ORGANİZE ZİRVE


20.08.2019, Salı

İlgili Görseller

Organize zirve

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası öncülüğünde hayata geçirilen Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu’nda planlı kalkınmanın üretim üslerinin sorunlarının çözümü için sanayicilerle İzmir Büyükşehir Belediyesi el ele veriyor. Organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgelerin ulaşım, itfaiye, su ve kanal ile atık bertarafı başta olmak üzere yerel yönetimleri ilgilendiren konularına İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi yasal sınırları içinde el atacak. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Oda öncülüğünde kurulan OSB’lerin bugün gurur verici bir noktaya geldiğini belirtirken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sanayicinin önünü açmak için çalışacaklarını bildirdi.

EBSO Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu’nun 8’inci toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe’nin katılımıyla gerçekleştirildi. EBSO Meclis Salonu’ndaki toplantıda; Aliağa OSB, Bağyurdu OSB, Bergama OSB, Buca Ege Giyim OSB, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Kemalpaşa OSB, Menemen Plastik İhtisas OSB, İzmir Pancar OSB, İzmir Ticaret Organize Bölgesi, Kınık OSB, Ödemiş OSB, Tire OSB, Torbalı OSB ile Ege Serbest Bölgesi ve İzmir Serbest Bölgesi başkanları hem bölgelerini tanıtıp yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve mesleki eğitime yönelik katkılarını anlattı hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden beklentilerini ortaya koydu.

 

Öncelik ulaşım ve itfaiyede

İzmir’deki organize sanayi bölgeleri ile serbest bölgelerin yerel yönetimleri ilgilendiren konularının ulaşım ihtiyaçları, karayolu ve demiryolu bağlantıları, itfaiye, arıtma, atık bertarafı, dere ıslahı, kanalizasyon ve su başlıkları altında toplandığı görüldü. Kürsüye çıkan OSB başkanları “Sanayinin gelişmesi, ilerlemesi yerel yönetimlerle birlikte çalışmayla olur. Biz de üzerimize düşen görevleri ortak projelerle yerine getirmeye hazırız” mesajı verdi.

 

Yorgancılar: Gurur duyuyoruz

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir ekonomisinin gurur kaynağı organize sanayi bölgelerinin geçmişte EBSO Meclisi’nde ve Yönetim Kurullarında alınan kararlarla hayata geçirildiğini söyledi. Yorgancılar, “Bugün binlerce insanın çalıştığı, yatırım, üretim ve ihracat yaptığı, kayıtdışı ekonomiye karşı en büyük kalkan niteliğindeki organize sanayi bölgelerimizin kurulması ve bu günlere gelmesinde Meclis ve Yönetimlerimizdeki herkes 1 lira ücret almadan, zamanlarını harcayarak İzmir, Ege ve Türkiye ekonomisine katkı için görev yaptılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bugün iftihar ettiğimiz bir tablo yaşıyoruz” dedi.

Organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgelerin taleplerinde ulaşım ile itfaiyenin ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Yorgancılar, “Hammaddenin getirilip işlenmesi, katma değer kazandırılması ve hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlara arz edilebilmesi için yola ihtiyacımız var. Bir büyük ihtiyacımız da itfaiye. Çünkü en küçük tesis yaklaşık 15 milyon lira yatırımla kurulabiliyor. İtfaiye müdahale edinceye kadar fabrika elden gidiyor. 10 tane organize sanayi bölgemiz var. Kurulacak itfaiye teşkilatları için bina, araç, ekipman ve personel elbette bir maliyet ancak asgari müştereklerde buluşarak, birbirine yakın noktalar için merkezler belirleyerek yapabileceklerimizi yapmalıyız” diye konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ile İBB Genel Sekreteri Gökçe’nin sanayicinin, iş dünyasının konularına çözüm için ellerinden geleni yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

Soyer: Görevimiz önünüzü açmak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sanayinin kent için temel niteliğinde olduğunu vurguladı. Organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgeler başkanlarının gündeme getirdiği konuları tek tek not alan, Genel Sekreter Gökçe’yi de talimatlandıran Başkan Soyer, “Ekonomi duraklarken bizim asli görevimiz sizin önünüzü açmak, ihracata destek vermek. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar ile her ay düzenli olarak bir araya geldiklerini, konuları ve çözüm önerilerini ayrıntılarıyla ele aldıklarını belirten Soyer, kendilerine iletilen konuların mutlaka sonuca ulaştırılacağını söyledi.

Tunç Soyer, sanayicilerin ihtiyaç duydukları nitelikli eleman konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapabileceklerini de bildirdi.

 

Ciğerimiz ve yüreğimiz bir daha yanmasın

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu toplantısında İzmir’in Urla ve Karabağlar ilçelerinde çıkan orman yangınları da özel bir gündem maddesi oldu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte İzmir’deki Oda ve Borsa başkanları olarak Karabağlar’daki yangına müdahale sırasında yaptıkları görüşmeyi ve yanan orman alanlarında ağaçlandırma kampanyası başlatma kararlarını açıkladı. Organize sanayi bölgeleri ve serbest bölge başkanları da ağaçlandırma seferberliğine katkıda bulunmak istediklerini bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Ağustos ayının yangın zamanı olmaktan çıkarılması gerektiğini belirtirken, “Bugüne kadarki ezberlerimizi değiştirmek, koruyucu tedbirlerimizi yeni bir bakış açısıyla düzenlemek zorundayız. Orman yandıktan sonra sadece ağaç dikmek kadar yangının söndürülebilirliğini de sağlamak zorundayız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Orman Mühendisleri Odası ile işbirliğine gittiklerini, İzmir’deki yanan orman alanlarının ağaçlandırılması seferberliğine 30 Ağustos’ta düzenlenecek organizasyonla start vereceklerini bildiren Soyer, “Ormanlarımız için sürdürülebilirliği yaratmak zorundayız. Bütün ağaçlar kızılçam. Çıra dikiyoruz, yangın biçiyoruz. Fidan dikerken Meşe, Palamut, Menengiç gibi bölgeye uygun ağaç türlerini dikkate almak zorundayız. Bu işi ağaçlandırma döneminde fidan dikerek bitirmeyeceğiz. Herkes bir katkı koymak istiyor ama herkesin içinde yer alacağı büyük bir seferberliği başlatacağız” diye konuştu.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.