EBSO YENİLENEBİLİR ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN TÜRKİYE’DE ENERJİNİN DURUMU VE ELEKTRİK PİYASASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ.


12.12.2019, Perşembe

İlgili Görseller

“Sanayici, bir ay sonraki elektrik faturasını öngöremiyor”

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) nedeniyle enerji maliyetlerinde öngörülemez bir durum yaşandığını belirterek “Sanayicilerimiz son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldı. YEKDEM'den dolayı da bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi” dedi.

EBSO Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu tarafından Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, enerjiden yararlanmanın gereklilik olmakla beraber temel bir insan hakkı olduğunu söyledi.

Önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketiminin 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükseldiğini ifade eden Dönmez, “Dünya ekonomisindeki güçlü büyümenin de etkisiyle 100 milyon tonluk artış, oldukça çarpıcı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlı bir konumda oluşu, enerji maliyetlerindeki değişkenlik ve sürekli artış tüm işletmelerimizin üretim maliyetlerine de yansımaktadır” dedi.

Sanayici, gelecek faturalarını öngöremiyor

Sanayicilerin son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Dönmez, “Hem fiyat arttı, hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM'den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi. Aslında günlük hayatımızdan basit bir örnekle, otomatik ödeme talimatı verdiğimiz birçok faturada da neyi ödediğimizi, hatta bazen ne kadar ödediğimizi dahi bilemeyebiliyoruz. Bu bağlamda, çalışma grubu üyelerimizin çok değerli katkılarıyla hazırlanan bilgilendirme toplantısında, üretim maliyetlerimiz açısından büyük önem arz elektrik faturamızın detayları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmuş olmamız da büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“Sanayici imzaladığı sözleşmelere dikkat etmeli”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avni Gündüz ise, “Şu anda atı alan Üsküdar'ı geçti, enerjide dışa bağımlı hale geldik. Türkiye'de petrolde yüzde 97, doğalgazda yüzde 99, taşkömüründe yüzde 97, elektrikte de yüzde 45-47 oranlarında dışa bağımlı durumdayız” dedi.

Toplantıda yaptığı sunumunda sanayicinin imzaladığı sözleşmelerin genellikle tek taraflı olduğuna vurgu yapan Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB Danışmanı Serkan Çolakkaya da, “Sözleşmeler elektrik firmalarınca tek taraflı olarak hazırlanıyor. İmzalayacağımız sözleşmeyi okuyarak çift taraflı hale getirmeliyiz. Firma bize nasıl bir hizmet sağlıyorsa biz de ona bir hizmet sağlıyoruz. Sözleşme iki tarafa uygun olarak imzalanmalıdır. Neye ne ödendiği ve nelere dikkat edilmeli konularının önemi sebebiyle de faturaların en doğru şekilde ayrıntılı olarak incelenmelidir” ifadelerini kullandı.

Menemen Plastik İhtisas OSB Elektrik İşleri şefi Alican Bademli de Türkiye’de uygulanan elektrik politikasının cezalandırıcı bir nitelik taşıdığını ve yıllık 7 milyon kW saat aşıldığında ücretlendirmenin en yüksek orandan yapıldığını belirterek “YEKDEM dediğimiz birim maliyetlerinin de bizim üstümüze yüklenmesi, birim fiyatı 20 kuruşken 36 kuruş olarak ödemek zorunda bırakıyor. Mevcut durum ulusal tarife dışında özel şirketlerle anlaşma yapılmasını mecbur kılıyor. Bu sebeple de şirketle sözleşme imzalarken her bir maddeye dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

NOT: Etkinlikte paylaşılan sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.