YERLİ OTOMOBİLDE İZMİR FARKI


14.11.2017, Salı

İlgili Görseller

Yerli otomobilde İzmir farkı

 

Yan sanayisinden, lojistik ve ulaşım kolaylıklarına, insan kaynağından yedek parça ve otomobil üretim deneyimi fabrikalara kadar her olanağı barındıran İzmir, yerli otomobil fabrikası içini de harekete geçti. Türkiye'de ilk kez bir büyükşehir belediyesinin düzenlediği 'Yerli Otomobil' üretim toplantısının başkanlığını ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerli otomobil fabrikasını İzmir'e getirebilmek için kentin yol haritasını belirlemeye çalıştıklarını kaydetti. 

 

Başbakan ve vekillere rapor

Toplantıda İzmir'in avantaj ve dezavantajlarının da ele alındığını aktaran Başkan Kocaoğlu, "Yer seçimi için fikir alış verişinde bulunduk ve lobi çalışmaları için 8 kişilik bir komisyon oluşturduk. Zirvede, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın başkanlığını yapacağı 8 kişilik bir kurul oluşturulmasına karar verilirken en az yüzde 60'ının İzmir ve Ege'deki üreticilerden temin edileceği bir yerli otomobil yol haritasını rapor haline getirip, Başbakan Binali Yıldırım da dahil olmak üzere İzmir milletvekillerimize vereceğiz" diye konuştu. 

 

Lobi yapacaklar

Kurulan 8 kişilik komisyonun lobi faaliyetlerine yön vereceğini ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın liderliğinde çalışacağını kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bu komisyonda ayrıca Tiryakiler Grubu Başkanı Mehmet Tiryaki, ESBAŞ CEO'su Faruk Güler, Norm Civata Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Uysal, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, TERBAY Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, Sektör Danışmanı Mustafa Menku ve CMS Jant Yönetim Kurulu Başkanı Bertuğ Ösen'den oluşan 8 kişilik komiteyi belirledik. Bu komitenin yapacağı çalışmalarla yerli otomobil fabrikasının İzmir'de düzenlenmesi için çaba sarf edeceğiz. Ayrıca önümüzdeki cuma veya cumartesi günü komitemiz İzmir milletvekillerini davet edip Ankara'da lobi çalışmaları yapmaları için destek isteyecek" ifadelerini kullandı. 

 

Aliağa, Bergama veya Kınık

Toplantıda Aliağa, Kınık ve Bergama bölgesinin fabrika için uygun bulunduğunu da açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Burada hazineye ait arsalar değerlendirilebilir. Büyükşehir olarak biz böyle bir arsanın temininin ardından alt yapı çalışmalarına destek olup işleri kolaylaştırıcı şekilde hareket edeceğiz. Ama bu yatırımın İzmir'e yatırımın gelmesi için lobi faaliyetleri de yapılmalı. İzmirlilerin de bu yatırıma katkı vermesini istiyoruz. Çünkü onların da gelir düzeyi ve yaşam kalitesi artacaktır. İzmirlilerin de istek ve arzulu olarak çalışmasını istiyoruz" dedi. 

 

Yüzde 60'ı yerli olur

Komite Başkanı Ender Yorgancılar ise, İzmir'den BMC ve Manisa'dan Vesteli'in de içinde olduğu 5 babayiğidin yerli otomobil için harekete geçmesiyle birlikte İzmir'in bu büyük avantajı da kullanması için ortak hareket etme kararı aldıklarını söyledi. Yorgancılar, "İzmir'in çok önemli avantajları var. Liman, insan kaynakları, geçmişteki BMC ve Opel gibi yatırımlar ve son dönemde İzmir'deki otomobil yan sanayinin başarıları sonucu bu iş için en önemli yerin İzmir ve çevresi olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Yerli otomobilin yüzde 100 yerli olmayabileceğini de açıklayan Başkan Yorgancılar, "Bugün Kore markaları dahil yerlilik oranı yüzde 60'ı geçmiyor. Mutlaka dışarıya bağımlılığınız oluyor. İzmir'deki bir çok firma uluslararası otomobil fabrikalarına parça üretiyor. Biz de en az yüzde 60'ını İzmir'de üretebilir olacağız ama gerisini ithal edebiliriz. Burada markalaşmak ve aracın türünü seçmek önemli" diye konuştu. 

İLK 5 ADIM BELİRLENDİ

1- Lobi faaliyetleri için 8 kişilik komite oluşturuldu

2- Fabrika alanı olarak Aliağa, Bergama ve Kınık bölgesi üzerine yoğunlaşılmasına karar verildi

3- İzmir milletvekilleriyle biraraya gelinip lobi desteği istenmesi kararlaştırıldı

4- İzmir'in ve avantajlarının yer aldığı rapor hazırlanarak Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir milletvekillerine iletilecek.

5- Yerli otomobilin en az yüzde 60'ının İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki tesislerden temin edilmesi sağlanacak

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.