ENERJİ VERİMLİLİĞİ SÜREÇLERİNDE TÜPRAŞ ÖRNEĞİ EBSO’DA MASAYA YATIRILDI


10.02.2020, Pazartesi

İlgili Görseller

ENERJİ VERİMLİLİĞİ SÜREÇLERİNDE TÜPRAŞ ÖRNEĞİ EBSO’DA MASAYA YATIRILDI

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda çalışmalarını yürüten Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu’nun üyelerinin ortak görüşü ile EBSO üyelerini bilgilendirmek ve güncel-sektörel konular hakkında bilgi alışverişini sağlayabilmek amacıyla düzenlenen bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantılarının Şubat ayındaki konuğu, TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi oldu.

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu’nun üyesi de olan TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nin önerisi ve desteği ile düzenlediğimiz Enerji Verimliliği Deneyim Paylaşım Toplantısı’nda bölgenin sanayi devlerinden TÜPRAŞ’ın bu alanda ortaya koyduğu çalışmalar ve sahip olduğu tecrübe masaya yatırıldı. Toplantıya katılan TÜPRAŞ Üretim Sürdürülebilirlik Müdürü Yahya AKTAŞ ve Enerji Yönetimi Başmühendisi Gülşen ŞAHİN ANDAŞ, enerji verimliliği süreçlerine ilişkin uygulamalarını anlatarak sanayicilerin sorularını yanıtladı.

Toplantının açılış konuşmasını ise EBSO Meclis Üyesi, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı  Mustafa Karabağlı gerçekleştirdi. Konuşmasında önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre, son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketimi 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükseldiği bilgisini veren Karabağlı, “Enerjiden yararlanmak günümüz şartlarında bir gereklilik olmakla beraber temel bir insan hakkıdır. Bu hususta, dünyada ve Türkiye’de şehirleşmenin ve ekonomik kalkınmanın devam etmesiyle enerji ihtiyacı da artmaya devam etmektedir. Önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre, son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketimi 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükselmiştir. Dünya ekonomisindeki güçlü büyümenin de etkisiyle, 100 milyon tonluk artış, oldukça çarpıcı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlı bir konumda oluşu, enerji maliyetlerindeki değişkenlik ve sürekli artış tüm işletmelerimizin üretim maliyetlerine de yansımaktadır. Söz konusu üretim maliyetlerinin azaltılması hem de çevresel performansın arttırılması açısından enerji verimliliği önemli bir kavramdır” dedi.

Sanayi tesislerinde uygulanacak enerji verimliliği çalışmaları ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile tesisin işletim maliyetlerinde yüzde 30'a varan azalma sağlanabileceğini ifade eden Karabağlı, motorlarda verimlilik artışı çalışmalarıyla, aydınlatma sistemlerinde alınacak önlemlerle, buhar verimliliğini arttırıcı önlemlerle, ısıtma sistemlerinde verimlilik arttırıcı çalışmalarla, fan ve pompalarda verimlilik arttırıcı önlemlerle, kazanlarda ve fırınlarda yapılacak düzenlemelerle ve basınçlı hava kullanımında alınacak verimlilik arttırıcı önlemlerle bu maliyet düşüşünün sağlanabileceğini vurguladı.

Karabağlı’nın ardından konuşan TÜPRAŞ Üretim Sürdürülebilirlik Müdürü Yahya AKTAŞ ve Enerji Yönetimi Başmühendisi Gülşen ŞAHİN ANDAŞ, işletmelerde enerji verimliliğinin önemi ve TÜPRAŞ enerji yönetimi yaklaşımı ve örnek uygulamalar hakkında bilgiler vererek sanayicilerin sorularını yanıtladılar.

Sunuma ulaşmak için lütfen tıklayınız

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.