EBSO ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU, EGEÇEV ATIK YÖNETİMİ A.Ş. TURGUTLU TESİSİNİ ZİYARET ETTİ, ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISINI KOSBİ MÜDÜRLÜĞÜ'NDE GERÇEKLEŞTİRDİ


12.12.2019, Perşembe

İlgili Görseller

EBSO ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU, EGEÇEV ATIK YÖNETİMİ TURGUTLU TESİSİNİ ZİYARET ETTİ, ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISINI KOSBİ MÜDÜRLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİRDİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası Çevre Çalışma Grubu’nun Kasım ayı toplantısı İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşti.

Toplantı öncesinde çalışma grubu üyeleri, entegre cam geri dönüşüm tesisi Egeçev’i ziyaret etti. 1997 yılından bu yana geri dönüşüm endüstrisinde faaliyet gösteren firma hakkında bilgi alan EBSO Çevre Çalışma Grubu, Egeçev tarafından Sanayi 4.0 uygulamalarıyla hayata geçirilen, tüm atık cam türlerinin işlenebildiği ve ikincil hammaddeye dönüştürüldüğü, Avrupa’da geliştirilen son teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı Turgutlu’daki entegre cam geri dönüşüm tesisi yatırımı hakkında bilgilendirildi. Tesiste Avrupa’nın en kaliteli cam kırığı geri dönüşümü işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirten firma yetkilileri, yıllık 200 bin ton fırına hazır cam kırığı toplam üretim kapasitesine sahip tesisin bu yaz tam kapasite üretime ulaştığını ifade ettiler.

Egeçev ziyaretinin ardından çalışma grubu üyeleri, Kemalpaşa OSB’ye geçerek bölge tarafından yürütülmekte olan çevresel yatırım ve uygulamaları yerinde inceledi ve çalışma grubu üyelerine organize sanayi bölgesinin tanıtım sunumu yapıldı.

EBSO Çevre Çalışma Grubu üyelerine bölgedeki yatırımlar hakkında bilgi veren Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, 1300 hektar alandan oluşan OSB sınırları içerisinde halen 459 firmanın faaliyet gösterdiğini ve bölgeden 2,9 milyar dolar ihracat yapıldığını söyledi. Porsuk, “2,4 milyar dolar ithalatımız göz önüne alındığında toplamda 7 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip olan Kemalpaşa OSB, dış ticaret fazlası veren bir bölgedir. Yatırımcılarımız, daha fazla ihracat için daha yüksek katma değerli üretim yapma gerekliliğinin bilinci içinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu yıl inşa edilerek faaliyete giren İzmir Kemalpaşa OSB Özel Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 600 kişi kapasiteli bir eğitim kurumu olarak mevcut durumda 120 öğrenci ile 2019 yılında eğitim öğretime başladı” dedi.

Lisenin endüstriyel otomasyon, elektrik-elektronik, makine teknolojisi ve metal teknolojisi bölümlerinden oluşan mesleki ve teknik iki kısımdan oluştuğu belirten Porsuk, OSB içerisinde söz konusu olan nitelikli personel ihtiyacının buradan rahatlıkla sağlanabileceği söyledi.

Teknik gezi kapsamında, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Merkezi Atıksu Arıtma tesisi idari binasında KOSBİ Çevre Şube Müdürü Hüseyin Evcil tarafından EBSO Çevre Çalışma Grubu üyelerine sunum yapıldı. Sunumda Çevre Şube Müdürlüğü faaliyet alanları, Atıksu Yönetimi ve denetiminin Bölge içindeki uygulamaları ile 2018 yılı içinde faaliyete geçen Solar Çamur Kurutma tesisi ile mevcut faal kapasitesi günlük 20bin metreküp olan Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca bölgede yapılması planlanan entegre atık yönetim sistemi ve diğer çevresel yatırım projeleri hakkında EBSO Çevre Çalışma Grubu üyeleri bilgilendirildi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.