EBSO'DA İSTİHDAM KOLAYLIKLARI ANLATILDI


03.03.2017, Cuma

İlgili Görseller

ASIL PROBLEM MESLEKSİZLİK

EBSO ve İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü'nün ortak hazırladığı toplantıda konuşan İŞKUR yetkilisi Anıl Tamburacı, işsizlik sorununda en büyük problemin mesleksizlik olduğunu söyledi. Tamburacı, bu problemi aşmak için işbaşı eğitimlerinin geliştirildiğini, işyerinde bu eğitimleri veren firmalara çeşitli teşvikler açıklandığını anlattı.

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İzmir İl Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda sanayiciye istihdam kolaylıkları anlatıldı. EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan'nın başkanlık ettiği toplantıya, İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü Aktif İşgücü Hizmetleri Servis Sorumlusu Anıl Tamburacı ile İş ve Meslek Danışmanı Mehmet Tiril konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ateş İlyas Demirkalkan, 2017 yılı için plananan 6 etkinlikten ilkinde istihdam kolaylıklarını ele aldıklarını belirterek, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında değişiklikler, İş Hukuku kapsamında değişiklikler, inşaat sektörüne yönelik iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu, haksız rekabet ile SGK teşvikleri ve idari para cezaları hakkında 5 toplantı daha düzenleyeceklerini söyledi.

En büyük problem

İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü Aktif İşgücü Hizmetleri Servis Sorumlusu Anıl Tamburacı, toplantıda işbaşı eğitimi ve bu eğitimle birlikte işverene sağlanan teşvikleri anlattı. İşsizlikte yapısal sorunlar bir kenara bırakıldığında en büyük problemin mesleksizlik olduğunu belirten Tamburacı, işverenin nitelikli işgücünün temininde sıkıntı yaşadığını aktardı. İşbaşı eğitim programlarını bu sorunu çözmek adına başlattıklarını belirten Tamburacı, "Geçen sene İzmir'de 13 bin katılımcı yararlandı. Bunlar eğitim sürecinde, işi iş başında öğrendiler. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ı işveren tarafından istihdam edildi" dedi.

Öğrenciler de işbaşı eğitime katılabiliyor

Yetişmiş elemanın İŞKUR havuzundan yönlendirilebileceğini ancak işverenlerin, kendi ihtiyaçlarına büyük oranda uyan işçiyi bulamadıklarını belirten Tamburacı, "Verdiğimiz eğitimler staj olarak geçiyor. Özel sektörde faaliyet gösteren, en az 2 çalışanı olan firmalar bize başvurabilir. Katılımcıların ise mutlaka İŞKUR'a kayıtlı ve işsiz olmaları gerekiyor. İşverenin birin veya ikinci derece yakını ve emekliler katılamıyor. Eskiden öğrenciler katılamıyordu ancak yapılan düzenlemeyle artık katılabiliyorlar" dedi.

SGK primi primi 42 ay devletten

İşbaşı eğitim için başvuran firmaların, mevcut çalışanlarının yüzde 30'u kadar işbaşı eğitim katılımcısı alabildiğine dikkat çeken Tamburacı, eskiden 320 gün olan kurs süresinin artık en fazla 3 ay ile sınırlandığını belirtti. Günlük en az 5 en fazla 8 saat, haftalık ise 45 saati aşmayacak şekilde planlanan eğitimin, öğrenciler için ders programına göre düzenlenebileceğini söyleyen Tamburacı, şu bilgileri verdi:

"Program süresince işverenin mali yükümlülüğü yok. Biz katılımcılara günlük 54 lira kursiyer harçlığı veriyoruz. Genel Sağlık Sigortası ve İş Kazası ve Meslek Hastalığı primlerini biz ödüyoruz. Kurs sonunda mezun olanların yüzde 50'sini program bittikten sonra 3 ay içinde işe alınması kaydıyla istihdam edilmesi halinde, imalat sektöründe 42 ay diğer sektörlerde ise 30 aya kadar sigorta priminin işveren payını ödemiyor. Sonuçta işçi başına 773 liralık teşvik imkanı var."

İş ve Meslek Danışmanı Mehmet Tiril de, esas olarak uygun adaylarla istihdam ihtiyacının karşılanması için çalışan adayıyla işvereni karşı karşıya getirdiklerini, karşılanmayan eleman ihtiyacı için de işbaşı ve mesleki eğitim kursları düzenlediklerini anlattı.

 

NOT: Sunumlar için tıklayınız

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.