İZMİRLİ SANAYİCİYE AFRİKA PAZARI TANITIMI


25.09.2019, Çarşamba

İlgili Görseller

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Korumacı politikalar ve değişen dengelerin yol açtığı ticaret savaşlarının yarattığı belirsizlik içinde alternatif pazarlara açılmak büyük önem taşıyor. Afrika, bu anlamda üzerinde önemle durulması gereken bir kıta” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) 64 farklı sektörü kapsayan meslek komiteleri üyelerine yönelik “Afrika Pazarının Türkiye Açısından Önemi“ başlıklı toplantı düzenlendi. Açılışını EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın “Ekonomiye Küresel ve Ulusal Bakış” sunumuyla yaptığı toplantıda Gabon’un Ankara Büyükelçisi Jean Bernard Avouma, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Birinci Katibi Tshepo Ranamane ve Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye - Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın da birer sunum yaparak Afrika pazarının barındırdığı fırsatları anlattı.

Toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Ekonomiye Küresel ve Ulusal Bakış” başlığıyla yaptığı sunumunda ciddi değişim ve dönüşüm ekseninden geçen dünyada ticaret savaşları, ayrılıkçı siyasi görüşler ve korumacı politikaların dikkat çekici şekilde yükselişe geçtiğini belirterek, bu belirsizlik atmosferinde uluslararası işbirliği imkanları ve Türkiye'nin pazar ağının genişletilmesi konusuna dikkat çekti. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini belirten Yorgancılar, “ABD ile Çin, Japonya ile Kore arasında artan ticaret savaşları var. Kore Japonya'dan ithal ettiği robotları eğitimle birleştirip makine konusunda dünyada bir dev haline geldi. Kore'nin başarısının altında eğitim yatıyor. Biz de eğitim sistemini komple değiştirmeliyiz. Meslek liselerini güçlendirip köy enstitüleri ile birleştirerek verimli, piyasada ihtiyaç duyulan mesleklerde eleman yetiştirmeliyiz” dedi.

Dünyada 2020 yılında genel resesyon beklentisi olduğunu dile getiren Yorgancılar, “1990 yılında ABD'nin dünya ticaret hacminden aldığı pay yüzde 22 iken, AB'nin yüzde 27, Çin'in ise yüzde 4'tü. Bugün Çin'in aldığı pay yüzde 19'a çıktı. AB yüzde 16'ya indi, ABD ise yüzde 22'den 15'e düştü. Bu tablo ticaret savaşlarının neden çıktığının göstergesi. Yabancı yatırımcı, yatırım yapacağı ülkedeki riske ve imalat sanayi görünümüne bakar” diye konuştu.

“Yurtdışı seyahatlerinizi artırın”

Almanya'da üretim yavaşladığına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, özellikle otomotiv sektöründe iş yapan Türk yan sanayicileri, alternatif pazarların önemi konusunda uyardı. Almanya'daki durgunluktan Türkiye'nin etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Yorgancılar, “Ürettiğiniz malı satabilmek önemli. Malı satarken hammadde ve yardımcı malzemeler açısından finans kaynaklarını da çeşitlendirmeniz gerekiyor. İhracat ve uzun vadeli kredilerle bunları çeşitlendirmelisiniz. Yurtdışında personel çalıştıran sanayicilerimizin sayısı az. Eğer biz seyahat edersek satacak bir şey buluruz. Yurtdışı seyahatlerini artırmamız lazım” dedi.

