YORGANCILAR: GİRİŞİMCİ OLUN, AKIL TERİ İLE KAZANIN


28.11.2018, Çarşamba

İlgili Görseller

Yorgancılar: Girişimci olun, akıl teri ile kazanın

 

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, İstanbul Okan Üniveristesi’ndeki girişimcilik dersinde gençlerle deneyimlerini paylaştı, gelecek için yol gösterdi. Gençlerin analitik düşünceye sahip ve sabırlı olmasını isteyen Yorgancılar, “Alın terini, akıl teri ile birlikte kullanamayan için zor bir sürece giriyoruz. Girişimcilikte esas olan; özgüven, fikir üretebilme ve başarıya olan inançtır” dedi.

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Başkanı Ender Yorgancılar, üniversiteli gençlere girişimci ruhlarını harekete geçirmelerini öğütledi. Atatürk’ün kazandığı zaferlerin savaş meydanlarında başladığını, akıl, bilim ve stratejiyle devam ettiğini vurgulayan Yorgancılar, “Sizlerin de üstüne koyacağınız zaferler alın teri ile akıl terini birleştirerek, katma değerli işler yaratarak olacaktır” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Okan Üniversitesi’nde Girişimcilik dersinde gençlerle deneyimlerini paylaştı, gelecek için yol gösterdi. Son yıllarda “eski köye yeni adet getirin, icat çıkarın” sözünün çok duyulduğunu hatırlatan Yorgancılar, “Çünkü artık dünyada devlet eliyle kalkınma bitti. Özel sektör ve girişimcilik bunun için çok önemli. Türkler girişimci olarak dünyanın pekçok ülkesinde faaliyet gösteriyor. Türk müteahhitler Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Tüm bunlar gurur verici ve insanımızın girişimcilik ruhunun göstergesidir. Eğer dünyada ilk 17 büyük ekonomi içine girdiysek ve ilk 10 büyük ekonomiden biri olma hedefini sahiplendiysek, 1990’lı yıllarda 25 milyar dolar civarında olan ihracatımızın bugün 160 milyar doları geçecek olması ve tabii ki 2023 yılında 500 milyar dolar hedefimizi gerçekleştirecek olan özel sektör ve girişimcilerimiz sayesindedir” dedi.

 

Fırsatları değerlendirin

Globalleşme süreci ile artan rekabetin, girişimcilerin önemini dünyada bir kat daha artırdığını dile getiren Yorgancılar, rekabet üstünlüğüne dayalı dünya düzeninde Türk girişimcilerin daha etkin olmasını ve rekabet etmede eksikliklerini tamamlamasını diledi.

Ender Yorgancılar, Türkiye’de nüfusa oranla girişimci sayısının istenilen seviyede olmadığını da belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Girişimcilik, fırsatları görebilmek ve analiz edebilmektir. Bir ekonominin yenilikçi olması aynı zamanda ekonomik kalkınma düzeyi ile de ilgilidir. Bölgesel olarak, Kuzey Amerika'da girişimciler yüzde 39 yenilikçi olurken bu oran Afrika’da en düşük olup, yüzde 20'dir. Türkiye’de ise müşteri ve ürün odaklı yenilik yapan girişimcilerin oranı yüzde 30.1’dir. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en genç nüfusa sahip olan ülkemiz iş üretme potansiyeli yüksek gençlerle olmanın avantajını doğru kullanmalıdır.”

 

Girişimcilik ekosistemi

Girişimcilerin Türkiye’de tecrübe yetersizliği ve finansmana ulaşım sıkıntılarını bu konuda iyi çalışan kurumlarla işbirliği yaparak aşabileceğine dikkat çeken Yorgancılar, TOBB’un Kadın Girişimciler Kurulu ile Genç Girişimciler Kurulu çalışmalarını örnek gösterdi. Ekonomide yaşanan değişimlerle birlikte yeni iş modelleri oluştuğunu hatırlatan Yorgancılar, sermaye sorunu yaşayan girişimcilerin fikirlerini, projelerini start-up olarak hayata geçirebileceklerini anlattı. Yorgancılar, “Gönlümden geçen bu fikirlerin küresel pazarlara taşınabilmesidir. Benim de en büyük hayalim dünyada bir Türk markasının olması. Bu, neden sizlerle mümkün olmasın ki? Ancak, çok çalışmamız ve doğru süreçlerin içinde bulunmamız gerektiği de bir gerçektir. 2017 yılında ABD’de 8 binden fazla start-up 85 milyar dolarlık fon alırken, Türkiye’de 167 start-up 103 milyon dolarlık yatırım alabilmiş. Bizim de ülke olarak bu girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini yerleştirmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde kişi başı milli gelirimiz 10 bin dolarlarda gezerken, ülkemiz de takip eden ülke konumundan öteye geçemeyecektir. Ne devletin tek başına yapabileceği bir iştir bu ne de siz gençlerin. Bir bütün olarak karşılıklı o isteğin oluşması gerekiyor ki, fikirler bir değere dönüşebilsin” ifadelerini kullandı.

