YORGANCILAR: KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLE KAZANIRIZ


09.10.2018, Salı

İlgili Görseller

Yorgancılar: Katma değerli ürünle kazanırız

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelle dünyada takip eden değil takip edilen ülkeler arasında yer alması gerektiğini söyledi. İhracatta yüksek katma değerli ürünlerin payının artmasını savunan Yorgancılar, nitelikli üretimin nitelikli eğitim sayesinde gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Göztepe Rotary Kulübü’nün toplantısına konuk oldu. 'Ekonomiye Küresel ve Ulusal Bakış' sunumu ile sanayi ve ekonominin gidişatı hakkında geniş bir perspektif çizen Yorgancılar, ABD’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4.2 ile potansiyel büyümeyi yakaladığını, Euro Bölgesi’nin yüzde 2.2, Çin’in ise 6.7 büyüme kaydettiğini hatırlattı. Yorgancılar, bugün ticaret savaşlarında ABD’nin korumacılığı, Çin’in ise serbest ticareti savunur noktaya geldiğine dikkat çekerken, dünya ticaretinde 2017 yılında yüzde 4.7’lik rekorun ardından 2018 yılında yüzde 4.4, 2019 yılında ise yüzde 4’lük büyüme ile yavaşlama trendi yaşanacağını dile getirdi.

 

İleriye gidelim

Ender Yorgancılar, Türkiye’nin dünyadaki 200 ülke arasında ihracatta 131’nci sırada olduğunu da ifade ederken, “İhracat yapıyoruz, ama nasıl? Filipinler’in ihracatında yüksek teknoloji ürünlerinin payı yüzde 55, Singapur’da yüzde 49, Malezya’da yüzde 43, İrlanda’da yüzde 29, Fransa’da yüzde 27, Çin’de yüzde 25 ve Türkiye’de yüzde 3. Üretimin geleceğini şekillendirmede Türkiye güçlü üretim altyapısına rağmen düşük potansiyel ile maalesef takip eden ülkeler arasında. Uluslararası patent başvurularında da negatif ayrışıyoruz. İleri ülkelerin patent başvurularında dijital iletişim, bilgisayar teknolojisi, elektrikli makineler ilk sıralarda iken bizde tüketici ürünleri, ulaştırma, mobilya gibi konular var. Sonuç olarak Türkiye bugünkü döviz kuru itibariyle 775 milyar dolarlık GSYH ile dünyanın 17’nci büyük ekonomisi sırasını kaybetmek üzere. Yüksek gelirli ülkelerde kişi başına en düşük milli gelir bu yıl itibariyle 12 bin 575 dolar iken, Türkiye’de 9 bin 385 dolara geriledi. Üretmeden büyüme yolunda hızla ilerlediğimiz ve üretim ekonomisi yerine tüketim ekonomisine yöneldiğimiz için yüksek gelirli ülkeler grubundan da uzaklaşıyoruz. “Üretim Yoksa Kalkınmak Hayaldir” sloganıyla, uzun yıllardır üretimin milli bir strateji olarak ele alınmasının altını bu nedenlerden dolayı çiziyorum” uyarılarını yaptı.

Nitelikli üretim için nitelikli eğitimin önemine dikkat çeken Yorgancılar, şu önerilerde bulundu:

“Ezbere dayalı eğitim sona ermeli. İlk ve orta öğretimde kodlama ve STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) temel olmalı. Mesleki ve teknik eğitim, Almanya ile Avusturya örneğinde olduğu gibi özel sektöre devredilmeli, okulun son 1 yılı uygulamalı olmalı. Üniversitelerde ise atıl bölümler kaldırılmalı, geleceğin mesleklerine yönelik bölümler açılmalı.”

 

Yapısal reformların önemi

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün “Tam bağımsızlık ancak ekonomideki bağımsızlıkla mümkündür” sözüne atıfta bulunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, ekonomik büyümede yapısal reformları gündeme getirirken, “Türkiye 2002-2008 yılları arasında ortalama yüzde 6.2 büyüme kaydetti. 2009-2013 yılları arası ortalama büyüme hızı yüzde 5.6’da seyrederken 2014 yılından itibaren 5.5’lere gerilemeye başladı. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları da 2005’teki 19 milyar 190 milyon dolarlık seviyesinden 2018’in 7 aylık döneminde de 3 milyar 197 milyon dolar seviyesine kadar geriledi. Türkiye yapısal reformlarla büyüyor. Hükümet yapısal reform yaptıkça sanayici de üretim yapıyor. Reformlar durunca ekonomide de duraklama dönemine giriyoruz. Türkiye üretebilmeli, üretimini desteklemeli, sanayi yatırımları artırılmalı. Bunun için de üretimi destekleyen reformlar yapılmalı” dedi.

 

Borç uyarısı

Türk Lirası’nın dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 40’a yaklaşan değer kaybı yaşamasının maliyetleri ve faizleri artırdığını, Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 24’e yükseltmesinin ardından Türkiye’nin yüksek faizde Arjantin ve Surinam’ın ardından üçüncü sıraya geldiğini hatırlattı. Yorgancılar, 2009 yılından bu yana dövizle borçlanmanın katlandığına işaret ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ağustos ayı ile birlikte artan kurların tetiklediği bugünkü ana sorunumuz, finans kesimi dışındaki firmaların döviz borcudur. 2009 yılından itibaren döviz geliri olmayan firmaların da dövizle borçlanmalarına yasal olarak izin verildi. Ve sonuçta döviz geliri olmayanların borcu, varlıklarının önce iki katı, sonra üç katına çıktı ve bunu döndürme şansları kalmadı. Üyelerimize benim de ısrarla “döviz geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın” diye uyarmamın sebebi adım adım görünen bu tehlikeydi. Ve bugün reel sektörün net döviz borcu 216 milyar dolara çıktı. Devletin verdiği imkan, ne yazık ki yanlış kullanılmış ve firmalarımızın kendi hatalarından bugünkü noktaya gelinmiştir. Alınan borçlar; Ar-Ge, inovasyon, markalaşma gibi alanlarda kullanılabilseydi, konkordato haberleri bu kadar sık dolaşmazdı. Veya yüksek katma değerli doğrudan yatırımlara alınan bu borçlar yatırılabilseydi, bugünkü darboğazın içinde olmazdık.”

Ender Yorgancılar, enflasyonda tüketici fiyatlarında yüzde 24.5, üretici fiyatlarında yüzde 46.2’lik seviyenin son 15 yılın en yüksek rakamları olduğunu ve artış beklentisinin sürdüğünü belirtirken, “10 ayda; elektrik yüzde 69, doğalgaz yüzde 92 zamlandı” diye konuştu.

 

Türkiye’nin riskleri

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Türkiye’nin risklerini; jeopolitik riskler, iç talepte yavaşlama ve ekonominin küçülmesi, stagflasyonist süreç ve bunun getireceği fiyatlama zorlukları ile rekabet gücünün kaybedilmesi, kur zararı ile karşılaşan firmaların tedarikçilerine olası domino etkisi, ticaret savaşlarının derinleşerek küresel ekonomide yavaşlamayı hızlandırması, ABD ile ilişkilerdeki belirsizlik, petrol fiyatlarındaki artışın devamı” başlıkları altında topladı. Ender Yorgancılar, sunumunu “Elbette ki, ülkemizin de, özel sektörümüzün de gücü, bu krizi aşmaya yetecektir” sözleriyle tamamladı.

Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Aylin Girgin, toplantı anısına EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar’a kulüp bayrağını takdim ederek teşekkürlerini iletti.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.