Global jeopolitik risklerin arttığını vurgulayan Yorgancılar, “Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama süreciyle ortaya çıkan gerginlik ve ABD'nin S-400 konusundaki yaptırımı açıklığa kavuşmadı. Çelik ve alüminyum sektörlerinde ticaretin artması için ABD ile gümrük vergilerinin indirimi hakkında görüşmeler yapılıyor. Bu görüşmelerin iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hedefine olumlu yansımasını umuyoruz. Hedef 17 ülkenin toplam ithalatında binde 5 olan payımızın yüzde 1'e yükseltilmesidir. İzmir'in ihracat yaptığı altı ülke ABD, Çin, Hindistan, Irak, İngiltere ve Rusya'dır. Hedef sektörler ise otomotiv, makine, kimya, elektronik ve gıda sektörleridir. Türkiye'nin 22 serbest ticaret anlaşması var. Bunun sayısını arttırmalıyız. Arttırırsak ticaret yukarı doğru çıkar" diye konuştu.

Gabon'dan yatırımcılara davet

Gabon Ankara Büyükelçisi Jean Bernard Avouma ise ülkesindeki yatırım olanaklarına yönelik bir sunum yaparak, EBSO üyelerine iş fırsatları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Avouma, "Gabon Cumhuriyeti, Orta Afrika ülkeleri ekonomik topluluğunun bir üyesidir. 250 milyon dolarlık bir yapıdır. 2 milyon nüfusumuz var. Zengin yer altı kaynaklarımız var. Altın ve petrol de çıkarıyoruz. Türkiye ile bazı Afrika ülkeleri arasında benzerlikler var. Bu ülkeler bağımsızlıklarını savaşarak kazanmışlardır. Hiç yanılma riski olmadan Gabon, birlikte yürümek için Türkiye´yi seçmiştir. Afrika kıtası dünyadaki doğal kaynakların yüzde 60´ına sahiptir. Ülkemizde istikrarlı bir siyasi ve ekonomik yapı ile güçlü kurumlar var. Gabon’da çekici iş imkanları bulunmaktadır Türk iş insanlarını Gabon pazarını incelemeye davet edebiliriz. İki ülke arasında karma komisyonlar düzenlenebilir" dedi.

“Birikim ve tecrübelerimizi paylaşalım”

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Birinci Katibi Tshepo Ranamane de Türkiye’de üretilmiş mamul madde satışından ziyade daha çok Türk yatırımcıların Güney Afrika’da yatırım yaparak iş kurmasını istediklerini ve beklediklerini söyledi. Ranamane, “Karşılıklı birikim ve tecrübelerin paylaşılması için en uygun görünen ve işe başlamak için seçilebilecek sektörler, motor parçaları üretimi ve mücevherat üretimidir. Aynı zamanda Türkiye’nin muhasebe ve denetim konularında, bu alanlarda bir numara olan Güney Afrika’nın birikiminden yararlanabileceğini düşünüyoruz. Güney Afrika’nın yıllar içerisinde Türkiye’nin ticaret merkezleri olan İstanbul, Mersin ve İzmir’e üç başkonsolos ataması, ülkemizin Türkiye ile ilişkilere ne derecede ciddiyetle baktığının bir göstergesidir. Güney Afrika Cumhuriyeti Hükümeti’nin arzusu, iki ülkenin insanlarının yaşantılarının daha üst düzeye çıkarma çabaları kapsamında ilişkilerin geliştiğine şahit olmaktır” diye konuştu

“Alternatif pazar: Afrika”

Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye - Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın ise Afrika pazarlarının diğer ülke pazarlarının yerine geçecek bir pazar olmadığını vurgulayarak, ana pazarın Avrupa olduğunu, Afrika'nın ise ana pazarın yanında bir “alternatif” pazar olduğunu söyledi. Taşkın, “Afrika yeni bir potansiyeldir. Avrupa'yı kaybetmemeliyiz. Afrika'da büyüme arzusu olan ülkeler var. Birçok ülkedeki havaalanları Türk firmaları tarafından yapılıyor. Ama İzmir'in müteahhitlik hizmetlerinde uluslararası gücü sınırlı. Afrika'ya ihracat yapmayı kafaya koyup buna yönelik takımlar kurmalıyız. Bunun için o coğrafyadan kişileri işe almalısınız. 10 seyahatin yüzde 70'ini devlet karşılıyor" diye konuştu.

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.