GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ EKONOMİ PROJESİNE KATILANLARA SERTİFİKA


16.10.2017, Pazartesi

İlgili Görseller

Güçlü Kadın Güçlü Ekonomi projesine katılanlara sertifika

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Milano Ticaret ve Sanayi Odası-Formaper ile İzmir Pastacılar ve Fırıncılar Derneği ortaklığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de iştirakçi olarak yer aldığı “Güçlü Kadın Güçlü Ekonomi” (Kadınların Güçlendirilmesi - İzmir'de Gecekondu Bölgelerinde Yaşayan Korunmasız Kadınların Sosyal Marjinalliğinin Azaltılması ve Gelir Etme Fırsatlarının Arttırılması) projesi, sertifika töreni ile final yaptı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın özel politika gerektiren dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların ilgi ve yeteneklerini değerlendirerek meslek edindirmek, çalışanların becerilerini üst seviyelere çıkararak mesleki yeterlilik kazandırmak, girişimciliği özendirmek ve firmaların ihtiyaç duyduğu nitelikli personel açığını karşılamak amacıyla başlattığı projede, pastacılık kursu gören kursiyerlerden 30’u şimdiden istihdam edilirken, 50’si de kendi işini kurmak üzere girişimcilik eğitimiyle ilk adımı attı.

 

En anlamlı destek

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından desteklenen  “Güçlü Kadın Güçlü Ekonomi” projesi sertifika töreni, EBSO Meclis salonunda yapıldı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, kadınların meslek sahibi olmaları için önemli bir projeye imza attıklarını vurgularken, "Güçlü Kadın Güçlü Ekonomi projemiz ile korunmasız durumdaki kadınların geçim kaynaklarını ve sosyal entegrasyonunu desteklemeyi, dolayısıyla toplum seviyesinde olumlu ekonomik etki yaratmayı amaçladık. ‘Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi’ni öngören hibe çağrısına kadınlara yönelik bir proje hazırlayarak başvurduk" dedi.

Dünya genelinde kadınların işgücüne katılımının yüzde 50'nin üstünde, Türkiye'de ise yüzde 30 ile 35 arasında olduğunu belirten Yorgancılar, "Kadınlar toplumların kalkınmasında önemli bir itici güçtür. Küresel ekonomide kadın evinde çocuğuna bakarken de ürettiği ürünü bir bilgisayar ve internet aracılığıyla Çin'den Afrika'ya kadar satabilir. İşte bu nedenlerle, ne kadar çok kadına ulaşabilirsek, o kadar ülke ekonomisine katılımlarını artırırız diye böyle bir projeye imza attık. AB'nin kadının ekenomiye, işgücüne kazandırılmasıyla ilgili fonları var. Bizim projemiz de kabul edildi. Yaklaşık 292 bin Euro değerindeki projemizi, Milano, Monza Brianza ve Lodi Ticaret Odası'nın Formaper Ajansı liderliğinde İzmir Pastacılar ve Fırıncılar Derneği ortaklığında yürüttük. İzmir Büyükşehir Belediyemiz de iştirakçi sıfatıyla Meslek Fabrikası'nın kapılarını ücretsiz olarak açarak projemize çok kıymetli destek verdi. Proje vesilesiyle kurulan Fırıncılık Laboratuvarı da bundan sonra yeni kursiyerlere hizmet veremeye devam edecek. Şu anda da 40 yeni kursiyer Meslek Fabrikası'nda eğitim almakta" diye konuştu.

 

Usta ve girişimci

Projenin önemli bir paydaşının da İŞKUR olduğunu belirten Yorgancılar, tüm kurs süresince günlük kursiyer harçlığının verildiğini ve sigorta giderlerinin karşılandığını belirtti. Ender Yorgancılar, şunları söyledi:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası'nda kurduğumuz Pastacılık Laboratuvarı'nda 100 kadına mesleki eğitim verdik. 400 saatlik mesleki eğitimi tamamlayan 95 kadının 75'ini işbaşı eğitime gönderdik. 400 saatlik işbaşı eğitimlerini tamamladılar. Daha işbaşı eğitimleri tamamlanmadan 30 kadın istihdam edildi. Yani evinde oturan kadınlar işgücüne katıldı. Bizim için bu gururdur. İnşallah bu sayı 300 olur, 3 bin olur. Buradaki hedefimiz 50. Ekim sonundan önce hedefin de üzerinde bir istihdam sağlayacağımızı düşünüyoruz. 100 kadın arasından seçilmiş olan 50 kadına KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdik. 48 kişi iş planlarını hazırladı. Bu süreçte "Kadın Yardım Masası" kurduk. 100 kursiyeri psikolojik, hukuki, sağlık ve iş edinme konularında destekleyecek uzmanlarla çalışarak hem eğitimler hem de birebir danışmanlık hizmeti verdik."