 

Analitik düşünün kendinize güvenin

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Türkiye’deki yüksek işsizlik sorununun girişimci sayısını artırarak çözümlenebileceğine işaret ederken, kadın girişimci oranının da yüzde 30’lardan daha yüksek rakamlara çıkması gerektiğini savundu.

Girişimciyi körükleyen en önemli etkenin kişisel merak olduğunun altını çizen Yorgancılar, “Merak edin, kurcalayın deneyin ve büyük düşünün. Küçük düşünürseniz işletmeniz diğerlerinden farklı olmaz. Ama büyük düşünürseniz her ikisi de bizden; bir Simit Sarayı yaratabilirsiniz, Kahve Dünyası açabilirsiniz” dedi.

Global ekonominin “sürekli değişim” ekseni etrafında döndüğünü, bu nedenle herkesin iş yapış şeklini gözden geçirip yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini savunan Yorgancılar, “Klasik eğitim hayatınızı kazanmanızı sağlar, kendinizi eğitmeniz ise servet kazandırır. Girişimcilik ruhu ezberci sistemin dışındadır. Girişimcilikte esas olan; özgüven, fikir üretebilme ve başarıya olan inançtır. Sermaye işi kolaylaştırır ama başarıyı getirmez, mutlaka start-up olmayı deneyin. Ben de bir işveren olarak gençlerden analitik düşünme ve sabır beklerim. Hayal edin, kendinize güvenin ve zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Yumurtayı kırmadan omlet yapamazsınız. Bir hedefiniz olmalı ve bu hedef doğrultusunda gayret göstermelisiniz” tavsiyelerinde bulundu.

 

Alın teri ve akıl teri

Ender Yorgancılar, hızla ilerleyen teknolojinin yeni bir sanayi devrimi yarattığını ve bu devrimin (Sanayi 4.0) bireylerden şehirlere kadar her şeyi yeniden dönüştürdüğünü dile getirirken, şunları söyledi:

“Alın terini, Akıl teri ile birlikte kullanamayan için zor bir sürece giriyoruz. Bu dönüşümün içinde en başta dönüşen, değişen mesleklerin öne çıkması ve akıl teri gelmektedir. Robot Koordinatörlüğü, Endüstriyel Veri Bilimciliği, 3D Yazıcı Mühendisliği, Bulut Hesaplama Uzmanı, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı ve daha adını bilmediğimiz yeni meslekler ortaya çıkacak. Robotlar, sizin belki meslektaşınız belki de astlarınız olacaklar. Buna hazır mıyız? Ama bugünden akıl terini kullanmayı bilenler başarıyor. Nasıl mı? Apple, Google, whatsapp, facebook, Uber, booking bunlardan sadece bazıları. Her birinin piyasa değeri bizim en büyük sanayi işletmelerimizi katlıyor. Neden? Çünkü akıl terini, teknolojiyle birleştirerek fark yaratmışlardır. Başarı fark yaratmaktır. Bilgisayarda oyun oynamak da bir program yazmayı öğrenmek de sizin tercihiniz. Bugün Apple’ın piyasa değeri, Türkiye Milli gelirini geçmiştir. Bir marka, bugün ilk 20 ekonomi içerisindeki birçok ülkenin milli gelirinin üstünde değerli. Ve ne yazık ki, ülkemizde ihraç edilen bir ürünün kg’ı 2008 yılında 1.54 dolar iken 2018’de yeniden 1.28 dolara gerilemiştir. Bir an önce sizin gibi bilinçli gençlerin sisteme dahil olması gerekir ki, biz kg başına 3-4 dolarlara ulaşabilelim.”

