2013 Aralik Ayı Meclis Toplantısı


23 Aralık 2013

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Aralık Ayı Meclis Toplantımıza hoşgeldiniz. 2013 yılının bu son meclis toplantısı ve aynı zamanda bütçe meclisi olmasına da dikkatlerinizi çekmek isterim.

Değerli Meclis Üyeleri,

Günün anlam ve önemine değinerek sözlerime başlamak istiyorum. 83 yıl önce bugün 23 Aralık tarihinde, dini kötü emellerine alet edenlere ve cehalete karşı duran Asteğmen Kubilay, Menemen’de şehit edilmişti. Genç Cumhuriyet’in ideallerini, Türk Milleti’nin başlattığı gelişme ve ilerleme hareketinin ruhunu bizlere hatırlatan Asteğmen Kubilay’ı, şükran ve minnetle anıyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Son dönemde basında da sıklıkla yer alan, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı kentlerimizde yaşanan elektrik kesintileri hakkında görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sayın Enerji Bakanımız, elektrik kesintilerinin bir kriz olarak algılanmaması gerektiğini ifade etmiş olsa da, cari açığımız içerisinde en önemli kalemlerden biri olan enerji ithalatı üzerinde kafa yormamızı zorunlu kılmaktadır. Doğal kaynakların ve fosil yakıtların dünya üzerindeki varlığı tartışılırken; ithal ettiği doğalgaz ile elektrik üreten Türkiye,  alternatif enerji kaynaklarını mutlaka etkin şekilde kullanmalıdır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Yoğun gündemi ile başdöndüren bir 2013 yılını geride bırakıyoruz. Siyasetten, ekonomiye ve toplumsal olaylara kadar birçok başlık altında herbiri birbirinden önemli olaylara tanıklık ettik.

Global pazarların ve özellikle Avrupa’nın borç krizi ve bu krizden çıkma gayreti, FED kararları ekseninde değişen ekonomik konjonktür, dünya ekonomisinde doğu yönlü eksen kayması ve yükselen piyasaların oransal olarak azalsa da yüksek seyrini koruyan büyüme oranlarıyla başı çektiği bir küresel görünüm ile karşı karşıyayız.

Türkiye’nin 2013 yılının ilk yarısındaki ekonomi performansı, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da dikkatinden kaçmamış, S&P, Moody’s teker teker kredi notlarını artırmıştır. Ancak Mayıs sonu ile gelen FED açıklamaları Türkiye’nin risklerini de ortaya çıkarmıştır.

Özellikle sosyal ve siyasi platformda gerçekleşen hadiseler, global piyasalarda Türkiye nezdinde istikrara ilişkin soru işaretlerini de doğurmuştur. Ergenekon davası, Gezi olayları ve son olarak gündeme yerleşen yolsuzluk iddiaları; ülkenin gündemini ekonomi ekseninden kaydırmıştır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Sanayiciler olarak bugün yaşadığımız sorunlar ortadadır. Global pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak, tanıtım ve markalaşmada yol almak; kur hareketlerinden minimum etkilenerek, dışa bağımlılığı en aza indirgenmiş şekilde üretim yapmak istiyoruz. Bu noktada, dış borç ve cari açık sorunları en az ülke ekonomisini etkilediği kadar bizleri de olumsuz etkilemektedir.

Biz sanayiciler olarak siyasi istikrarın sağlandığı, huzur ve güven ortamının tekrar tesis edildiği, siyasetin tetiklediği tüm alanlarda belirsizliklerin ortadan kalktığı ve en nihayetinde ekonominin gündemde hak ettiği yeri aldığı bir ortamda çalışıp, üretip, dünya ile rekabet etmek istiyoruz.

Son yaşadıklarımız, ahlaki değerlerin toplumun tüm katmanlarında ama özellikle de ülkeyi yönetmeğe talip olanlarda olmazsa olmaz bir şart olduğunu bizlere bir kez daha göstermiştir. Elbette ki, Türkiye bunu ilk kez yaşamıyor. Ama dileğimiz son kez olmasıdır. Bunun için de hukuk ne diyorsa, aynen uygulanmalı, soruşturma adil bir şekilde sürdürülmeli ve toplumun üstündeki bu kötü örnek alma alışkanlığının önü cezalarla kesilmelidir.

Seçim yılı olacak olan 2014 yılı dünya açısından temkinli yaklaşılan bir yıldır. Son yaşadıklarımız ile Türk Sanayicisi, 2014 yılına umutsuz ve belirsiz bir süreçle giriyor. Sanayici önünü göremezse üretemez, yatırım yapamaz, doğru pazarlarda yer alamaz. Yine de, gerek ulusal, gerekse global belirsizliklerin ortadan kalktığı bir 2014 yılını özlemle beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Umuyorum ki, 2014 yılı ülkemize huzur ve barış, ekonomimize başarı ve esenlik getirecektir. Yeni yılın, hepimize ve ailelerimize sağlık, mutluluk ve huzur; işletmelerimize başarı ve bol kazanç getirmesini temenni eder; aileniz ve sevdiklerinizle mutlu bir yılbaşı geçirmenizi dilerim.

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.   

Değerli Meclis Üyeleri, bildiğiniz üzere Meclis toplantılarımızda alfabetik sırayla bir Organize Sanayi Bölgemizle ilgili bilgi aktarımı gerçekleştiriliyordu. Ancak Aralık Ayı Meclis toplantımızın aynı zamanda bütçe meclisi olması ve gündemimizin yoğunluğu nedeniyle organize sanayi bölgelerimizle ilgili bilgi aktarımını Ocak ayından itibaren yine alfabetik sırayla gerçekleştireceğiz.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ender YORGANCILAR’ın kayınvalidesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Yılmaz ŞAHİN ve Sayın Mustafa ÇEVİKEL’in kayınvalideleri vefat etmiştir. Merhumelere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Geçmiş dönem başkanlarımızdan Sayın Uğur YÜCE’nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Davut YANIK’ın torunu olmuştur. Kendisini Tebrik ediyor analı babalı büyümesini temenni ediyorum.

Meclis Üyemiz Soner Çelik’i, Bayraklı’da açmış olduğu “Damak Cafe” için tebrik ediyor, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 

Dirinler Grubuna ait Dirinler Sanayi Makinaları A.Ş.’nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “36 Eksen Özel Frezeleme ve Tornalama Tezgahı”nı ülke sanayimize kazandırdığını büyük gururla sizlere aktarmak isterim. Bu nedenle Meclis üyelerimiz Mustafa Dirin ile Melih Dirin’i kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

Geçmiş Dönem Başkanımız ve Meksika İzmir Fahri Konsolosu Sayın Kemal ÇOLAKOĞLU’na Meksika Cumhurbaşkanı tarafından Meksika Devlet Nişanı ‘’Aztek Eagle’’ takdim edilmiştir. Kendisini gönülden tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz.

Saygılarımla,

Salih ESEN
Meclis Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.