YORGANCILAR’DAN GELECEK VİZYONU


08.12.2018, Cumartesi

İlgili Görseller

Yorgancılar’dan gelecek vizyonu

 

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ulusal politikaların Sanayi 4.0 doğrultusunda güncellenmesi gerektiğini vurgularken, “Katma değeri yüksek üretim yapabilmenin koşulları oluşmalıdır ki, yüksek gelirli ekonomiler grubuna dahil olabilelim ve bu gelişmelerin dışında kalmayalım. Değişim zordur, sancılıdır. Ama değişimin gerisinde kalmak yıkıcıdır” dedi.

 

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Sanayi 4.0’ı gündemde tuttuklarını ve yaptıkları çalışmalarla tüm kesimlerin bilgilenmesine katkı koymaya çalıştıklarını söyledi. Sanayi 4.0’ın getirdiği dönüşümün gerisinde kalınamayacağını vurgulayan Yorgancılar, Türkiye’nin teknolojiyi kullanma başarısını teknoloji üretiminde de göstermesi gerektiğini belirterek Eğitim 4.0’ın da hayata geçirilmesini savundu.

2016 yılında 36 eğitim gönüllüsü tarafından kurulan, üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlamakla birlikte onların, kültür, sanat ve sosyal yönden gelişmelerini gerçekleştirmek amacıyla pek çok etkinlik ve projeler hayata geçiren Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından “III. Atlas Geleceği Konuşuyor” etkinliği gerçekleşti.

Kuşadası Korumar Otel’de düzenlenen “III. Atlas Geleceği Konuşuyor” etkinliğinde Türkiye’nin başarılı ve önde gelen isimleri sağlık, spor, eğitim ve iş dünyasının bugünü ve geleceği hakkında önemli bilgiler paylaştılar. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar,  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Kubilay, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Serkan Karaismailoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce, Homeopati Uzmanı Dr. Levent Buda ve Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü Ersun Yanal’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Mustafa Apak’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ise “Eğitim ve Sanayide İzmir ve Türkiye’nin Geleceği” başlığı altında İzmir ve Türkiye’nin eğitim ve sanayideki durum ve konumlarını, bu konularda Avrupa ülkelerinin yaptığı çalışmaları ve Türkiye’de yapılması gerekenleri konuştular.

 

İzmir avantajı

Panelde konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar “13 organize sanayi bölgesi, 5 bin sanayi kuruluşu, 2 serbest bölge, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 74 Ar-Ge merkezi ile ülke sanayi üretiminin yüzde 7-8’i İzmir’den karşılanmaktadır. Bu potansiyel, bölge sanayinin de yüzde 35’ine denk gelmektedir. Bölgemizde yükselen sektörlere baktığımızda; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Sağlık Biyoteknolojisi, Akıllı/Teknik Tekstil, Makine Sanayi ve Yenilenebilir Enerji, geleceği şekillendirmek açısından rekabet gücünü artırmada, katma değerli üretimde ciddi bir avantaj barındırmaktadır” dedi.

İzmir’in, imalat sanayinde yabancı sermayenin tercih ettiği ilk il olduğunu da vurgulayan Yorgancılar, “Ülkemizde net beyin göçü alan birinci kenttir. Bu iki tercih özellikle de yenilik ekosisteminin oluşması açısından çok kıymetlidir. Bu kapsamda; üniversiteleri, nitelikli işgücü, güçlü sanayi yapısı ve teknolojiye adaptasyonu ile İzmir’in bir Silikon Vadisi olması gerektiğini de yıllardır savunanlardanız. İzmir teknoloji üssü bu anlamda bizim vasatlıktan çıkış umudumuz olacaktır” diye konuştu.

 

Değişimin gerisinde kalamayız

Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak, son 5 senedir bu farkındalıkla Sanayi 4.0’ı gündemde tutuklarının belirten Yorgancılar “Hazırladığımız yayınlarla, çalışmalarla, toplantılarla tüm kesimlerin bilgilenmesine katkı koymaya çalışıyoruz. Bizler bu farkındalıkla EBSO olarak bir kitap hazırladık ve dedik ki “Uyum Sağlayamayan Kaybedecek”… O nedenle de, bu tür toplantıları çok faydalı görüyor ve mümkün mertebe katılmaya çalışıyorum” dedi.

