İSTİHDAM PAKETİ


01.12.2017, Cuma

Ege Bölgesi Sanayi Odası

Araştırma Müdürlüğü

14.02.2017/19728467-10.7.2-E.1900

 

Sayın Üyemiz,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun açıkladığı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın desteklediği “İstihdam Paketi” 1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapacak şekilde tasarlanmış ve İstihdam Seferberliği başlatılmıştır.

Paket kapsamında kadınlar başta olmak üzere dezavantajlı kesimlere (kadın, engelli ve eski mahkumlar) pozitif ayrımcılık uygulayarak 100 bin kontenjan ayrılmıştır.

Paketin detaylarına baktığımızda;

  • 200 bin kişiye mesleki eğitim,
  • Topluma yararlı çalışma kapsamında150 bin kişiye istihdam,
  • Aralık sonu itibarıyla ilave yaratılan her istihdam için artı istihdam desteği,
  • İşbaşı eğitim ile 500 bin kişiye istihdam imkanı sağlanabilecektir.

Artı istihdam desteği ile devlet;  işçilerin bir yıl süre ile asgari ücret üzerinden SGK prim, işsizlik fonu kesintileri ve vergilerini karşılayacaktır. Buna göre; 106 lirası vergi, 666 lirası da prim olmak üzere Şubat ayından itibaren alınacak her işçi için yıl sonuna kadar 773 lira devlet desteği öngörülmektedir. Bu rakamın 666 lirası İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır. Böylece bir işçinin işverene maliyeti, yıl sonuna kadar 2 bin 88 liradan 1.314 liraya çekilmiş olacak.


3 aylık İşbaşı Eğitimi sürecinde kişilerin maaşları devlet tarafından ödenecek olup, eğitim sonunda kalıcı istihdam olur ise bu kişiler artı istihdam sayılıp tüm vergi ve primlerini 9 ay boyunca devlet ödeyecektir.

Her istihdam edilen kişinin bilgisi veri bankasında toplanarak takibi yapılacak olup, mevcut istihdamını artıranlara destek verilecektir. İşçilerin İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. Prim borcu bulunanların (yapılandırma kapsamındakiler hariç) yararlanamadığı bu desteklerden, önce işçisini çıkarıp, sonra destekten yararlanma da mümkün olmayacaktır.

Söz konusu desteklerden faydalanmanız hususunu, bilgilerinize sunarım. 

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.