SGK TEŞVİKLERİ, İDARİ PARA CEZALARI VE İŞKUR TEŞVİKLERİ TOPLANTISI ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


23.11.2017, Perşembe

İlgili Görseller

İstihdama teşvik işletmeye eleman

126 bin iş yerine her ay 152 milyon TL teşvik

İzmir’de halihazırda 126 bin iş yeri olduğunu ve 100 bin iş yerinin istihdam teşviklerinden faydalandığını belirten SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, “İzmir’deki işyerlerimize her ay 152 milyon TL istihdam teşviki veriyoruz” dedi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Sosyal Güvenlik İzmir İl Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü işbirliğiyle ‘SGK Teşvikleri ve İdari Para Cezaları’ konulu bir toplantı düzenlendi. Her iki kurumun iş dünyasına sağladığı teşvikler hakkında sanayicinin bilgilendirildiği toplantıyı EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan yönetti. SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal ile Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü Aktif İşgücü Hizmetleri Sorumlusu Anıl Tamburacı, SGK ve İŞKUR teşvikleri konusunda sanayiciler bilgilendirildi.

Ceza değil rehberlik

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Gülcemal, denetime gittikleri işyerlerine öncelikle rehberlik yaptıklarını belirtirken, “İdari para cezaları konusunda yüksek miktarda ceza tahakkuk ettiren bir kurumuz. Ancak biz bundan hoşlanmıyoruz. Vermiş olduğumuz İdari para cezalarını tamamı asgari ücretin katları şeklinde tahakkuk ediyor. 2 bin 400 lira ödeyerek kayıtlı işçi çalıştırmak varken, kayıt dışı işçi çalıştırıldığının tespiti halinde 55 bin lira ödemek zorunda kalırsınız” dedi.

11 çeşit istihdam teşviki

2004 yılından beri 11 tane istihdam teşviki hayata geçirdiklerini dile getiren Gülcemal, “Kayıtlı çalışma halinde işçilik maliyetlini düşürecek istihdam teşviklerimiz var. İstihdam politikalarımıza beraber işçilik maliyetlerini azaltabiliyorsunuz. Kayıtlı çalışma konusundaki hassasiyetlerinizi bekliyoruz. Bütün çalışmalarımız bunun için. Hem kayıtlı çalışma hem de prim ödeme konusunda bize destek olacağınızı umuyorum. 11 tane istihdam teşviki programız var. Türkiye’de toplam işçilik maliyetlerinin prim yükü yüzde 34.5. İşsizlik maliyetlerini de katarsak bu rakam yüzde 37.5’i buluyor. İstihdam teşviklerinde ayrıntıya da bakmak gerekiyor. Teşviklerin bazıları ücreti, bazıları primleri kapsıyor. Muhasebecilerin bunları görebiliyor olması lazım” ifadelerini kullandı.

Her ay 15 milyon TL teşvik

Ekrem Gülcemal, İzmir’de halihazırda 126 bin iş yerinin faaliyet gösterdiğini bildirirken, şunları söyledi:

“Bu işyerlerinin 100 bini istihdam teşviklerinden ve asgari ücret teşviklerinden faydalanabiliyor. İzmir’deki işyerlerimize her ay 152 milyon TL istihdam teşviki veriyoruz. Prim borcu olmaması şartıyla işverenlerin tamamı istihdam desteği alıyor. Asgari ücretle alışan bir işçi için her ay 88 lira asgari ücret teşviki alıyorsunuz. Kayıtlı işçi çalıştırması, prim borcu zamanında ödenmesi durumunda 5 puan indirim yapıyoruz. 5 puanlık prim desteğini 11 puana yükseltmeniz mümkün. İstihdam teşvikinden 18-29 yaş arası erkekler, 18 yaşından büyük kadınlar 6 ay işsiz olmak kaydıyla faydalanabiliyor. İstihdam teşvikinden faydalanmak için işsizleri alın, ortalama sigortalı sayınızı da artırın.”

