FOTOVOLTAİK TESİSLERDE TEKNİK VE FİNANSMAN KRİTERLER


26.06.2013, Çarşamba

İlgili Görseller

İlgili Dökümanlar

Güneş enerjisine doğru proje ve sigorta şart

Güneş enerjisi yatırımlarında projelerin teknolojik ve ekonomik açıdan verimli olacak şekilde yapılması, işletme sırasında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı mutlaka sigorta ettirilmesi gerektiği ifade edildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu, güneş enerjisi konusunda teknik şartname hazırlama ve finansman temini sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları, yatırım yapmak isteyen firmalarla “Fotovoltaik Tesislerde Teknik ve Finansman Kriterler” konulu bilgilendirme toplantısı ile paylaştı.

İtalyan Energie Nuove SRL Teknik Müdürü Luca Mazzanti, fotovoltaik sistemlerde kullanılan modüllerin iklimsel şartlar, zamanla verim kayıpları ve panel yeterliliği gibi seçim kriterleri, inverter kabinlerinin kuruluşu, doğru akım ve alternatif akım dönüşümleri, kayıplar, fotovoltaik tesislerin sigortalanması, çatı kaplama malzemelerinin fotovoltaik tesislerle ilgili kriterleri, yatırım maliyetine göre amortismanlar ve bankaların finansman sağlama şartlarını kendi yaşadığı deneyimlerle aktardı.

İhtiyaçlar ve kurulum yeri

Güneş enerjisi panellerinin 30-40 yıl arasında üretim yapması gerektiğini hatırlatan Mazzanti, şunları söyledi:

“Projeye göre iyi panel ve verimlilik hesaplarının çakışması gerekiyor. Her yerde aynı özellikteki paneli kullanamazsınız. 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda her derece için binde 5 verim kaybı yaşanıyor. Panellerdeki enerjiyi doğru akımdan alternatif akıma çeviren inverterlerdeki arıza sistemin durmasına neden olur. Büyük kapasiteli bir inverter yerine küçük kapasiteli çok inverter tercih edildiğinde sadece arızalanan inverter kadar üretim kaybı yaşanır, ancak onun da bakım maliyeti fazladır. Schrink tipindeki inverterlerde merkezi inverterlere göre daha az arızayla karşılaşıyoruz. Mikro inverterler kullanıldığında yangın problemi ortadan kalkar. Çünkü bunlar 80 dereceye kadar çalışabilir. Panellerin konulduğu kaideler sıcak daldırma galvaniz olmalıdır. Montaj sadece iki demir parçasının birleştirilmesi değildir, özenle yapılmalıdır. Malzeme seçimi kadar uygulama yapılacak çatının yapıldığı malzeme, taşıma ve rüzgar kapasitesi de dikkate alınmalıdır. Projenin ihtiyaçlara ve tesisin kurulacağı yerin özelliklerine göre doğru yapılması çok önemlidir. Tecrübeli firmalarla çalışılmalıdır. Yıllık bakımlar bizzat üretici firmalar tarafından garanti altına alınmalıdır. Sadece kullanılan parçaların garantisi yetmez, malzeme ve üretim kayıpları, sistemin bütünü sigorta kapsamına alınmalıdır.”

Luca Mazzanti, güneşi izleyen tesislerde yüzde 30 daha fazla enerji üretimi olacağı söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını, çevirme motorları başta olmak üzere gerek kullanılan malzeme gerekse bakım maliyetlerinin fazlalığı nedeniyle optimum faydanın sağlanamayacağını ifade etti.

Bankalar da anlayacak

Türkiye’deki bankaların güneş enerjisi sistemlerini kredilendirmede isteksiz davrandıklarını ileri süren Mazzanti, “İtalya’da da böyle. Ancak 1-2 yılda anlayacaklar. Nitekim biz de projemizin finansmanını İtalyan değil Avusturya bankasından bulmuştuk. Müşterinin konumu kredilendirmede etkili. Faiz oranları yüksek. Çatı üzerindeki tesise kredi veren banka, çatının kullanım hakkını bile istiyor. Ancak doğru proje ile banka kredisi de ödenir” dedi.

İzmir yenilenebilir enerjide avantajlı

EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever de, İzmir’in yenilenebilir enerji açısından avantajlı olduğuna dikkat çekti.

EBSO’nun üretimin temel kaynağı olan enerji konusunda farklı bir hassasiyet gösterdiğini, bu kapsamda sanayici-kamu-yerel yönetim-üniversite-STK ve diğer ilgili kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Yönetim Kurulu Çalışma Gruplarının oluşturulduğunu bildiren Vatansever, enerji konusundaki gelişmelerin yakından izlenerek gerekli araştırmaların yapıldığını, sanayicilerin bilgilendirildiğini anlattı.

Vatansever, enerji kümesi olarak faaliyet gösteren EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu’nun öncelikli konularından birinin yenilenebilir enerji olduğuna dikkat çekerken, “Türkiye’de güneş enerjisi potansiyeli ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ndeki çalışmalara bakıldığında; Ege Bölgesi yılda 2 bin 738 saat güneşlenme süresi ile Türkiye’nin en avantajlı ilk 5 bölgesi arasında yer almaktadır. Fotovoltaik sektörünün İzmir ve ülkemizde hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Bu gelişmeye paralel olarak yerel ölçekte fotovoltaik güç sistemlerine ilişkin bilgi birikiminin arttırılması, ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesi ve ayrıca uluslararası pazarda da rekabet edilebilirliğinin sağlanmasının son derece önemli olduğunu düşünmekteyiz” diye konuştu.

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.