DUAYEN SANAYİCİ ERTAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI


08.07.2017, Cumartesi

İlgili Görseller

Duayen sanayici Ertan son yolculuğuna uğurlandı

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası eski Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlarından, İzmir’in duayen sanayicisi Şinasi Ertan, evinde geçirdiği rahatsızlık sonucunda hayatını kaybetti. Çeşme’deki evinde rahatsızlanan Ertan, 6 Temmuz akşamı Atakalp Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak burada tüm müdahalelere rağmen 91 yaşında aramızdan ayrıldı. Ertan’ın cenazesi, 8 Temmuz Cumartesi günü ikindi namazının ardından Çeşme Hacı Memiş Ağa Camii’nden kaldırılarak, Çeşme Eski Mezarlık'ta toprağa verildi. Şinasi Ertan'ın cenaze töreninde taziyeleri, eşi Özcan Ertan ile kızları Ayşen Taner, Yasemin Conker ve Zeynep Ertan kabul etti.

 

Sevenlerinden veda

Vefatıyla ailesi ve iş dünyasını yasa boğan Ertan’ın cenaze töreni iş ve siyaset dünyasını biraraya getirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Sağlık eski Bakanı Rıfat Serdaroğlu, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, TFF eski Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, EBSO eski Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu, Yönetim Kurulu eski Başkanı Uğur Yüce, Nuri Çolakoğlu, Erdoğan Özgörkey, Rona Yırcalı, Tufan Ünal, İlhan Gürel, Yalçın Temizocak, Yılmaz Temizocak, Önder Ulukartal, Şevki Figen, Enis Özsaruhan, Feyhan Yaşar, Ahmet ve İdil Yiğitbaşı, Oğuz Tatış, İsmail Kuloğlu, Muharrem Hilmi Kayhan, Samim Sivri, Nail ve Deniz Özkardeş, Avni Ersoy, Erdoğan Tözge, İzmir eski milletvekili İlhan Kaya, Çeşme Belediyesi eski Başkanı Nuri Ertan, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı Mustafa Cenger, Alp Çandarlı, Timur Gönülşen, Selçuk Borovalı, Akın Kazançoğlu, Önder Dağıstan, Yasemin Koyuncuoğlu, Giray Tınas gibi isimlerin yanısıra çok sayıda Çeşmeli, Ertan’ı sonsuzluğa uğurladı.

 

Yorgancılar’dan başsağlığı dileği

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, geçmiş dönem başkanlarından, duayen sanayici ve kıymetli büyükleri olarak nitelendirdiği Şinasi Ertan’ın vefatından büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Şinasi Ertan’ı son yolculuğuna ailesi ve sevenleriyle birlikte uğurlayan Yorgancılar, Ertan’a rahmet, ailesine başsağlığı dileklerini iletirken, “Büyüğümüz, duayen sanayici kıymetli Şinasi ağabeyimizi sevenleriyle son yolculuğuna uğurladık. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Şinasi ağabey, girişimci ruhu, heyecanı, İzmir sevdası ve EBSO sevgisi ile bizlere örnek ve yol gösterici oldu” dedi.

Yorgancılar ayrıca Şinasi Ertan’a başsağlığı dileklerini ayrıca sosyal medyadaki Twitter hesabından da “duayen” ve “sanayici” etiketleriyle paylaştı.

 

Başarılarla dolu ömür

İzmir’de sanayi denilince ilk akla gelen iş insanlarından biri olan ve yaptığı çalışmalarla iz bırakan Şinasi Ertan, 14 Şubat 1926’da İzmir’de dünyaya geldi. Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu Bankacılık Bölümü’nden 1948 yılında mezun olan Ertan, 1950 yılında kurdukları Rıdvan Ertan ve Evlatları Zeytinyağı ve Tarım Ticareti firmasıyla ticarete adım attı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’na ilk kez 1967 yılında Meclis Üyesi olarak giren Ertan, 1968-1975 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1975-1984 ve 1987-1995 yılları Meclis Başkanlığı yaptı. Şinasi Ertan 1998 yılında EBSO Meclis Üyeliğinden ayrıldı ve tam 30 yıl 1 ay boyunca aralıksız hizmet verdi.

Ertan, İzmir Ticaret Odası’nda da 15 yıl meclis üyeliği, 2 yıl yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulundu.

Ertan, EBSO’daki görev süresinde İzmir’in nazım imar planının yapılmasıyla Çiğli’de belirlenen alanda Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasında aktif rol oynadı. Hatta dönemin Maliye Bakanı Sadık Tekin Müftüoğlu ile görüşüp kamulaştırma için gerekli olan 50 milyon lirayı temin ederek Arsa Ofisi aracılığıyla bir gecede arazinin kamulaştırılmasını sağladı.

1970-1978 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Konsey Başkanlığı yapan Ertan, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) kurulması için merhum Sabri Tanık ile ilk çağrıyı yaptı, Sakıp Sabancı'nın başkanlığında 7 yıl başkan vekili oldu. ESİAD'ın kuruluşunun da fikir babası oldu.

1986-1988 yılları arasında Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nde (TÇMB) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ege Gübre A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, kurucularından olduğu çok ortaklı KİPA Kitle Pazarlama ve Gıda Sanayi A.Ş.de 2007 yılı başına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Birçok iş dünyası sivil toplum örgütünün de kuruluşunda yer alan Ertan, son olarak ENDA Enerji Holding ve EGENDA A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmıştı.

1968 yılından bu yana pek çok ekonomik içerikli makale yazan, konferans ve tebliğ veren Ertan, 12 Haziran 1989’da Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu kararı ile  “Onursal İşletme Yönetimi Doktoru” payesine layık görüldü.

İş dünyasının saygın ismi Ertan, 1977 seçimlerinde Adalet Partisi’nden İzmir Belediye Başkan Adayı da olmuştu.  

 

Milli atlet, futbolcu ve basketbolcu

İş dünyasının duayeni Şinasi Ertan aynı zamanda gerçek bir spor aşığıydı. Hayatının son dönemlerine kadar yarışmaktan vazgeçmedi. Atletizm ve basketbolda milli takıma seçilerek Türk spor tarihine geçen uluslararası başarılar elde etti. 1947'de Atina'da gülle ve disk atmada milli formayla yarıştı. 1955'te Budapeşte'deki Avrupa Şampiyonası'nda Basketbol Milli Takımı'nda 5 kez oynadı. Altınordu'nun sembol sporcuları arasında yer alan Ertan, bu kulübe öylesine gönül verdi ki, kaleci bulunamadığı maçlarda üç kez kaleye de geçti.

Gülle atmada, Veteranlar 80 Yaş Üzeri Balkan Şampiyonluğu ve 2006 yılı Kapalı Spor Atletizm Yarışları’nda Dünya Üçüncülüğü unvanına sahip oldu. 2011 yılında 85 yaşındayken, Dünya Veteranlar Gülle Atma Şampiyonası'nda 9.23'lük derecesiyle Türkiye'ye altın madalya kazandırdı.

Atletizme o kadar tutkundu ki Narlıdere'deki villasının bahçesine gülle atmak için pist bile yaptırmıştı.

Spor yapmanın hayatta başarının en önemli unsuru olduğunu belirten Ertan, "Sporun kazandırdığı hırs ve başarı azmi, iş aleminin de önemli anahtarıdır" diyordu.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.