altyapı yatırımları sıkıntıyı aşmaya yeterli olmayacaktır. Eğitimle ilgili sıkıntılarımız olduğu da çok nettir. Önemli olan sporcunun yetiştirilmesi için ödenek ayrılması ve eğitim sistemimizin buna olanak sağlamasıdır. Türkiye 2020 olimpiyatları için ayırdığı 19,2 milyar dolar ile bugüne kadar ki 2. en büyük bütçe ünvanını almış, ancak Olimpiyatları alamamıştır.

Olimpiyatların resmi tarihi boyunca en çok madalya kazanan ülkelerin spora bakış açısını anlamak için baktığımızda; beden dersinin Japonya, İspanya, Rusya, ABD ve İsviçre gibi gelişmiş ülkelerde haftada 7-8 saat, ülkemizde ise sadece 2 saat olduğunu görmekteyiz.

2012 olimpiyatlarına Japonya 24 dalda 293 sporcu ile biz 16 dalda 114 sporcu ile katıldık. Japonya 7 altın, 14 gümüş ve 17 bronz olmak üzere toplam 38 madalya alırken, biz 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz olmak üzere 5 madalya aldık. Türkiye’nin olimpiyatlarda bugüne kadar toplam kazandığı 88 madalya, 29 branştan sadece 6’sını kapsamaktadır, sporcularımızın %10’u da yabancı asıllıdır.

Diğer yandan, ABD 2 bin 653 madalya ile birinciliği alırken, Almanya’nın 1.143, İngiltere’nin 802, Fransa’nın 765, Rusya’nın 1.693, Çin’in 517, İtalya’nın 655, rakibimiz Japonya’nın madalya sayısı 435, İspanya’nın ise 133’tür.

Gelişmiş ülkelerde sporcu sayısının nüfusa oranı ortalama yüzde 20-30 civarında iken ülkemizde bu oran yüzde 1 bile değildir.

Rakamlar da göstermektedir ki, sporu yaşam biçimimiz haline getirmediğimiz, eksiklerimizi tamamlayacak bir spor politikası oluşturmadığımız sürece yol almamız da mümkün olmayacaktır. Büyük bir üzüntü ve kaygıyla izlediğimiz şiddet görüntülerinin son bulmasını diliyor, sporun siyasi mekanizmalar içine dahil edilmesi düşüncesini dahi ret ediyoruz.

Ayrıca, alamadık diye üzüldüğümüz olimpiyat oyunlarının spora bakış açımızı yeniden irdeleme ve sporcu yetiştirme yeteneğimizi gözden geçirme açısından fırsat olacağına da inanmak istiyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri

Bildiğiniz gibi, Uluslararası arenada, Türkiye’nin demokrasi ile ilgili sıkıntıları birçok kez ifade edilmiş, hazırlanan ekonomik raporlarda, organizasyonların alınamama gerekçesinde dahi demokrasideki zayıf performansımız nihai notlarımızı olumsuz etkilemiştir.

Böyle bir gerçek karşısında uzun zamandır hazırlanan demokratikleşme paketine olan ihtiyacımız zaruridir. Seçim barajından, barış sürecine kadar birçok alt başlığı içeren paket ümit ediyoruz ki toplumun beklentilerine ve hassasiyetine cevap verebilir, toplumu ayrıştırmak yerine, birbirine kenetler.

Değinmek istediğim bir diğer konu da Suriye ile ilgili,

Yine bildiğiniz gibi, Sonbahar ile birlikte, dünyanın ve Türkiye’nin gündemi giderek yoğunlaşmaktadır. Son olarak, Amerika’nın Suriye’ye müdahalesinin söz konusu olduğu bu günlerde, gündemimizin ilk maddesini ısınan Türkiye ile Suriye ilişkileri oluşturmaktadır.

Ekonomik ortamdaki belirsizliğin ve komşularımızın içerisinde bulunduğu siyasi ve sosyal karmaşanın devam ettiği süreç, Türkiye’nin konuya daha hassasiyetle yaklaşmasını gerektirmektedir. Ekonomimiz gerek Suriye gerekse küresel piyasalara özellikle de Fed kararlarına oldukça duyarlıdır. Mevcut kazanımlarımızı bir anda tersine çevirebilecek bu iki durum için de karar vericilerin çok dikkatli olması gereken bir süreçten geçmekteyiz. Tarihsel gelişimi içinde gerek jeopolitik konumu gerekse komşularıyla ilişkileri itibari ile de Türkiye farklı bir konuma sahipken, bugün bir çıkmazın içine kendimizi sokmamız kabul edilir bir durum değildir.

Sıcak savaş asla tercih edeceğimiz bir durum değildir. Siyasi karar vericilerin, gelişmeleri titizlikle tahlil edip, Türkiye’nin mevcut durumdan en az zararla çıkacağı bir formülü hayata geçirmelerini arzu ediyoruz.

Ekim ayında açılacak olan TBMM’ni, içeride ve dışarıda, güven ve istikrar ortamının tesis edilmesini sağlayacak çok önemli gündem maddeleri beklemektedir. İktidarı ve Muhalefetiyle birlikte milletvekillerinin vereceği kararların ülkemiz ve halkımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Ülkemizin en yüce kurumu olan TBMM’den beklentimiz,  böylesine önemli bir süreçten geçerken, birlik ve beraberlik görüntülerinin ve mesajlarının verilmesidir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Üyelerimiz ile ilgili bazı duyurularla konuşmamı tamamlamak istiyorum.

  • Meclis Üyemiz Sayın Yılmaz ODABAŞ’ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.
  • Meclis Üyemiz Sayın Yılmaz ŞAHİN’in kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.
  • Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Erdoğan ÇİÇEKÇİ ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ateş İlyas DEMİRKALKAN’a geçirmiş oldukları ameliyatlar nedeniyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
  • Meclis Üyemiz Sayın Nejat ÖZDURAN’ın oğlu dünya evine girmiştir. Özduran ailesini tebrik ediyor, genç çifte mutluluklar diliyoruz.
  • Meclis Üyemiz Sayın Ufuk AKGÜN’ün kızı dünya evine girmiş. Tebrik ediyor, genç çifte mutluluklar diliyoruz.
  • Meclis Üyemiz Sayın Kazım İlter GÜREL’in Meslek Komitesince müstafi sayılması nedeniyle üyeliği sona ermiştir. Yerine Meclis Üyeliğine Sayın Ayhan ÖMEROĞLU getirilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. Hoş geldiniz.

 

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.