2013 Ağustos Ayı Meclis Toplantısı


26 Ağustos 2013

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ağustos ayı Meclis Toplantımıza hoşgeldiniz.

Öncelikle Sayın Meclis Başkanıma bugün bana verdiği bu fırsat için teşekkürlerimi sunuyorum. Meclisi ilk defa yönetecek olmam nedeniyle Sürç-i lisan edersem şimdiden sizlerden özür diliyorum.

Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen TOBB’un 69. Genel Kurulu’nda, Sayın Rifat HISARCIKLIOĞLU, 4. kez Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Sayın Başkanı tebrik ediyor; istikrarlı ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Ayrıca Sayın HİSARCIKLIOĞLU, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden John Hopkins Üniversitesi tarafından ilk kez verilen Akdeniz Liderlik Ödülü’nü almıştır. Güneydoğu Avrupa’da istikrar, ekonomik işbirliği ve demokratikleşme sürecine sağlamış olduğu katkılardan ötürü tebrik ediyoruz.

Önceki dönem TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ender YORGANCILAR da başarılarının bir göstergesi olarak yeniden TOBB Yönetim Kurulu’na ve TOBB Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir. Odamız adına çok önemli bir onura layık görülen Sayın Başkanı tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Cuma günü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle, 91 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal’in başkumandanlığında Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde tarih yazan Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz.  Bu vesileyle de ZAFER BAYRAMINIZI gönülden kutluyorum.

Bildiğiniz üzere 29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında, İzmir Enternasyonel Fuarı 82. kez kapılarını misafirlerine açacaktır. İzmir için güçlü bir marka halini almış olan Enternasyonel Fuarımızın, her sene olduğu gibi bu sene de başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Savaş ve ölümler ne yazık ki yaşamın bir gerçeği. 1945 yılında Japonya’ya atılan atom bombaları sonucunda hayatta kalanlar, nükleer savaşın yaşattıklarını anlatmak için bir araya gelmiş ve adına barış gemisi ismini verdikleri gemi ile dünyayı dolaşmaktalar. Ağustos ayında Türkiye’ye gelen gemiye Konak Belediye Başkanı Sn. Tartan ev sahipliği yapmıştır. Kendisini bu duyarlılıktan dolayı tebrik ediyorum.

Ramazan ayında dahi masum insan katliamına son verilmeyen Ortadoğu’da yaşanan olaylardan kaygı duymamak mümkün değil. Müslüman dünyasının bir an evvel bu vahşete son vermesi ve gerçek anlamda demokrasiye geçmesi ve ülkemizin bu olaylardan minimum etkilenmesi en büyük dileğimizdir. Diğer yandan, hiçbir vicdana sığmayacak şekilde masum insanların ölümüne sebebiyet veren Suriye’deki kimyasal silah olayını da şiddetle kınıyoruz.

Bir kadın olarak özellikle, kadın ve küçücük çocukların böylesi kaos ortamlarında insanlık dışı muamelelere kalıyor olmasından büyük üzüntü duymaktayım.

En derin üzüntüm de kuşkusuz ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri ve çocuk tecavüzlerine dairdir. Herhangi bir savaş ortamında değiliz. Yoksulluk, sefalet içinde de değiliz. Ancak hiçbir mazereti olmayan bu iki durumda da ülkemizin gelmiş olduğu nokta içler acısıdır.

Böyle bir manzara karşısında istediğiniz kadar büyük ekonomi olun, bu gidişe bir dur denilememesini, hukuki anlamda bir çözüm üretilememesini anlamakta zorlanıyorum. Aksine, ceza indirimleri ile suçlar adeta teşvik edilir duruma getirilmektedir.

Neyse ki, Aile ve Sosyal Politikalar diye bir bakanlığımız ve bu koltukta oturan bir kadın bakanımız var. Sayın Fatma Şahin’in gayretlerini takdirle izliyorum. Ancak bırakın sonuca ulaşılamamasını, hem cinayetlerde hem de tecavüzlerde artan bir ivme kaydediliyorsa gayretin ötesine gidilmesi gerektiği artık görülmelidir. Ulusal Eylem Planı, kampanyalar veya konuşmalar demek ki yetersiz kalıyor.

Çünkü okumuş, okumamış, çalışan, çalışmayan veya yüksek mevkilerde olmasına bakılmaksızın 2012 yılında 210, 2013 ilk 7 ayda 97 kadın öldürülmüştür.

Diğer yandan Türkiye'de her 4 saatte bir çocuk tecavüz suçu işlendiğini biliyor muydunuz?  Öyleyse neden hala en ağır cezalar işletilemiyor?

Rakamlar çok ciddi oranlarda olup, tecavüz ve taciz saldırıları TUİK verilerine göre son 5 yılda %30 artmıştır. 2012 yılındaki 100 bin cinsel saldırının 33 bini çocuklara yapılmıştır.

Bu ülke bir kadın milletvekilinin kocası tarafından yediği dayağa da, babası tarafından tecavüze uğrayan çocuklara da şahit olmuştur. Demek ki bir yerlerde yanlış yapıyoruz.

Bir kez daha bu çok önemsediğim 2 konuya dikkatlerinizi çekmek istedim. Dünya Ekonomik Forumu’na göre kadın erkek eşitliğinde 135 ülke arasında 124. sıradayız.

Bu ülkenin manevi anlamda en güçlü koltuğunda oturan Diyanet İşleri Sayın Başkanı; Birleşmiş Milletlere Suriye’yi işaret ederek “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” diyerek, bir anlamda ülkemizin kadına verdiği değeri açıkça ortaya koymaktadır.

Erkek egemen toplumda işte bu nedenle, beyler sizin desteğinize ihtiyacımız var. Fabrikalarınızda, işletmelerinizde bu noktada bilgilendirme toplantıları düzenleyebilir, farkındalıkları artırabilirsiniz. Lütfen bu desteği bizlerden esirgemeyin.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Konuşmamı üyelerimiz ile ilgili bazı duyurularla tamamlamak istiyorum.

  • Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. İbrahim GÖKÇÜOĞLU, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Haluk TEZCAN, Meclis Başkan Yardımcımız Sn. Hakkı ATTAROĞLU, Meclis Üyelerimiz Sn. Metin AKDAŞ ve Sn. Mesut KANAT TOBB Sanayi Odaları Konsey Üyeliklerine seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.
     
  • Meclis Üyemiz Sayın Hasan GİRENES’in kayınvalidesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.
     
  • Odamız üyelerinden Dirinler Makine, havacılık ve savunma sanayiine hizmet verecek 5 boyutlu CNC tezgahı geliştirmiştir. Bu önemli Ar-Ge başarısından ötürü, Dirinler Makina yöneticilerini tebrik ediyorum.

Saygılarımla,

Işın YILMAZ
Meclis Başkan Vekili


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.