SANAYİ 4.0 SÜRECİ MUTLAKA “EĞİTİM VE İNSAN” ODAKLI YÖNETİLMELİ


14.06.2017, Çarşamba

İlgili Görseller

Sanayi 4.0 süreci mutlaka

“eğitim ve insan” odaklı yönetilmeli 

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Sanayi 4.0 sürecinin mutlaka Eğitim 4.0 ile birlikte gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu. Türkiye’de bazı bölümlerden mezun olan öğrencilerin iş bulamadığını ya da iş olan bölümden mezun verilmediğini söyleyen Yorgancılar, “Planlı, programlı bir yol haritası oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Robotlar ve insanlar, biri dijital yazılım, diğeri genetik yazılım; dijitalleşen iş süreçlerinde nasıl iletişim kuracak ve nasıl yönetilecek? İnsan kaynaklarında yetenek yönetimi ve liderliğin yeni kodları dijital süreçte nasıl oluşacak? Dijital dönüşümün veri işleme ve yönetimi ile kurum itibarı yönetimine etkisi ne olacak? Türkiye, dünyadaki bu dönüşüm sürecinin neresinde?

Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege Yönetim Danışmanları Derneği işbirliğiyle “Endüstri 4.0 Sürecinde Dijital Yazılım ve Genetik Yazılımın Yönetişimi” başlığıyla düzenlenen “II. Yönetim Danışmanlığı Zirvesi”nde dijitalleşen kurumlarda sürdürülebilirliğin sağlanması ve endüstri 4.0 sürecinin etkili yönetilebilmesi için merkezine “insan” ve “eğitim” konularını alması gerektiği vurgulandı.

EBSO’nun ev sahipliği yaptığı zirveye EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Can Çirişoğlu ve Başkanvekili Aylin Onart ile çok sayıda profesyonel danışman katıldı.

 

Fark yaratan insanlar, işi alacak insanlardır

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, her şeyin başında insanın geldiğinin altını çizerek, “Yazılımı da diğer her şeyi insan yapar, ama nasıl insan yapar? Burada sorulması gereken soru budur. Bunları yapacak olan yetenekli insanlardır. Ben de teknolojinin değişimine ayak uydurmaya inanan bir insanım. Aynı iş için başvuran ancak fark yaratan ve yeteneklerini bu yönde ortaya koyan insanlar geleceğin iş dünyasında başarılı olacaktır. Fark yaratan insanlar, işi alacak insanlardır. Gelecekte de insan kaynakları çok daha önem kazanacak. Bu konuda üyelerimizin farkındalığını oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

Eğitim 4.0’a geçmeden Sanayi 4.0’a geçemeyiz

Endüstri 4.0 sürecinin uzun bir yolculuk olduğunu ve geride kalmadan sürecin takibini yapabilmenin önemine işaret eden Ender Yorgancılar, “Dijital altyapımızı bu yönde geliştirebiliriz. Süreçlerimizi dijitalleştirerek birbiri ile bağlantısını sağlayabiliriz. Adım adım, faz faz bunları yapabiliriz. Belki ilk başta maliyetli gibi gelecektir ama orta ve uzun vadede kazanılan zaman, maliyete de, işin hatasız yapılmasına da yansıyacaktır. Biz, Sanayi 4.0’ın, Eğitim 4.0 ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bunun için de eğitim sistemimizin Sanayi 4.0’ın altyapısını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesini, ilkokullarımızdan başlamak üzere kodlama eğitiminin zorunlu olmasını, geleceğin mesleklerine yönelik bölümlerin açılmasını, atıl bölümlerin kapanmasını uzun bir süredir talep ediyoruz. Gerçekleşene kadar da talep etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ender Yorgancılar, yönetim danışmanlığının önemine de işaret ederken, “Çünkü ben her şeyi bilemeyebilirim. Ancak etrafımda bana bilmediklerimi anlatan ya da yanlışlarımı söyleyen birilerinin olması gerekir. Birisine sormanın öğrenmenin kimseye zararı yok. Transfer edilmeyen bilginin de kimseye faydası yok” diye konuştu.

 

İnsanımızın yapısını anlamalıyız

Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Can Çirişoğlu da, Sanayi 4.0’dan ziyade bunun uygulama kısmının çok daha önemli olduğunu belirtti. Çirişoğlu, neyin nasıl yapılacağının uygulayarak başarılacağını belirterek, “Dünyada başarılı olmuş modelleri alıp, ülkemizde uygulayarak doğru yolu bulacağız. En son model araçları makineleri getirebilirsiniz ama unutmayın ki bu makineleri kullanacak insan aklına ihtiyaç olacak. Kaynaklarımızı değerlendirmemizin yolu, insanımızın yapısını anlamaktan geçiyor. Dijitalleşme yolunda ilk önce kendi ırkımızı beslemeliyiz. Sanayi 4.0’ın başarılı olması için insan kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

 

Geleceğe hazır olmalıyız

Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkan Vekili Aylin Onart ise, Endüstri 4.0 kavramının ilk kez ortaya atıldığı günden bu yana dünyada yaşanan gelişmeleri ortaya koyarak, Türkiye’de sürecin insan odaklı ve eğitimin ivedilikle bu yönde reforme edilmesi ile yürütülmesi gerektiğinin önemine değindi.

