SANAYİ...TİCARET...İHRACAT: İZMİR İÇİN ÜÇ KOLDAN ATAK


06.09.2018, Perşembe

İlgili Görseller

Sanayi, ticaret, ihracat:

İzmir için üç koldan atak

 

87. İEF kapsamında İzmir'e gelen yabancı heyetleri EBSO, İZTO ve EİB başkanları ortak toplantıyla ağırlayarak İzmir ekonomisi için birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), yeni ihracat kapıları açılması ve kentin global ticaretten daha fazla pay alabilmesi amacıyla bugüne kadar görülmeyen bir işbirliğine imza attı; üç kurumun da başkanları 87. İzmir Enternasyonal Fuarı için kente gelen yabancı delegasyonu ortaklaşa kabul etti. Aralarında iki bakanın da bulunduğu heyetleri, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, kurumların başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri beraber karşıladı.  

87’inci İEF için kente gelen ve İZFAŞ’ın “Uluslararası İzmir İş Günleri Toplantıları” kapsamında iş dünyası ile buluşan yabancı heyetleri karşılamak için bu yıl yeni bir konsept tercih eden başkanlar, yabancı heyetlerle Swissotel Büyük Efes’te bir araya geldi. İlk kez bu konseptle gerçekleştirilen organizasyonla İzmir’in sanayi, ticaret ve ihracat boyutları aynı anda ortaya konulurken, sabahtan akşama kadar süren toplantı maratonu oldukça verimli geçti.

 

Yorgancılar’dan işbirliği çağrısı

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yabancı ülke temsilcileriyle yaptığı konuşmalarda; İzmir’in 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge, gelişmiş altyapı olanakları ve yetişmiş insan kaynağı ile sanayi alanında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Tarım OSB Projesi’nin kendileri için çok önemli olduğunu da vurgulayan Yorgancılar, “İzmir’de 64 değişik sektörde yatırım yapılıyor. Çimento, demir-çelik, tütün öncelikli sektörler. Yabancı sermaye şirketlerinin en çok tercih ettiği İzmir’de lojistik olanakları bakımından da çok uygun” bilgisini verdi.

 

Özgener: Her heyetin özel önemi var

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ekonomik kalkınma için pazar çeşitlenmesinin şart olduğuna dikkat çekerek, kente gelen her heyetin özel bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Bir liman kenti olan İzmir’in ticaret geleneğinin çok eskilere dayandığını belirten Özgener, “İZTO, EBSO, EİB ve İzmir Ticaret Borsası ile birlikte gerçekleştireceğimiz Tarım OSB Projesi kapsamında önemli işbirlikleri yapılabilir” dedi.

Bunun yanı sıra balıkçılık ve su ürünleri gibi spesifik alanlarda da beraber çalışma yapılabileceğini dile getiren Özgener, karşılıklı ticareti artırmak için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

 

Eskinazi: Yeni ihraç pazarları için fırsat

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın İzmir'in dış ticaretine 1 milyar dolarlık katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye'nin içinden geçtiği süreçte üretim ve ihracatın çok daha önemli ve öncelikli hale geldiğini, İEF Uluslararası İzmir İş Günleri etkinliklerinin İzmir ve Ege Bölgesi'nin yeni ihraç pazarları bulması açısından doğru bir etkinlik olduğunu ve çok verimli geçtiğini kaydetti.

 

Türkiye’ye ihtiyacımız var

Toplantıda konuşan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Marcel Leu, İzmir’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “Türkiye çok ilerlemiş bir ülke. Söyledikleriniz bizim ülkemizde de var ama başlangıç seviyesinde. Bu nedenle bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var, çünkü teknoloji transferine ihtiyacımız var. Türkiye ile Demokratik Kongo arasında ikili bir komite kurmaya çalışacağız. Bizde alan bol, tarımı geliştirmek istiyoruz, gelin bunu birlikte gerçekleştirelim” diye konuştu.

Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janka Duku da, Tarım OSB Projesi ile yakından ilgilenerek bu konudaki işbirliği olanaklarının yakın takipçisi olacaklarını duyurdu.

 

DELEGASYONDA KİMLER VARDI?

Yabancı delegasyonda ise Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janka Duku, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Marcel Leu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İşbirliği ve Kalkınma Bakanı John Kwet ve Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik İşleri Bakanı Osman Nurkovic, Kosova, Arnavutluk, Gana’dan bakan yardımcıları, Nijerya Sanayi Bakanlığı Müsteşarı, Sri Lanka Büyükelçisi, Gambiya ve Lübnan Ticaret Odası Başkanları yer aldı.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.