ÇÖZÜM İÇİN DOĞRU BİR BAŞLANGIÇ


26.07.2019, Cuma

Çözüm için doğru bir başlangıç

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimini önemsediklerini söyledi. Sanayinin üretim girdilerindeki artışlara dikkat çekerken faiz indiriminin tek çözüm olmadığını belirten Yorgancılar, “Ancak çözüm için doğru bir başlangıç yapılmıştır. Bundan sonraki süreçte bankalarımızdan da bu çözüme katkı koymalarını bekliyoruz” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar’ın Merkez Bankası faiz indirimine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Küresel ticarette yaşanan daralma ve belirsizlikler dünya genelinde merkez bankalarını genişlemeci para politikasına yönlendirmiş, faiz indirimleri için uygun bir ortam oluşmuş, gelişmekte olan ekonomilerin nefes almalarına imkan tanımıştır.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin son açıklamasındaki “İmalat sanayi kötüleşiyor vurgusu” da ayrıca dikkatle değerlendirilmelidir.

İşte böyle bir süreçte; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 425 baz puanındaki indirimini oldukça önemsiyoruz.

Çünkü, sanayiciler olarak özellikle son 1,5 yıldır kurdan dolayı yüksek hammadde fiyatlarına, yüzde 108 oranında artan elektrik fiyatlarına, yüzde 92 oranında artan doğalgaz fiyatlarına maruz kalmışken, finansal temininde sorun yaşarken, yüksek faiz oranları bizim elimizi kolumuzu bağlamıştır.

Elbette ki, tek çözümün bu olmadığını biliyoruz. Ama çözüm için doğru bir başlangıç yapılmıştır. Bundan sonraki süreçte, bankalarımızdan da bu çözüme katkı koymalarını bekliyoruz.

Benzer şekilde, Hükümetimizden de küresel piyasalarda oluşan bu sürecin çok iyi değerlendirilerek, kapanan cari açığımızı avantaja çevirecek, katma değerli üretim ve ihracat odaklı, yatırım iştahını artıracak yeni bir büyüme modelini hızla hayata geçirmesini bekliyoruz.

Türkiye’nin sürdürülebilir geleceği kurulacak bu modelde, yaratılacak yeni bir heyecandadır.”

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.