YORGANCILAR: KAZAYI TEDBİR ÖNLER


11.10.2018, Perşembe

İlgili Görseller

Yorgancılar: Kazayı tedbir önler

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının temenni edilerek değil tedbir alınarak önlenebileceğini söyledi.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından, A Artı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile birlikte organize ettiği 5. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Zirvesi ve Fuarı, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sevilen oyuncu Altan Gördüm’ün sunduğu açılış törenine; CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İSG Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ile Oyuncular Sendikası’nı temsilen ünlü oyuncular Volkan Severcan ve Hakan Bilgin de katıldı. Protokol üyeleri, konuşmalarında, Türkiye’deki iş kazaları istatistikleri hakkında bilgiler verdi. İş kazaları ve meslek hastalıklarının “kader” olmadığı ve minimuma indirilmesi yolunda toplumun her kesimine sorumluluk düştüğü mesajı ifade edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, ekonominin yumuşak karnının cari açık olması gibi çalışma hayatına ilişkin iş sağlığı ve güvenliği konusunun da Türkiye’nin yumuşak karnı haline geldiğini ifade etti. Geçmişten bugüne önleyici bir yaklaşım esas alınsa da, yeni düzenlemeler yapılsa da tam bir iyileşme sağlanmadığına dikkat çeken Yorgancılar, “Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO)  verilerine göre; her yıl iş kazası ve meslek hastalıklarından yaklaşık 3 milyon kişi etkilenirken, her yıl 340 milyon iş kazası yaşanıyor. Yani bu, aslında dünyanın bir sorunu. Ancak, önlemini alan ve almayan ülkeler de çok net ayrışmaktadır.

Ülkemiz, ölümlü iş kazası oranlarında dünyada üçüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer almaktadır. 2016 sonu itibariyle iş kazaları, son 5 yıl içinde yaklaşık yüzde 300 artış kaydetmiştir” bilgisini verdi.

 

Önlemek ödemekten kolay

Ender Yorgancılar, kazaların yüzde 98’inin önlenebiliyor iken önlenemiyorsa çalışan-devlet-işveren koordinasyonunda eksiklikler olduğunu gündeme getirirken, “Bulmak ve yanlışı düzeltmek için ortak aklı kullanmalıyız ki, daha sağlıklı bir toplum yaratabilelim. Çünkü, bu tek bir tarafın üstesinden gelemeyeceği kadar önemli bir konu” dedi.

Bu süreçte işveren olarak yükümlülüklerinin farkında olduklarını vurgulayan Yorgancılar, “Kazaların maddi, manevi boyutu kadar bir de buzdağının görünmeyen kısmı vardır. Ekibin moralinden, yerine geçecek elemanın öğrenme sürecine, firmanın itibarından, sadece bu konuya odaklanarak zaman ve verim kaybına kadar ciddi maliyetlerin bizi beklediğinin farkındayız. İş kazasını önlemek, bedelini ödemekten daha ucuz ve kolaydır. Öyleyse işveren olarak, neden üstümüze düşen görevi yapmaktan imtina edelim ki? Bir işveren olarak da, bir insan olarak da çok iyi farkındayız ki; evine sağlıklı dönebilmek her çalışanımızın en temel hakkıdır” diye konuştu.

Türk çalışma kültürüne yerleşen ‘bana bir şey olmaz’ algısının iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemede çözümü zorlaştırdığını da gündeme getiren Yorgancılar, işçilerin de verilen eğitim ve talimatlar doğrultusunda kendisinin ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemek, işyerindeki makine ve araç-gereçleri kurallara uygun şekilde kullanmak gibi kendi sorumluluklarını bilip yerine getirmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara ve Zonguldak’ta 3 meslek hastalıkları hastanesi bulunduğunu, İzmir’de ise Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Ana Bilim Dalı olarak hizmet verildiğini hatırlatırken, “Bugün Ege Bölgesi ülke sanayi üretiminin yüzde 13’ünü karşılarken, bölge nüfusunun yüzde 28’i de sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Ancak, bölgede herhangi bir meslek hastalıkları hastanesi bulunmamaktadır. EBSO olarak; 2013 yılında İzmir’de bir Meslek Hastalıkları Hastanesi açılmasına ilişkin girişimlerimiz ne yazık ki sonuçsuz kalmıştı. Zirve vesilesiyle talebimizi bir kez daha iletmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

İş işten geçmeden…

Organizasyonun ev sahibi İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği zirvesi düzenleyen tek patron örgütü olduklarının altını çizdi. “İş kazalarının ve meslek hastalıklarının sıfıra inmesi için elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz” diyen Küçükkurt, bu konuda toplumsal kültür ve bilinç oluşmasının ilk şartının, ilkokuldan itibaren öğrencilere “iş sağlığı ve güvenliği dersi” verilmesi olduğunu vurguladı. Araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98’inin “önlenebilir” olduğunu belirten Küçükkurt, özetle şunları söyledi:

 

Konuştuklarımızı yapalım

“Beş yıldır sloganımız şu: İş işten geçmeden… Güzel ülkemizde her konu senede bir gündeme geliyor. Sorunları konuşuyoruz, çözüm yollarını tespit ediyoruz. Fakat icraatta yokuz, ağır kalıyoruz. Bu, her konuda böyle. Annelerimizi, kadına şiddeti, şehidimizi, gazimizi, yerli malını, İSG’yi ve diğer her şeyi senede sadece birkaç gün konuşuyoruz. Sonra bir dahaki seneye kadar unutuyoruz gitsin. Bu kez unutmayalım, unutturmayalım. Lütfen, konuştuklarımızı hızla hayata geçirelim ki artık iş işten geçmesin.”

