GÜNDEM: SEKTÖREL İŞBİRLİĞİ


18.08.2017, Cuma

İlgili Görseller

Gündem: Sektörel işbirliği

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı 86. İzmir Enternasyonal Fuarı vesilesiyle ziyaret eden yabancı heyetlerin gündeminde ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerinin sektörel işbirliği ve yatırımlarla güçlendirilmesi vardı. Yabancı heyet temsilcileri sanayicileri ülkelerinde yatırım yapmaya çağırırken, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, İzmir ve Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı ayrıntılı ekonomik sunumla gıdadan tekstile, makineden elektroniğe, inşaattan otomotiv yan sanayiye, petrokimyadan yenilenebilir enerjiye kadar her sektörde işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Togo Ticaret ve Özel Sektör Geliştirme Bakanı Essosimna Legzim Balouki, ile Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Germain Essohouna Meba, Kosova Cumhuriyeti Altyapı Bakanı Hanefi Muharremi, Afganistan Maliye Bakan Yardımcısı Khalid Payend ve Afganistan Halk Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı, Milletvekili Qudratullah Zaki, Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Fahma Ahmed Nur ile biraraya geldi.

 

Togo’ya “OSB kurun” önerisi

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yüzde 1.5 sanayileşme oranı ile işsizlik sorununu çözmeye çalışan Togo’ya “Organize sanayi bölgesi kurun” önerisi yaptı. EBSO’nun bugüne kadar kurduğu 13 OSB ile büyük bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olduğunu kaydeden Yorgancılar,  “EBSO olarak Tire’de kurduğumuz OSB’yi bugün bölgenin önemli tarım ve tarıma dayalı sanayi OSB’si haline getirdik. Bayındır’da Çiçek OSB kurma çalışmalarımız devam ediyor. Menemen’de Plastik İhtisas OSB’si, hemen yanında 9 milyon 400 bin metrekarelik alanın yüzde 40’ını kimya sektörüne tahsis ettiğimiz Aliağa OSB aynı şekilde. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, şu an İsrail’de çok büyük bir OSB’nin inşaasına devam ediyoruz. Bu konudaki deneyim ve birikimimizi aktarmaktan, işbirliğinden büyük memnuniyet duyarız” dedi.

Yorgancılar, Türk Hava Yolları’nın yıl sonuna kadar Togo ile direk uçuşlara başlamasının iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarını artıracağını da kaydetti.

Togo Ticaret ve Özel Sektör Geliştirme Bakanı Essomisna Legzim ise, İzmir’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar’ın OSB kurulması konusundaki önerisinden büyük heyecan duyduklarını, Türkiye’deki OSB yapılarını incelemek, EBSO’nun bilgi ve deneyiminden yararlanmak istediklerini belirtti.

 

Kosova ile sıcak diyalog

Kosova Cumhuriyeti Altyapı Bakanı Hanefi Muharremi’nin ziyaretinde güçlü dostluk ilişkilerinin ekonomiye daha çok yansıması gerektiği konuşuldu. Türkiye’nin ülkesine yaptığı katkılara teşekkür eden Muharremi, iki ülke arasındaki ilişkinin dostluktan öte olduğunu ve ekonomik işbirliklerinin de katkısı sağlanarak Türkiye’nin payının artmasını istediklerini söyledi. Hanefi Muharremi, “Türkiye olmasaydı bazı şeyler daha zor olurdu. Kosova’daki büyük projelerde Türkiye’nin yatırımlarının artması ve yatırımcılara sunulan avantajların değerlendirilmesini istiyoruz. Priştine’ye her gün uçak seferi var, Türklere 90 güne kadar vize sorunu yok. Özellikle ulaşım konusunda sadece yol yapımı değil makinelere de ihtiyacımız var. Jeotekstil ürünleri değerlendirilebilecek bir alan. Kurşun, çinko, bakır, altın, gümüş ve kömür başta olmak üzere zengin maden yataklarımız değerlendirilmeyi bekliyor” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar da, Kosova’nın Türkiye için özellikli ve öncelikli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Kosova’ya yardımlarına bundan sonra da devam edeceğini belirten Yorgancılar, “Kosova’da ilk başkonsolosluğu Türkiye açtı. Burada tanıdıklarımızın çoğu Kosovalı. Kosova’dan 1500’e yakın öğrenci ülkemizde öğrenim görüyor. 12 bin vatandaşımız Kosova’da yaşıyor. Kosova’nın Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar da Türk. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sizin ihtiyacınız, bizim de destek olabileceğimiz ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