 

Hedef daima ileri

Okan Üniversitesi’nde gençlere, “Girişimciliğin hayalperestlik olmadığını, olmazsa olmazının sermaye değil cesaret ve yeni fikirler üretmek olduğunu kabul ettiğiniz noktada önce kendinize sonra ülkemize sağlayacağınız katma değeri düşünün ve lütfen içinizdeki girişimci ruhu harekete geçirin” diye seslenen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere inancını belirten “Sizin gibi gençlere sahip bulundukça, bu yurt ve ulusun, şimdiye kadar elde ettiği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum”, Martin Luther King’in ilerlemeyi hedefleyen “Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemiyorsan sürün, ama ilerle” sözlerini örnek gösterdi. Ender Yorgancılar, “Yürekten inanıyorum ki, özellikle üniversitede okuyan siz gençlerimiz değişimin öncüsü olacaksınız. Hayal etmeden ve başlamadan bilemezsiniz. Unutmayın ki sabır, azim ve kararlılığınız sizi gelecekte hedeflediğiniz noktaya taşıyacaktır. Heyecan duyulmayan hiçbir iş başarılamaz. Ve siyasetten arınmış, birleşerek ortak akılla sorunsuz bir birliktelik hedefleyin. Atamızın kazandığı zaferler savaş meydanında başladı, akılla, bilimle, stratejiyle devam etti. İşte sizlerin üstüne koyacağınız zaferler tamamen akıl terini hayat geçirerek, katma değerli işler yaratarak olacaktır” dedi.

 

 

Böyle başardılar

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bilginin değeri, alın teri ile akıl terinin önemini vurguladı. Girişimcilerin karşılarına çıkan engellerden yılmaması ve pes etmemesi gerektiğini belirten Yorgancılar, engellerin de hataların da gelişim için kıymetli vesile olduğunu anlattı. Yorgancılar, “Önce siz kendinize inanın, inandığınız yoldan da çıkmayın. Hayatın içinden örnekler de gösteriyor ki; çalışmaktan imtina etmeyen, deneyen, pes etmeyen, yenilik yaratan karakterler er ya da geç başarıya ulaşıyor. Sizler ise eğitimli, teknolojiyi kullanma becerisine sahipsiniz ve bunu ülke menfaatine çevirmeye en yakın kesimsiniz” dedi.

Ender Yorgancılar, üniversiteli gençlere; bozulan makineyi tamir eden uzmanın bir çekiç darbesi karşılığında 1000 dolarlık fatura keserken, çekicin nereye vurulacağının bedeli olarak 999 dolar yazmasını, Kars’ın Boğatepe köyünde Zümran Ömür’ün kapalı bir çevrede kıt kaynaklara rağmen Çevre ve Yaşam Derneği kurarak kentin tanınmasına yaptığı katkıyla Çankaya Köşkü hatta Fransa’daki Versailles Sarayı’na davet edilmesini, 65 yaşında iflas ettikten sonra hazırladığı tavuk yemeği tarifini restoranları dolaşıp ancak 1019’uncu restorana satan ve tavuk restoranları zinciri kuran KFC’nin sahibi Harland Sanders’in azmini, Paypal’ı yaratan, Tesla’yı kuran ve Space X’i hayata geçiren Elon Musk ile online alışveriş sitesi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın hiçbir şeyden yılmayan mücadeleyle dolu yaşamlarını örnek gösterdi.

 

Asla geç değil

Gençlere bahanelerden kurtulmalarını öğütleyen, “Hayallerinizi gerçekleştirmek için asla geç değil” diyen Yorgancılar, ‘sende ışık yok’ denilen Harrison Ford’un azimle ve istekle yoluna devam ettiğini, bir film okulu tarafından 3 kez reddedilen Steven Spielberg’in yönetmenlik hayalinden vazgeçmediğini de anlattı. Ender Yorgancılar’ın “asla geç değil” diye verdiği bazı örnekler şöyle:

Henry Ford, Ford’u kurduğunda 40 yaşındaydı.

Asa Candler, Coca Cola’yı kurduğunda 41 yaşındaydı.

Thomas Edison, General Electric’i kurduğunda 45 yaşındaydı.

Henry Nestle, Nestle’yi kurduğunda 52 yaşındaydı.

Ferdinand Porsche, Porsche’yi kurduğunda, 56 yaşındaydı.

Ray Kroc, 52 yaşından sonra McDonald’s dev fast-food zincirini kurdu.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.