 

Ekonomiye kadın eli

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Aytuğ Balcıoğlu, işsizlerin meslek sahibi olması için hizmete soktukları Meslek Fabrikası sayesinde başta uzun süreli işsizler olmak üzere kadın ve engelli işsizleri de verdikleri kurslarla meslek sahibi yaptıklarını ifade etti.

KOSGEB İzmir Güney Müdürü Mustafa Çanakçı, Türkiye'de her 100 kadından sadece 30'nun ekonomiye dahil olduğunu belirterek, "Ekonomide Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için kadınların işgücüne mutlaka dahil etmeliyiz. Türkiye'de ilk kez 2015 yılında kadın girişimci sayısı 110 bin kadına ulaştı ve artamaya devam ediyor. Bizim destek programlarımızda kadınlarımıza hep pozitif ayrımcılık var" dedi.

Kadınların son yıllarda girişimcilik ve kendi işlerini kurmak için KOSGEB'e daha çok başvurduğunu ifade eden Mustafa Çanakçı, şunları kaydetti:

"Son 5 yıl içinde İzmir'de toplamda 33 bin 653 kişiye girişimcilik sertifikası verdik. Bunların içinde kadın sayısı 18 bin 260, yani yüzde 50'den fazlasını kadınlar oluşturuyor. Türkiye'de toplam 755 bin 124 kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Bu rakamın da içinde 347 bin 643 kadın var. 2017 yılı Eylül ayı itibarıyla İzmir'de toplam girişimcilik eğitimi kapsamında 7 bin 762 kişiye sertifika verdik, 4 bin 331 kadın girişimcilik eğitimine katıldı. Yine son 5 yıl içinde KOSGEB desteğiyle kendi işini kuran girişimci sayısı 37 bin 839 kişi. Kurumumuz bu girişimcilere 862 milyon lira destek sağlamış, bunların içinde 17 bin 810 kadın var. Kadınlarımıza 422 milyon liralık destek vermişiz."

Girişimcilik eğitimi alan tüm kadınların KOSGEB'e başvurabileceğini dile getiren Çanakçı, iş planlarını hazırlayıp kendilerine sunduktan sonra kurumlarının 50 bin lirası hibe olmak üzere toplamda 150 bin liraya kadar destek verdiğini hatırlattı.

 

Başarılı oldu

Milano Ticaret Odası Proje Yöneticisi Olga Nogaeva da, projenin sonuçlarını görünce çok mutlu olduklarını, kursa katılan kadınların meslek sahibi olduğunu aktardı. Projenin gerçekleşmesinin zaman aldığını hatırlatan Nogaeva, “3 yıl önce AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında proje önerisinde bulunduk. Bu hibe programının toplam tutarı 30 milyon Euro. 150 proje için 23 milyon Euro tutarında hibe sözleşmeleri yapıldı. Güçlü Kadın Güçlü Ekonomi projesi de başarıyla tamamlanan projelerden biri oldu. Yerel unsurlar projeyi hep desteklediler. Kursiyeler de başarıyla süreci tamamladı. Kimi istihdam edildi, kimi ise girişimci olarak kendi işlerini kuracaklar" diye konuştu.

Kursu başarıyla tamamlayan kadın kursiyerler adına kürsüye çıkan Asuman Özdemir ile Didem Aras, işsizken proje sayesinde artık bir meslek ve iş sahibi olmanın mutluluğun yaşadıklarını söyledi. İleride kendi işlerini kurmak istediklerini belirten kadınlar, kendi ayakları üzerinde durabileceklerini gördüklerini, kendileri güçlü olduğu için ülke ekonomisini de güçlendireceklerine inandıklarını belirtti.

Avrupa Birliği Uzmanları Rita Bonucchi ve Maria Ludovica Bottarelli Tranquilli-Leali’nin proje sunumlarını gerçekleştirdiği toplantının sonunda kursu tamamlayan kadınlara sertifikaları verildi. 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.