İŞ KAZALARI EĞİTİM VE TEKNOLOJİYLE ÖNLENİR


13.10.2017, Cuma

İlgili Görseller

İş kazaları eğitim ve teknolojiyle önlenir

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iş sağlığı ve güvenliği konusunun Türkiye’nin yumuşak karnı haline gelmeye başladığına dikkat çekti. Yorgancılar, “İnsani boyutu öncelikli olmak üzere, firmaların rekabet gücü açısından, ülkemizin sosyal güvenliğinde yarattığı açık açısından da aslında çok boyutlu etkileri olan bir konu ile karşı karşıya olsak da, hiçbir şey insan hayatından daha önemli olamaz” dedi.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği‘nin (İZSİAD), ulusal çapta düzenlediği 4. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi, Bayraklı Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için eğitim vurgusunun yapıldığı toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Tüpraş’ta yaşanan iş kazasında hayatını kaybeden 4 işçi için başsağlığı dileğinde bulunurken, iş sağlığı ve güvenliğinin sürekli gündemde olmasına, önemli yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen iş kazalarında ortalamanın altına inilemediği gibi farkındalığın da yerleştirilemediğini dile getirdi.

Türkiye’deki istatistiklerin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yaklaşımlarda değişiklik yapılmasını zorunlu kıldığına işaret eden Ender Yorgancılar, şu bilgileri verdi:

“Her 15 saniyede 160 iş kazasının yaşandığı ve 1 işçinin hayatını kaybettiği dünya genelinde; ILO’nun rakamlarına göre Dünya ortalamasında ölümlü kaza sayısı 268 iken Türkiye ortalaması 1730’dur. Bununla birlikte, son 10 yılda dünya ortalamasında yüzde 30’luk bir azalış gerçekleşirken, Türkiye ortalamasında yüzde 8, İzmir’de ise yüzde 200’lerdeki artış çok üzücüdür. Ölümlü kazalar, madencilik ve inşaat sektörlerinde ağırlıklı olarak görülmektedir. Biz Doğu toplumu olarak, ne yazık ki ne kendi canımızı ne de bir başkasının canını bir Batı kadar düşünmüyoruz. İşte bu nedenle, AB üyeliğinin ve AB çıpasının birçok başlıkta olduğu gibi bu konuda da, bizi çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma yönündeki standartlara yönlendirmesi açısından çok önemsiyoruz. Bu standartları sağlayamadığımız için, dünya ortalamasını 3’e, 4’e katlıyoruz. Bu eksikliğimizi kabul edip, en azından bizi zorlayan standartlara yönelmeliyiz.”

 

Teknolojiyi doğru kullanalım

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Sanayi 4.0’ın hayatın her aşamasına geçtiği bir süreçte, ilerleyen teknoloji ve artan robot kullanımı ile birlikte iş kazalarının da minimum seviyede olmasının beklendiğini ifade etti. Ender Yorgancılar, “Dünya genelinde azalan ortalamanın ana etkeni teknolojinin doğru kullanılmasıdır. Biz var olan teknolojiyi ve hatta ne yazık ki çalışanlarımız var olan teknik malzemeleri de kullanmaktan imtina etmektedir. Genelde kazalarda işveren direkt suçlanır ama çalışanın ihmali de gözlerden kaçmamalıdır. Firmalarımıza da naçizane birkaç önerim olacak: Teknolojiyi bu hususta mümkün mertebe kullanmaları, acil durum hazırlığı ve tatbikatlar konusunda hassasiyet göstermeleri, iş sağlığı ve güvenliği sistemini eksiksiz kurmaları çok önemlidir. Sonrası, emin olun ki çok daha maliyetli olacaktır” dedi.

 

İnsan değerli

Herhangi bir yasal zorunluluk olmamasına rağmen Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak 18001 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi’ni aldıklarını, çalışan temsilcilerini de atayarak standardın gereklerini yerine getirmeye çalıştıklarını açıklayan Ender Yorgancılar, şöyle konuştu:

“İnsani boyutu öncelikli olmak üzere, firmaların rekabet gücü açısından, ülkemizin sosyal güvenliğinde yarattığı açık açısından da aslında çok boyutlu etkileri olan bir konu ile karşı karşıya olsak da şunun altını çizmek de fayda görmekteyim ki; hiçbir şey insan hayatından daha önemli olamaz. Bu öyle bir konudur ki, 3 kesimin de eşzamanlı üstüne düşeni yerine getirmesi gerekmektedir. Çalışan, işveren veya devlet kaynaklı tek taraflı bir ihtimal, telafi edilemeyen sonuçlar doğurmaktadır. Yüzlerce kez örneğe şahitlik eden bizlerden daha iyi kimse bunu bilemez. Diğer yandan, işe bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 80’i meslek hastalıklarından kaynaklanmaktadır ki, bu da meslek hastalıklarına ilişkin yeniden bir gözden geçirmeyi gerekli kılmaktadır.”

 

Küçükkurt: Ağaç yaşken eğilir

İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi’nin ev sahibi İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt da, Türkiye’de iş kazaları ve meslek hastalıkları hususunda iç karartan bir tablo olduğunu vurguladı. Sürekli aynı konuların konuşulduğunu; ancak ölümlü, yaralamalı ve kalıcı sakatlıkla sonuçlanan iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistiklerinde hep kötüye gidiş gözlendiğini ifade eden Küçükkurt, “9 ayda meydana gelen iş kazası, son 4 yılın en yüksek rakamı. 1485 işçimiz iş kazasında hayatını kaybetti. Tüpraş’ta 4 insanımızı kazada kaybettik. Maalesef kral çıplak. Demek ki artık başka türlü düşünmemiz, başka şeyler yapmamız gerekiyor” dedi.

Hasan Küçükkurt, işverenler olarak Türkiye’de kimsenin iş kazalarından dolayı ölmemesi, yaralanmaması, meslek hastalıklarından rahatsız olmaması için büyük bir çalışma içinde olduklarını dile getirirken, “Hayatın her alanında olmazsa olmaz kural akılcılıktır. Bu noktada çözüm olarak temel eğitim çok önemli. Yarının büyüklerine daha ilkokul çağlarından itibaren iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini vermek gerekiyor. Müfredata ders olarak koymak gerekiyor. Çünkü ağaç yaşken eğilir” diye konuştu.  

 

Zirve ve fuar bir arada

Tiyatro ve dizi oyuncusu Volkan Severcan’ın sunduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi’nin açılış törenine; İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç ve İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak da katıldı.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanında toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen 4. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi ve Fuarı’nın oturumlarında, yerli ve yabancı pek çok tanınmış firmanın yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı’ndan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarından temsilciler ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler bir araya gelerek iyi ve örnek İSG uygulamalarını paylaştı. “Mandıra Filozofu” lakabıyla tanınan oyuncu Müfit Can Saçıntı özel gösterisiyle; Ege türkülerinin usta ismi Tolga Çandar da sazıyla, sözüyle organizasyona renk kattı. Zirveye paralel olarak gerçekleştirilen İSG Fuarı’nda ise sektörün farklı alanlarından firmalar, son gelişmeleri, ürün ve hizmetleri tanıttı. 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.