YERLİ ÜRETİM YERLİ HAMLE


21.11.2017, Salı

İlgili Görseller

Yerli üretim yerli hamle

 

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ithalata karşı yerli hamle başlattıklarını söyledi ve 978 adet ürünün yerli üretimi için çalıştıklarını, ilk ürünleri de 2018 yılı içinde görmeyi umduklarını söyledi.

TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Sanayinin sorunları ve beklentilerinin ele alındığı toplantıda Ege Bölgesi Sanayi Odası, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meclis Başkan Yardımcısı Hakkı Attaroğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Haluk Tezcan ve Cemal Altıntaş, Meclis Üyeleri Ertaç Karagözlü ve Mesut Kanat tarafından temsil edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, TOBB'un Türk sanayisine hizmet yolunda en büyük paydaşlardan ve en önemli partnerlerden olduğunu, milli hedef etrafında birleşmenin en son örneği olan "Türkiye'nin Otomobili" projesinin olgunlaşmasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun büyük emeğinin bulunduğunu söyledi.

Dışa bağımlılığı azaltmanın yolunun yerli ve milli üretimden geçtiğini vurgulayan Özlü, bir yandan ihracatı artırırken diğer yandan da ithal edilen ara malları ve sanayi ürünlerinin yerlileştirilmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda "ithalata karşı yerli üretim, yerli hamle" çalışmasını başlattıklarını ve Bakanlar Kuruluna projeye ilişkin sunum yaptıklarını bildirdi.

Türkiye'nin ithalatını yaptığı ara mallardan ilk aşamada 978 ürün tespit ettiklerini, bu sayıyı zamanla 2 bin 600'e kadar çıkaracaklarını anlatan Özlü, kimya, ilaç, elektronik, makine, teçhizat, gıda ve motorlu kara taşıtları sektörlerindeki ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için teşvik mekanizması kuracaklarını söyledi.

Bu projede Maliye, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlıklarıyla çalışacaklarını dile getiren Özlü, 2018'de ilk ürün sözleşmelerini yapacaklarını ve gelecek yılsonunda ilk ürünlerin üretileceğini ifade etti. TOBB'un da yerli üretim konusunda hassas olduğunu belirten Özlü, "Hep birlikte, omuz omuza vereceğiz, teknolojiye 'Made in Turkey' damgasını vuracağız" dedi.

Özlü, "ileri sanayi ülkesi, teknoloji üssü ve bilim merkezi Türkiye" hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma her zamankinden daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kendi markalarımızla, kendi insan kaynağımızla, kendi teknolojimizle 2023 hedeflerine doğru ilerleyeceğiz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, iş adamlarına, girişimcilere, sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Türkiye'nin 'kamuoyu önderleri' olarak sizlerin, ülkemize yeni değerler katacağına, yeni ufuklar açacağına yürekten inanıyorum. Bizler de hükümet ve Bakanlık olarak sizlerin yanında olmaya, işlerinizi kolaylaştırmaya devam edeceğiz."

NATO ve AB kaynaklı sorunlara da işaret eden Özlü, Türkiye’ye karşı çifte standart uygulandığını belirtirken, “Türkiye’nin artık denizde boğulacak zamanı yok… Biz, dereleri de, denizleri de çoktan geçtik” diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu’ndan istihdam başarısına övgü

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu üretim artışıyla canlanan ekonominin, hükümetin istihdamı teşvik eden adımlarıyla, istihdama da olumlu yansıdığını ve önemli başarılara imza atıldığını belirtti. 2012-2016 dönemini kapsayan 5 yılda Türkiye’de 2.4 milyon kişiye yeni iş sağlandığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Avrupa'da en fazla istihdam artıran ülkeyiz. Almanya ve Fransa’nın toplamından fazla istihdam üretiyoruz. Son verilere göre, Ağustos sonu itibariyle, geçen sene aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Toplam istihdam edilen kişi sayısı, 28,8 milyonu buldu ve tüm zamanların en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk” bilgisini verdi.

TOBB Başkanı ihracatın da büyüdüğüne vurgu yaparak ilk 9 ayda sanayi ürünü ihracatının geçen senenin ilk 9 ayına göre, 10 milyar dolar arttığına dikkat çekti.