Endüstri 4.0’ın artık Türkiye’de de gündem konusu olduğuna dikkat çeken Onart, “Bir tarafta robotlar olacak bir tarafta insanlar olacak, bugünki konumuzun çıkış noktası bu olacak. Biz mi robota dönüşüyoruz, yoksa robotlar mı insana dönüşüyor? X kuşağının Sanayi 4.0’a karşı müthiş bir direnişi var. Bu bizim için bir tehdit mi yoksa avantaj mı olacak sorusunun cevabı büyük bir önem kazanmaktadır. Bu konunun da çıkış noktası eğitim olacaktır” dedi.

Meraktan ve irdelemekten asla vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çizen Onart, “Hızla eğitime insan odaklı olacak şekilde önem vermeliyiz. Sanayi 4.0’a ayak uydurmalıyız. Her açıdan bu döneme hazır olacak bir Türkiye’nin olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Profesyoneller değerlendirdi

Açılış konuşmalarının ardından; “Sürdürülebilirlik İçin Robotlar ve İnsan Kaynakları Yönetişimi”, “Dijitalleşen Kurumlarda Kurumsal Sosyal Sorumluluktan Kurum İtibarına Giden Yol”, Sürdürülebilirlik İçin Veri İşleme ve Yönetimi” başlıklı 3 ayrı oturumun ilkinde “Dijitalleşme Sürecinde Yeniden Tanımlanan Yetenek Yönetimi ve Kurum DNA’sına Etkisi” ile “Dijital Yönetişim ve Egosistemden Ekosisteme Liderliğin Yeni Kodları” konuları ele alındı.

Stackpole International İnsan Kaynakları Müdürü Başak Ertaş, dijitalleşme sürecinde yetenek yönetiminin uygulama adımlarını ele aldı, insan kaynakları olarak işe alım süreçlerinde önümüzdeki dönemde yaşanacak değişiklikleri geçmişten günümüze örneklemelerle anlattı.

Schneider Electric İnsan Kaynakları Müdürü Yasemin Akbey ise teknolojinin her an her yerde ve herkes tarafından ulaşılabilir olmasının önemine dikkat çekerek, endüstri 4.0’daki en büyük mücadelenin teknoloji değil, liderlik olduğunu vurguladı. Dijital dönüşümde liderliğin ulaşacağı seviyeyi ve 2025’te geçerli olacak liderlik özelliklerini paylaştı.

Dijitalleşen Kurumlarda Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinden Kurum İtibarına Giden Yol konusunu ele alan MultinetUP Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş ve Kurumsal İtibar Yönetimi Danışmanı Aylin Onart, kurumların değeri finansal performansla ölçülürken, günümüzde kurumların artık sürdürülebilir başarı listesinde yer alabilmek için yarıştıklarının altını çizdi.

Kurumsal sürdürülebilirliğin en temel parçalarından biri olan kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin bugün itibarıyla geldiği noktayı özetleyen ve gelişim sürecini hayata geçirilen projeler üzerinden anlatan Selen Kocabaş, kurumsal sosyal sorumluluğun bir adım ötesi olan ortak değer yaratma CSV konseptine vurgu yaptı ve sürecin artık bu noktaya taşındığını belirtti. CEO’ların kurumsal sosyal sorumluluk konusuna yaklaşımını 40’ın üzerinde sektörden 541 CEO’yla yapılan araştırma sonuçlarından rakamlar paylaşarak ortaya koyan Aylin Onart, CEO’ların kurum itibarı yönetilirken kurumsal sosyal sorumluluk konularının mutlaka devreye girmesi yönünde görüş bildirdiklerini kaydetti. CSR’den CSV’ye geçişte ortak değer yaratma konusunda içinde yer aldığı projelerden örnekler veren Selen Kocabaş ve Amerika’da bu konuda hayata geçirilen uygulamaları paylaşan Aylin Onart, dijitalleşmenin bu sürece etkilerini de değerlendirdi.

Son oturumda ise kurumların bu süreçte yatırım yapması gereken bir diğer önemli konulardan veri işleme ve yönetimi ele alınırken, DataLabTR Veri Analisti Fatma Çınar, dijitalin iş modellerini ortaya koymanın ve operasyon modellerini güçlendirmenin üzerinde dururken, veri bilimciler ve analizlerle veri işleme sürecinin olmazsa olmaz yönlerini anlattı. Hugo Boss Bilgi Teknolojileri Grup Yöneticisi Erkut Ekinci’nin üretimde dijitalleşme uygulamalarını yapılan çalışmalar üzerinden özetlemesi ve veri bilimi süreçlerini anlatmasıyla zirve sona erdi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.