SANAYİCİLERE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI SEMİNERİ DÜZENLENDİ


24.03.2017, Cuma

İlgili Görseller

Sanayicilere kişisel verilerin korunması semineri

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmirli sanayicileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirdi. EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. Av. Çiğdem Çiçekçi Ercan’ın yönettiği seminerde; kişisel verilerin işlenmesi ve aktarılması, aydınlatma ve bilgilendirme yükümlülüğü, alınması gereken veri güvenliği önlemleri, işverenlerin işçilerin kişisel verileriyle ilgili yükümlülükleri, işçiyi biyometrik, video, bilgisayar ve telefon gibi elektronik gözetlemedeki sorunlarla işverenin hukuki ve cezai sorumlulukları ayrıntılarıyla anlatıldı.

EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Üyesi Dr. Av. Ercan, toplantının açılış konuşmasında bilginin modern yaşamın en önemli değerlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Her gün devlet kurumları ve özel kuruluşların bireyler hakkında önemli miktarda veriyi toplayıp, işleyip, naklettiğini hatırlatan Ercan, “Bunun yanında teknoloji görülmemiş şekilde kişilerin bilgiyi paylaşması ve dünya çapında yayılmasına izin verecek şekilde gelişmiştir. Bütün bunlar kişilerin bilgilerinin kontrolünü kaybederek kendilerine karşı kullanılması gibi birçok tehlikeli durumun oluşmasına neden oluyor. Kişisel verilerin korunması, bireylerin verilerinin başka kişi veya kuruluşlar tarafından yetkisiz kullanımına karşı sahip oldukları haktır” dedi.

Yaptırımı ağır

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 24 Mart 2016’da TBMM’de kabul edildiğini hatırlatan Avukat Mehmet Ali Köksal, bu kanunun uluslararası ticaret açısından oldukça önemli olduğunu, bu kanunun olmaması durumunda uluslararası ticaret açısından ilerlemenin mümkün olamayacağını söyledi. Köksal, “Bu kanun sanayi ve ticareti yakından ilgilendiriyor. Uygulanmazsa yargı makamları tarafından kişisel verileri aktarılması mümkün olmayacak. Türk şirketlerinin yurtdışına yaptıkları yatırımlarını tehlikeye atacak ya da yurt dışından Türkiye’ye gelmek isteyen şirketlerin yatırım yapması kolay olmayacak. Bu yüzden AB uyum sürecini önemli başlıklarından bir tanesiydi ve vize muafiyetinin en önemli başlıklarından birisiydi. 7 Nisan 2017 tarihi aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmesi için önemli. Çünkü bugüne kadar uygulanmayan yaptırımlar uygulanabilecek. Yaptırım riski yüksek olduğu için çalışmaların hızlandırılması gerekiyor” dedi.

İşveren yükümlülüğü

Dokuz Eylül Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. İlke Gürsel de, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun aktif olarak uygulanabilmesi için ikincil mevzuatın yürürlüğe girmesi gerektiğini hatırlattı. Kanun kapsamındaki koruma kurulunun da yeni kurulduğunu belirten Gürsel, Borçlar Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’ndan da örnekler vererek, “İşveren işçinin özlük dosyasını korumakla yükümlü. Açık imza ile işçinin üzerindeki baskıyı azaltın. Güvenlik hizmetleri gibi bazı iş kolları için gerekli olabilecek işçinin politik görüşü, sağlık kayıtları, hatta özel telefonu ve fotoğrafı açık rıza ile işlenebilir. Somut suç şüphesi varsa iletişimi gözetlenebilir. Genel sınırlamalar doğrultusunda internet kullanılabilir. Ancak bütün bu kurallar baştan belirlenmeli” uyarılarını yaptı.

Sunum dosyası için tıklayınız...

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.