 

İyi örnekler paylaşıldı

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri sahneye çıktı ve kurdele keserek organizasyonun açılışını yaptı. Türkerler Grubu’nun yanı sıra EBSO, İZTO, Ege İhracatçı Birlikleri, TÜRKONFED, BASİFED, ESİAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de sponsorluk desteği verdiği 5’inci İzmir İSG Zirvesi ve Fuarı’nda 12 ayrı oturumda; aralarında Tüprag, Tüpraş, Bosch, Arçelik, Philip Morris ve Pınar Grubu’nun da olduğu yerli ve yabancı firmaların temsilcileri, çeşitli bakanlıklar ve belediyelerden kamu yöneticileri, akademisyenler, İSG uzmanları ve işyeri hekimleri, iyi uygulama örneklerini anlattı. İSG alanındaki sorunlar ve çözüm önerileri de gündeme taşındı. Zirve kapsamında düzenlenen İSG Fuarı’nda ise yine farklı sektörlerden onlarca firma, ürün ve hizmetlerini tanıtacak; sektörlerindeki son gelişmeleri sergiledi.

 

 

Pegasus CEO’su Mehmet Tevfik Nane, İSG Zirvesi’nde konuştu:

İş yapmaktan değil, tedbirsizlikten korkun

 

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD), düzenlediği 5’inci İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Zirvesi ve Fuarı kapsamında, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın destekleriyle gerçekleşen Özel Konuk Konuşmacı Oturumu’nda, Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Tevfik Nane sektör temsilcileriyle buluştu. Semineri, İSG profesyonellerinin yanı sıra Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ile İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt da takip etti.

Havayolları sektöründe en fazla görülen meslek hastalıklarının kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları olduğunu anlatan ve kaza risklerinden bahseden Nane, aldıkları önlemler hakkında bilgiler verdi. Kaza yaşanması halinde ayrıntılı inceleme başlattıklarını ve İSG planlarında gerekli revizasyonları yaptıklarını belirten Nane, “İç hizmet eğitimlerimiz kesintisiz sürüyor. Teorik bilgilerin, işbaşı eğitimleriyle pekiştirilmesini sağlıyoruz. Baş pilotumuz dahil tüm pilotlar her ay düzenli olarak uçuş simülasyonlarında test ediliyor. Başarısız olanlara uçuş vermiyoruz. Ta ki hatasını düzeltene kadar” dedi.

 

Trabzon’da faciayı önledik

Geçen yıl Trabzon’da pistten çıktıktan sonra 60 derece eğimli ve balçık çamurlu araziye sürüklenen Pegasus uçağını hatırlatan Nane, “Uçuş ekibimiz, o uçaktaki 162 yolcuyu 20 dakikada tahliye etmeyi başardı ve tam olarak bir faciayı önledi. İnanın ertesi gün oraya gittim ve pistten yokuş aşağı uçağa yarım saatte zor ulaştım” dedi. Bu başarının ardındaki en büyük faktörün hazırlıklı olmaları olduğunu kaydeden Nane, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü düzenli olarak gerçekçi acil durum tatbikatları yapıyoruz. Bu, pek çoklarına ‘angarya’ gibi gelebilir ama benim tavsiyem, iş yapmaktan değil, tedbir almamaktan korkun.”

 

 

Erel: Güvenlik ve kullanım talimatlarına uyulmalı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi Barış Erel, matbaacılık ve baskı işletmelerindeki çalışanların hem güvenlik talimatları hem de ürünlere ilişkin kullanım talimatlarına uyulması gerektiğini söyledi.

İZSİAD tarafından düzenlenen İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi ve İSG Fuarı’nda “Basın ve Medyada İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları” konulu oturumda katılımcıları temsil ettiği sektördeki çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Matbaacılığın tehlikeli kimyasalların kullanıldığı, ağır yük ile iş yapılmasını gerektiren hareketli ve kesici makinelerin kullanıldığını vurgulayan Erel, “Mürekkep ve solventlerin kimyasal içeriklerine maruz kalan çalışanlarda bulaşan dokular tahriş olabilir. Solvent buharının solunması baş ağrısı ve bulantı yapabilir ve merkezi sinir sistemi üzerinde geçici etki oluşabilir” uyarısını yaptı.

Erel, baskı makineleri çalışırken yüksek sese maruz kalanlarda işitme kayıpları, huzursuzluk, dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve iletişimsizlik gibi etkilerin görüldüğünü, paketleme, ciltleme ve montaj aşamalarında ağır yük kaldırma ile uygunsuz hareketler nedeniyle eklem rahatsızlıkları görülebileceğini anlattı.

Kesim aşamasında da uzuv kayıplarının yaşanabileceğini aktaran Barış Erel, “Kimyasal malzemelerin güvenlik bilgi formlarındaki talimatlara uygun davranılmalı. Gürültü ve titreşimi azaltmanın yanısıra yaralanma ile sonuçlanacak iş kazaları yaşanmaması için hareketli parçalarla ilgili teknik önlemler alınmalı. Matbaalarda çıkabilecek yangınla mücadelede kullanılacak araçlarla acil kaçış planları önceden belirlenmeli” dedi.

Gazeteci İbrahim Irmak’ın moderatörlüğünde,  Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Sercan Gidişoğlu ile İZSİAD Basın Danışmanı Murat Özken’in de yer aldığı programda, oturum sponsoru Taykon Çelik’in Yönetim Kurulu Başkanı Taner Telcioğlu, konuşmacılara yangın tüpü şeklinde hazırlanan plaket verdi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.