Afganistan’dan sektörel işbirliği talebi

Afganistan Maliye Bakan Yardımcısı Khalid Payend, ülkesinde İzmirli sanayicilerle çalışmak için pekçok fırsat bulunduğunu bildirdi. Afganistan’ın yeniden inşa edilmeye çalışıldığını, bu kapsamda başlatılan kalkınma hamlesinde ciddi işbirliklerine ihtiyaç duyulduğunu belirten Payend, “İzmir’e ilk ziyaretim ve çok etkilendim. Burada çok fazla işbirliği potansiyeli gördüm. Enerji, altyapı, ulaşım, inşaat, çimento ve mermer sektörlerinde firmalarımız karşılıklı işbirliğiyle yeteneklerini geliştirebilirler. Çünkü şehirlerimiz yeniden kuruluyor. İzmir ile benzer coğrafi ve iklim özelliklerine sahip olduğumuz için güneş enerjisi konusunda ortak yatırım yapılabilir. Hastane yapımı ve sağlık konusunda işbirliğine ihtiyacımız var” dedi.

Afganistan Halk Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı, Milletvekili Qudratullah Zaki de, “Afganistan’da dünya kadar iş var” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuşmaya değil iş yapmaya ihtiyaç var. Sizi ülkemizde yatırıma davet ediyoruz. İki ülkedeki işadamlarının bir araya gelmesi lazım. Hükümet yatırımların güvenliği için taahhüt veriyor.”

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar da, İzmir’in gıda, tekstil, otomotiv ve kimya gibi bir veya birkaç sektöre odaklanmadığını, çeşitli bir sektörel yapısı bulunduğunu anlattı. Türkiye’deki 140 Afgan sermayeli şirketin 5’inin İzmir’de faaliyet gösterdiğini belirten Yorgancılar, potansiyel dikkate alındığında iki ülke arasındaki ticaret hacminin bugünkü gibi milyon değil milyar dolarlarla ifade edilmesi gerektiğini söyledi. Ender Yorgancılar, “Sizin en çok ihtiyaç duyduğunuz çimento fabrikalarından ikisi İzmir’de. Dünyada ikinci büyük mermer fuarı İzmir’de düzenleniyor. EXPO adaylığımızda temamız sağlıktı. Türkiye inşaat sektöründe dünyada Çin’den sonra ikinci sırada. İzmir’de Odamız üyesi sanayiciler her türlü inşaatı yapabilecek kapasiteye sahip. Sektörel işbirlikleri konusunda size destek vermeye hazırız” diye konuştu.

 

Somali: Türkiye büyük partnerimiz

Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Fahma Ahmed Nur, İEF vesilesiyle İzmir’e gelmeyi büyük bir fırsat olarak gördüklerini bildirdi. Nur, “Burada iş ilişkilerimizi daha çok geliştirebileceğimize inanıyoruz. Türkiye büyük partnerimiz, her alanda bize yol gösterecek örnek uygulamaları var” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Somali ile karşılıklı işbirliği için fırsatlar yaratılabileceğini söyledi. Türkiye’nin Somali’de ciddi sağlık yatırımları yaptığını, doğrudan uçak seferlerinin de önemli bir avantaj teşkil ettiğini belirten Yorgancılar, “Denizcilikle ilgili avantajları, deniz ticaretini de kullanmalıyız. 2016’daki dış ticaret hacmi iki ülke arasındaki potansiyel değerlendirildiğinde düşük kalıyor. Rakamları milyon dolarlardan milyar dolarlara çıkarmak için işbirliğine açık sektörleri tespit ederek buradaki ilgili muhataplarıyla paylaşalım, düzenleyeceğimiz organizasyonlarla firmaları bir araya getirerek ticaret hacmimizi artıralım” dedi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.