EBSO, İZTO VE İTB’NİN ÜYE ÖDÜLLENDİRME TÖRENİ’NDE TARİHİ BİRLİKTELİK


06.02.2020, Perşembe

İlgili Görseller

İzmir iş dünyasını buluşturan, Odamız, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası’nın ortak düzenlediği Üye Ödüllendirme Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teşrifleriyle gerçekleştirildi. İzmir iş dünyasının son dönemde yakaladığı birlikteliğin ve sinerjinin yarattığı heyecanın coşkusuyla gerçekleşen törende kentin başarılı firmaları, ödüllerine kavuştu.

Kaya Termal Otel’de düzenlenen görkemli törene iki bakan ve TOBB başkanının yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen ve Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, oda ve borsaların yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Ege Bölgesi’ndeki oda ve borsaların başkanları, milletvekilleri ve İzmir iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Ünlü sunucu Oylum Talu’nun sunumuyla gerçekleşen törende yaptığı konuşmada İZTO ve İTB ile yakalanan sinerjinin artarak devam etmesinin çok önemli olduğunu belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Bu birliktelik üç sebepten önemli. Üyelerimiz, değer katmamız gereken İzmir’imiz ve tabi ki kaynaklarımızı etkin kullanmak için. Değerli başkanlarıma bu anlamda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Küreselleşme tersine bir eğilim izlerken, bilgi üretimi ve teknolojik gelişme hayallerin ötesinde ilerlerken, rekabette ve tüketimde tercihler fiyattan ziyade, hızlı teslimata, kişileştirilmiş ürüne ve yeniliğe kayarken ve milyonlarca gencimiz iş ve aş beklerken ayakta kalmak ve sürdürülebilir başarıyı yakalamak için daha çok, ama daha nitelikli üretmekten başka şansın kalmadığını ifade eden Yorgancılar, “Tüm bunlar, yıllardır gönülden inandığımız üretim yoksa kalkınmak hayaldir mottomuzu haklı çıkarmakta. Ülkemize sıçrama yaşatacak bir dönüşüm stratejisinin ortak akıl ile oluşturulması gerek. Eğitim sistemimizden, fabrikalarımızdaki üretime, ihracatımızın sofistikasyonundan, şehirlerimizin yönetimine kadar bilgi çağını yakalamak, bilgi odaklı yaklaşım sergilemek zorundayız” diye konuştu.

Net ihracatçı bir kent olan İzmir’in ülkemize katkısını artırmak istediğini belirten Yorgancılar, “Bu amaçla; büyük sanayi yatırımları için imara açılacak büyük çaplı arsalara, uluslararası direkt uçuş imkanına, mevcut limanların etkinleştirilerek, yeni limanlar eklenmesine, Türkiye ortalamasının üstünde kalarak yüzde 14 bandında işsizlik oranına sahip İzmir gibi illerde yatırım teşviki alacak olanlara özel istihdam teşviki verilmesine ve bölgesel yerine katma değere dayalı sektörel teşvik sistemine ihtiyaç duymaktayız” ifadesini kullandı.

Kalkınmada yerelden küresele dönüldüğünde iki büyük ekonominin karşımıza çıktığını vurgulayan Yorgancılar, “Dengeleri değiştiren Çin’in 2025 Planı ile sanayi devi Almanya’nın 2030 Planı’nda ortak hedef, sıçrama yaptıracak yatırımların desteklenmesi. Tıpkı, 1970’li yıllarda bunu başarmış olan G.Kore gibi. Ülkelerin makro planları da göstermektedir ki, alın terini, akıl teri ile birleştiren firmalar daha etkin desteklenmeli ve cesaretlendirilmelidir. Bununla birlikre, Gümrük Birliği anlaşmasının bir an evvel revize edilmesini, Akdeniz ve Karadeniz’in karşı kıyıları da dikkate alındığında, komşu avantajımızın dış ticaret stratejimiz ile bütünleştirilmesini, pazar araştırması kapsamında; bir yılda maksimum 10 yurtdışı seyahat ile sınırlandırılan desteklerin, ihracat kg fiyatına göre revize edilmesini, marka ve Turquality programlarının yaygınlaşması  için birlikte çalışılmasını, mevcut önemli pazarlara, hedef ve yeni pazarlara düzenli ve daha fazla ticaret heyetleri programları yapılmasını, akaryakıt, elektrik ve doğalgazın reel sektöre sübvansiyonlu olarak verilmesini, know-how sağlayacak doğrudan yabancı yatırımların önceliğinde olan; hukuk, güvenlik ve düşük maliyetler için, ülkemizin daha cazip hale getirilmesini, AB’de 3. nesil, markalarını devam ettirme niyetinde değil. Know-how yapan firmaların alınması noktasında destek olunmasını, kaynakların verimli ve etkili kullanılması adına sanayi ve tarım envanterinin yapılmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca,110 ülkede, 162 ticaret müşavirimiz/ataşemizin sayısının artırılmasını çok önemli buluyoruz” dedi.

Yangın yeri halindeki bir coğrafyada ve böylesine yıkıcı bir rekabet ortamında, rakipler karşısında çok yüksek düzeylere ulaşan maliyetlere rağmen, üretim sevdasından vazgeçmeyen sanayicilerimizin hakkını teslim etmek gerektiğini ifade eden Yorgancılar, “Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı koyan tüm firmalarımızı gönülden tebrik ediyorum. İyi ki varlar. Tıpkı, ulu önderimiz Atatürk’ün dediği gibi, ‘Vazgeçenler Değil, Mücadele Edenler Tarihe Geçer.’ İşte biz reel sektör olarak; bu bilinçle çalışıyor, her şartta üstümüze düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Biliyoruz ki, çalışacağız, yorulacağız ve üretmekten asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.