GANA HEYETİ EBSO'YU ZİYARET ETTİ.


02.09.2013, Pazartesi

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir’e gelen Gana Hazine ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Mr. Gideon Kwame Boye Quarcoo heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret etti.
 
EBSO Meclis Salonu’nda yapılan ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Afrika kıtasının dünyanın yüzde 20.4’ünü kaplayan çok önemli bir pazar olduğuna işaret ederek, “Bu bağlamda 1998’de Afrika ülkeleri ile siyasi, askeri, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere Afrika Açılım Planı geliştirildi. Afrika ülkeleri ile ekonomik ilişkiler ve ticari hacmimiz son yıllarda kayda değer artış gösterdi. Afrika ülkelerinde yaklaşık 25 temsilciliğimiz bulunuyor. Bu açılım kapsamında Türk Hava Yolları da 2010 yılında Gana’nın başkenti Akra’ya uçak seferleri başlattı” dedi. Türkiye ile Gana arasındaki dış ticaret rakamlarını da açıklayan Ender Yorgancılar, “Geçen yıl Gana’ya 223 milyon dolarlık ihracat yaparken 303 milyon dolarlık da ithalatımız olmuş. Özellikle demir-çelik, elektrikli makineler, gıda ürünleri ihraç ediyoruz. Değerli taşlar, inci, kakao ve ağaç ürünleri ithal ediyoruz. İzmir, Gana ile dış ticarette artı veren bir il. Geçen yıl İzmir’in Gana’ya ihracatı 12.8 milyon dolarken, ithalat 1.26 milyon dolar oldu” diye konuştu.
 
Gana Hazine ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Mr. Gideon Kwame Boye Quarcoo ülke ekonomisinin geçen yıl yüzde 8.2 büyüdüğünü söyledi. Quarcoo, “25 milyonluk genç bir nüfusa sahibiz. Resmi dilimiz İngilizce. Gana’ya ulaşmak aynı zamanda çevresindeki ülkelere de ulaşmak demektir. Altyapı ve enerji başta olmak üzere önemli projelerimiz var. Türk yatırımcıları Gana’ya bekliyoruz. Siz buzdolabından makineye, yenilenebilir enerjiye kadar çok çeşitli alanlarda üretim yapıyorsunuz. Gana’nın Türkiye’den öğrenecek çok şeyi var” dedi. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın çok eski ve ünlü bir fuar olduğunu kaydeden Quarcoo, “Biz de burada yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Gana’nın kakao, petrol, organik ilaç ve ananas gibi ürünleri var. Dünyanın en kaliteli ananasını biz yetiştiriyoruz. Hem Türkiye hem de Gana’nın lehine ticaret anlaşması yapmalıyız ki ülkelerimiz arasındaki ticaretimizi geliştirebilelim. Türklerin Gana’ya gelmelerini istiyoruz. Her türlü alanda yatırım imkanı bulunuyor” diye konuştu.
 

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.