 

Sanayinin büyümesinde etkili olan işler

Rifat Hisarcıklıoğlu son dönemde ekonomiyi ve sanayiyi rahatlatan önemli reformların hayata geçirildiğini anlattı. TOBB Sanayi Odaları Konsey toplantılarında dile getirilen önerilerin pekçoğunun dikkate alındığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, elektrikten TRT payının kaldırılması, OSB’lerin yapısında ve yönetimindeki dağınıklığın giderilmesi, OSB’lerden ot parasının kaldırılması, Damga Vergisi ve Emlak Vergisi yüklerinin hafifletilmesini örnek gösterdi.

Tüm bu gelişmelerin Bakan Özlü’nün liderliğinde hazırlanan Üretim Reform Paketi’nde yer aldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece TRT payı, emlak vergisi ve damga vergisi indirimleriyle, sanayicimiz üzerinden, 2017’de 1 milyar liraya yakın mali yük kaldırılmış oldu.  Sanayimizin rekabet gücünü artıran bu tarihi adımlar için, Sayın Bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Peki, yapılan tüm bu işlerin sonucu ne oldu? Bir işe yaradı mı diye soran olabilir. Bakın tek bir rakam vereyim. Bu sene ilk 9 ay itibariyle sanayimiz yüzde 5.6 oranında büyüdü. Geçen sene aynı dönemde bu oran sadece 1.8 idi. Yani sanayimiz, geçen seneki büyümeyi neredeyse 3’e katladı. Temel sektörlerimiz bazında da durum aynı. Mesela ilk 10 ayda;  beyaz eşya sektöründe yüzde 8.2, otomotiv sektöründe yüzde 27 oranında üretimi artırdık. AB’nin motorlu taşıt ithalatında, Japonya, Güney Kore ve ABD gibi devleri geride bıraktık ve en büyük tedarikçi ülke haline geldik. Öte yandan, Bakanlığımızın gayretleriyle hayata geçen Ar-Ge destekleri de hedefe ulaştı. Türkiye’deki Ar-Ge harcaması 2016'da, bir önceki yıla göre, yüzde 20 artışla, 24.6 milyar liraya yükseldi. Milli gelire oranı, önceki sene binde 8.8 iken, şimdi binde 9.4 oldu. Demek ki, hükümetimizin attığı adımlar ekonomide, reel sektörde karşılık buluyor, boşa gitmiyor. Sanayi Bakanımız, daha ilk günden itibaren, reel sektör dostu bir çalışma tarzı benimsedi. Sıkıntılarımızı, sorunlarımızı bizzat kendi dinledi, dinliyor.”

 

Faiz ve kurlar reel sektörü zorluyor

Güncel olarak döviz piyasalarındaki çalkantıya da işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “ABD Merkez Bankası kararları, Trump’ın tartışmalı vergi tasarısı, Çin’in sıkı para politikasına geçmesi, olası Venezuela moratoryumu, Suudi Arabistan-İran gerginliği, Türkiye ABD-AB gerginliği uluslararası fonların yeni yıla kadar saha kenarına çekilmesi için bahane olarak kullanılacak. Bunların da etkisiyle, ülkemizde hem faiz oranları, hem de döviz kurlarındaki yükselme reel sektörü zorluyor. Şu an çıkan fonların Ocak ayı ikinci yarısından sonra tekrar geleceğini düşünüyoruz. Bu süre zarfında, çalkantılı dönemi en az hasarla atlatmamızı sağlayacak desteklerin, sanayimize ve reel sektöre verileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

Bilgi, inovasyon, teknoloji

TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erdal Bahçıvan da konseyin üretim ekonomisini gündeme getiren başlıca platformlardan olduğunu söyledi.

Hükümet ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üretim ekonomisine yönelik son dönemde attığı adımların kendileri için çok anlamlı olduğunu belirten Bahçıvan, "Yeni çağın sanayi anlayışında bilgi, inovasyon ve teknoloji anahtar konumda bulunuyor" dedi.

Yerli marka otomobil projesini de çok moral verici bulduklarının vurgulayan Bahçıvan, "Proje, ülkemizin ulaştığı bağımsız ve özgün teknoloji kapasitesini ortaya koyacaktır" diye konuştu. 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.