Üretim teknolojilerinden iş yapış şekline, işgücünden eğitime kadar çok keskin bir dönüşümün yaşandığının hatırlatan Yorgancılar, “Hal böyleyken, böylesi bir dönüşümün gerisinde kalmak zaten zorlaşan rekabet gücünün de gerisinde kalmak ve hatta yok olmak demektir. İşte bu nedenle, yani ayakta kalmak için, mücadele etmek için Sanayi 4.0’ı yakalamak zorundayız. Sanayici olarak ben iş yapış şeklimde diretirsem, dijitalleşmeye kapılarımı kapatırsam sizce ne kadar dayanabilirim? 1 yıl-5 yıl -10 yıl? Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, bugün bunu kestirmek bile çok zorlaştı” diye konuştu.

 

Devir teknoloji devri

Türkiye’nin ilginç bir sıralamada olduğunun belirten Başkan Yorgancılar, “Bir ülke düşününüz ki, teknoloji tüketiminde dünyada ilk sıralarda ve hatta akıllı telefon kullanımında birinci sırada. Ama Avrupa Komisyonu tarafından, 21 ülkeden 3 bin 300 okulda, 60 bin öğrenci (13.5 yaş) üzerinde yapılmış araştırmada; veri işleme, bilgisayar okuryazarlığı ve buradan çözüm üretmede son sıralarda. Birçoğunuzun bildiği gibi eğitim ölçümünde kalitesi tartışılmayan PISA testinde de son sıralardayız. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; kendimize misyon edindiğimiz Sanayi 4.0 sürecini anlatırken, her zaman Eğitim 4.0’ın altını çizdik ve ayrı düşünülemeyeceği vurgusunu yaptık” dedi.

Ender Yorgancılar, yapay zekayı geliştiren, insanları makinelerden farklı kılan insani becerilerin önemini belirtirken, makinelerle rekabet edebilir olmak için de değer odaklı eğitime dikkat çekti. ABD milli gelirinin yüzde 8’inin yazılım sektöründen geldiğini, bu rakamın Türkiye milli gelirinin yaklaşık iki katına ulaştığını anlatan Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde ihraç edilen bir ürünün kg’ı 2008 yılında 1.54 dolar iken 2018’de yeniden 1.26 dolara kadar gerilemiştir. Biz kg başına ihracatı 4 dolara çıkardığımızda yol almış olabiliriz. Giyim eşyaları imalatının kg başına ihracat fiyatı ülke genelinde 19 dolar iken İzmir’de üretilenler 25 dolar. Elektrikli teçhizat imalatı ülke genelinde 4.6 dolar iken İzmir’de 6.2 dolar. İzmir’de hava taşıtları ve uzay taşıtları aksam ve parçasının kg başına ihracat değeri 45 dolar. Bizim yönelmemiz gereken nokta burasıdır. İşte bu nedenlerle, bu dönüşümü çok önemsiyoruz ve lütfen sizler de önemseyiniz. Dahası bugün Suudi Arabistan’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne Katar’dan Dubai’ye kadar birçok Ortadoğu ülkesinden Asya’ya ülkelerine kadar dijital şehirler kuruluyor.”

 

Teknolojiyi üretelim

Dünya genelinde, Sanayi 4.0 ile birlikte 5 yıl içinde birçok şirketin operasyonlarının yüzde 70’inden fazlasının dijitalleşmesinin beklendiğini vurgulayan Yorgancılar, “Dijitalleşmeyi başaranların da, yüzde 9 üzerinde sektörlerinde büyüme yakaladıkları gözlenmiştir. Saymaya çalıştığım bu birkaç neden bile neden önemsenmesi gerektiğini sanırım açıklamaktadır. EBSO olarak Sanayi 4.0 Eğilim Anketi hazırladık Üyelerimizin Sanayi 4.0 farkındalığında ve dijitalleşme seviyesinde nerede olduklarını tespit etmeye çalıştık. Ankete katılanlar tarafından Sanayi 4.0’ın yüzde 89.4 oranında fırsat olarak görülmesi, firma eğilimlerinin pozitif yönde olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Ulusal politikaların Sanayi 4.0 doğrultusunda güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Yorgancılar, “Katma değeri yüksek üretim yapabilmenin koşulları oluşmalıdır ki, yüksek gelirli ekonomiler grubuna dahil olabilelim ve bu gelişmelerin dışında kalmayalım. Teknolojiyi kullanma alanındaki başarımızın üçte birini üretmek anlamında kullanabilirsek çok önemli bir yol kat edeceğimiz inancındayım. Değişim zordur, sancılıdır. Ama değişimin gerisinde kalmaksa yıkıcıdır” dedi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.