YORGANCILAR: YAZILIMDA VE MEKATRONİKTE UZMAN ÜNİVERSİTELERİMİZ OLMALI


16.09.2019, Pazartesi

İlgili Görseller

Yorgancılar: Yazılımda ve mekatronikte

uzman üniversitelerimiz olmalı

 

 

Türkiye’de ilk olan ve iş dünyasında heyecanla karşılanan “Üniversite Sanayi İşbirliğinde Ege Üniversitesi Modeli”nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi (EÜ) Yeni Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ile EÜ üst yönetimi ve senato üyeleri, EÜ araştırma grupları ve sanayi kuruluşlarının Ar-Ge birimlerinin temsilcileri katıldı.

 

“Bugüne milat olarak bakmak lazım”

Toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Bugüne aslında bir milat gibi bakmak lazım. Hep söylediğimiz bir şey var, ‘Transfer edilmeyen bilginin hiç kimseye faydası yok’ diyoruz. Günün koşullarında rekabet edebilecek ortama gelebilmemiz için üniversitelerdeki güncel bilginin sanayiye transfer olması lazım. Bu da hızlı ve çözüm odaklı olmalı” dedi.

 

Mekatronik ve yazılımda uzmanlaşma

Üniversitenin sanayi için yol gösterici olması gerektiğini vurgulayan Yorgancılar, “Onun için de üniversitede ihtisaslaşmak gerekiyor. Eskiden tekstil dendiğinde akla gelen ilk üniversite Ege Üniversitesi’ydi. Tıp fakültesini bir kenara koyuyorum, yanlış anlamayın. Bugün birçok branşta hizmet veriyoruz, doğru. Peki, bir makine sektörüyle ilgili, bir mekatronik sektörüyle ilgili, bir yazılım sektörüyle ilgili ihtisaslaşmış üniversitelerimiz olsa ve bunların bölgesel yapıları içinde sanayi kümelenmesine uygun şekilde hizmet verse, bizim bilgiye ulaşımımız daha kolay olacak” diye konuştu.

 

Sanayi 4.0 için Eğitim 4.0

Gelecekte Türkiye’nin en büyük sıkıntısının cari açığın kapanması olduğunu ifade eden Yorgancılar, şöyle konuştu:

“Allah petrol, doğalgaz vermemiş. Büyüyen de bir ülkeyiz. Dolayısıyla enerjide olanaklarımız sınırlı. Hidroelektrik, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjiler, doğalgaz, bir de nükleer enerji... Bunlar olmazsa olmazımız. Çünkü ülkenin etrafındaki bütün ülkelerde nükleer enerji var. Biz zaten bir tehdit altındayız. Bunu da yapmadığımız takdirde, sanayi üretimimiz arttığı zaman, kapasite kullanım oranlarımız yüzde 80 ila 85’lere çıktığında, yine kesintili günler gelecek. Bunu karşılayacak enerjimiz de yok. Bu açıdan yapmamız gereken, sizlerdeki bu bilginin enerji altyapımızla, bilgi teknolojilerimizle yukarıya çıkartacak bir düzende transferinin yapılmasıyla ilgili, Hocamın bugün ortaya koymuş olduğu bu projeden büyük memnuniyet duyuyorum. O kitapta bir şey daha yazmıştım. Türkiye eğer Sanayi 4.0’a geçmeyi istiyorsa, önce Eğitim 4.0’a geçmesi gerekiyor. Bizim en büyük eksiğimiz Eğitim 4.0. Eğitim 4’e uygun hocaları, eğiticileri, dersleri sizlerin hazırlayıp gelen nesillerde bunu uygulayabilir durumda olmanız lazım. Eğitim 4’ün olmadığı yerde Sanayi 4 hayal.”

 

 

Modelle ilgili detayların anlatıldığı programda konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da Ege Üniversitesi olarak geliştirdikleri modelle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Budak, “Genel olarak dünyada akademisyenler özel sektörden maddi kaynak alarak Ar-Ge projelerini hayata geçiriyor. Bugün sizlerle paylaşacağımız üniversite-sanayi Ar-Ge finansmanın modelinde, projenin maliyetinin yüzde 75’i üniversitemiz tarafından karşılanırken bütçenin sadece yüzde 25’i ilgili firma tarafından üstlenilecek. Ege Üniversitesi akademisyenlerinin yürütücü olacağı bilimsel araştırma projelerinin konuları, ülkemizin ve sanayicimizin öncelikli olarak ihtiyaç duygu konular olacak” dedi.

 

Bölgedeki firmalara cansuyu

Dünyadaki acımasız ekonomik rekabet ortamında üniversite olarak maddi ve manevi tüm güçleriyle sanayicinin yanında olmak istediklerini dile getiren Budak, şöyle konuştu:

“Devletimizin sanayicilerimize sunduğu desteğin yanında bizler de üniversite olarak bölgemizdeki firmalara adeta can suyu olmak istiyoruz. Sanayicimizin güçlenmesi, ülke ekonomimizin güçlenmesini beraberinde getirecek bir realite. Günümüz dünyasında bilimsel ve teknolojik bilgi, ekonomik rekabette gücümüzü belirleyecek en önemli unsurlardan biri. Bu noktada bilimsel bilginin üretildiği üniversiteler olarak sanayicimizle işbirliği içerisinde çalışmamız büyük bir önem arz ediyor. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı küresel piyasada ülke olarak etkin olabilmek için üniversite-sanayi güç birliğine ihtiyacımız var ve ülkemizin bu işbirliğinden başka bir çıkış yolu yok.”

 

Ar-Ge alanında mesafe alınmalı

EÜ’nün Türkiye’nin en gözde ve başarılı üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz ise “Sayın Budak, Ege Üniversitesi ve İzmir için büyük şans. Sanayimize böyle öncülük yaptığı, destek verdiği için İzmir Valiliği olarak teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de Türkiye’nin en büyük eksikliğinin nitelikli üretim olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bunu sağlayabilmemiz için aklı ve bilimi kullanarak ileri teknolojiye sahip olmak ve Ar-Ge alanında ciddi mesafe kat etmek gerekiyor. Bu da ancak sanayici ve üniversite işbirliği ile sürekli hale gelebilir. Ülkemizin yerli ve milli üretim hedefleri doğrultusunda Ege Üniversitesinin oluşturduğu bu projenin öncülük eden herkese teşekkür ediyorum.”

İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ise, “Maddi anlamda yüzde 75 destek bizim için çok önemli. Bizim bilime, inovasyona ve girişimciliğe verdiğimiz önem, yakın zamanda değerini bulacaktır” dedi.

İzmir Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da “Dünyadaki değişim bilgiyi doğru kullanmakla geçiyor. Bugün lansmanı yapılan projeyi biz de kendi alanlarımızda yoğurarak insanlığın hizmetine sunacağız”  diye konuştu. Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ise “Üniversite sanayi işbirliği, ihracatçılar açısından çok büyük önem taşımaktadır. Rekabet artık fiyatta değil ürün kalitesi ve katma değerde olmaktadır” dedi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.