En çok fayda sağlayan program

Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü Aktif İşgücü Hizmetleri Servis Sorumlusu Anıl Tamburacı işbaşı eğitim programları ve teşviklerle ilgili bir sunum yaptı. İşbaşı Eğitim Programı’nın en çok düzenledikleri, işveren ve katılımcılara en çok fayda sağlayan program olduğunu belirten Tamburacı, “İşgücü piyasası çok aktif ve dinamik. Mevzuat sık değişiyor ama her değişiklikte bir öncekinde yaşanan sorunları ortadan kaldırabiliyoruz. İşbaşı eğitimlerde en önemli kriter hem işverenin hem çalışanın İŞKUR’a kayıtlı olmaları. İşverenlerde en az iki çalışan olacak ve program sonunda en az yüzde 50 istihdam sağlayacak. İşçinin son 6 ayda işsiz olması ve işverenin yakın akrabası olmaması gerekiyor. İşveren, bu destekten toplam çalışan sayısının yüzde 30’u kadar faydalanabiliyor” dedi.

3 ay sürüyor

Şu anda iş başı eğitim programlarının 3 ay sürdüğünü ifade eden Anıl Tamburacı şu bilgileri verdi:

“Eğitim süresi haftada da 45 saati geçemiyor. İşveren, çalışma programını istediği şekilde planlayabilir, hangi günler hangi saatler arasında çalıştıracağını belirleyebilir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu modülü uyguluyoruz. İşyerinde programın başladığı tarihteki istihdam sayısı ile bitiş tarihindeki sayıya bakıyoruz, program bitişinde bildirilen istihdam sayısında düşüş olduğunda tamamlanması için 1 aylık süre tanıyoruz. Eksik istihdam program kapsamında çalıştırılan kişilerden olursa amaca ulaşılır. Program süresince günlük 54 liralık ücreti ve SGK primlerini İŞKUR üstleniyor. Öğrenciler programa katıldığında günlük ücretin yüzde 75’ini alıyor. İşbaşı Eğitim Programı’ndan 4 bin 798 işveren faydalandı. Bu sayının çok az olduğunu, daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Program kapsamında yapılan destek 100 milyon liraya ulaştı.”

EBSO sanayiciyi bilgilendiriyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, değişen mevzuat ve uygulamalar hakkında sanayicilerin dikkat etmesi gereken konularda farkındalıklarını artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. İlgili kurumların üst düzey yöneticileri ve konunun uzmanlarının katılımıyla düzenledikleri etkinliklere özel önem verdiklerini belirten Demirkalkan, EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu olarak bu yıl İstihdam Seferberliği, İşbaşı Eğitim Programı, Artı İstihdam ve Teşvikler, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, İnşaat Sektörüne Yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları, Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu (Marka, Patent, Endüstriyel Tasarım) etkinliklerini hatırlattı.

Demirkalkan, EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu olarak sanayicilerden gelen görüş ve önerileri değerlendirerek 2017-2018 döneminde 10 etkinlik planladıklarını haber verirken, “SGK Teşvikleri, İdari Para Cezaları ve İŞKUR Teşvikleri konusundaki bilgilendirme toplantımızın ardından önümüzdeki günlerde Arabuluculuk, İş Hukukundaki Değişiklikler, Bilişim Güvenliği ve Elektronik İzleme, Kişisel Verilerin Korunması, İş Sağlığı ve Güvenliğinde Teftiş Uygulamaları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ar-Ge ve Girişimcilik Faaliyetlerinde Çalışanlarla İlişkiler, Rekabet Yasağı ve Gizlilik, İK Uygulamaları Kapsamında İş İlişkisinin Kurulması, İş Kazalarında Cezai Sorumluluk gibi son dönemde oldukça önem kazanmış başlıklardaki etkinliklerimizle sizlerle buluşmayı planlıyoruz” dedi.

Toplantı sunumları:

Sunum 1:

Sunum2:

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.