SANAYİCİLERE İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI


02.10.2015, Cuma

İlgili Görseller

KABAK: İŞGÜCÜ MALİYETLERİNİZİ İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İLE AZALTIN

Çalışma ve İş Kurumu İzmir Bölge Müdürü Kabak: 2014 yılında bir önceki yıla göre Türkiye'deki işsizlik 0.2 puan artarken, Türkiye'nin en fazla işsiz rakamına sahip olan illerinden biri olan İzmir'de işsizlik yüzde 1.5 puan gerileyerek 13.9 oldu.

Türkiye'nin işsizlik probleminin en fazla yaşandığı illerden biri olan İzmir'de sivil toplum kuruluşlarının istihdamı arttırmak üzere bir araya gelmesi gerektiğini söyleyen Türkiye İş Kurulu (İŞKUR) İzmir Bölge Müdürü Kadri Kabak,  “Son iki yıldır yaptığımız çalışmalarla 2014 yılsonunda 270 binden 243 bine geriledi. Bu da yüzde 1.5 oranında gerileme ile yüzde 13.9'a indi. Türkiye'deki işsizlik oranı yüzde 0.2 puan artarken bu tüm paydaşların katılımı ile gerçekleşti” dedi.

EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu tarafından düzenlenen özel toplantıya katılan Türkiye İş Kurumu İzmir Bölge Müdürü Kadri Kabak,  ‘İşbaşı Eğitim Programı’  konusunda bilgi verdi.

Geçtiğimiz yıl başlanan İşbaşı Eğitim Programının daha da genişletildiğini ve işverenin yeni ve olumlu düzenlemelerden bilgi sahibi kılmak söyleyen Kabak, “Mayıs ayında program ve Yeni düzenleme ile işbaşı eğitim programı en pratik en basit ve en hızlı başvuru yapılabilen bir sistem. Yeni program ile bir saat içinde başvurunuzu yaparak sisteme kayıt olabilirsiniz. Bundan kolayı gelmedi” dedi.

Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Kabak, iki ya da daha fazla çalışanı olan işletmelerin İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işe aldığı kişiye ayda 1000 lira olmak üzere 6 ay maaş ödemesi yaptıklarını, ayrıca genel sağlık sigortası primlerini de kendilerinin karşıladığını dile getirdi. Kabak, işletmelerin maliyetini bu dönem boyunca sıfırladığını ve döngü halinde programı kullandıkları takdirde maliyetlerini azaltabileceğini söyledi.

Devletin kazancının iş tecrübesi yaşanması gibi bir katkı koyduğuna dikkat çeken Kabak, “Tecrübeli ve tecrübesiz herkes bu programdan faydalanabilmektedir. Stajer olarak çalıştırdığınız kişilere 1000 TL ücreti biz yatırıyoruz. Eğer kalifiye işçi ise siz 600 TL daha ücret verebiliyor ve toplamda 1600 TL’ye kadar olan maliyeti sıfırlayabiliyorsunuz” dedi.

Programın genişletilmesi ile bu programdan faydalanan işçi sayısının geçen yıl 2 bin 500 kişi olduğunu söyleyen Kabak, “Bu yılın ilk 6 ayında 3 bin kişi bu kapsamda istihdam edildi. Ancak bu potansiyeli yansıtmıyor. İzmir'de 2 veya üstünde istihdam sağlayan 70 bin işyeri var. Bunlar 1 kişiyi işe alsa işsizlik azalır. Yaz aylarında da stajer çalıştırabilir ve bunlara ücreti İŞKUR olarak biz veriyoruz. Hiçbir şekilde de geri ödeme istenmiyor.  Koşullara uyulduğu takdirde tekrar tekrar bu programı sınırsız olarak açabiliyorsunuz. Koşullar sağlanamadığında bir yıl sistemde yeni proje açamıyorsunuz” diye konuştu.

Programda işverenlerin her hangi bir yükümlülüğünü olmaması işyerlerine işgücü maliyet avantajını da sağlamakta olduğunu söyleyen Kabak, işverenleri programa dahil olmaya davet etti. Kabak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Program işveren ile iş talebinde bulunan katılımcıları bir araya getiriyor. Program kapsamında işverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğretmek istihdam etmek ve istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmeyecek. Programda işverenlerin her hangi bir yükümlülüğünü olmaması işyerlerine işgücü maliyet avantajını da sağlamaktadır.”

Programla birlikte iş arayanların meslek edinmesi kolaylaştırıldığını ve bundan sonra da kursiyerlerin işe alınması halinde desteklerin sürdüğünün bilgisini paylaşan Kabak şunları kaydetti: “Programa katılan üniversite öğrencileri, zorunlu stajlarını buradan gerçekleştirebilecek. Program süresinde net asgari ücret düzeyinde gelir elde etme imkanı da veriliyor. Günlük 38,48 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından yapılmakta.  Program sonunda 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan program sonrasında üç ay içinde işe alındığı takdirde imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteriyorsa 42 ay diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa 30 ay süre ile SGK işveren pirimi işsizlik sigortası fonundan sağlanacaktır. 30 yaşından büyüklerin istihdam edilmesi durumunda ise katılımcının cinsiyetine göre 6 aydan 30 aya kadar işveren sigorta pirimi İŞKUR tarafından karşılanacak.  Ayrıca programa katılan kişilere İŞKUR’un dışında ödeme yapan kurumlar, bu gideri vergilerinden düşebilecekler.”

 

Sunum için tıklayınız

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.