ENERJİDE TASARRUF BİLİNCİ ANAOKULLARINDAN BAŞLAYACAK


30.12.2014, Salı

Enerjide tasarruf bilinci anaokullarından başlayacak

 

Bu proje hem büyüklere hem küçüklere

Enerji tüketiminde yüzde 75 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de, enerji tasarrufu bilincini yaygınlaştıracak proje, sanayici ile üniversite öğrencilerinden geldi. Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin girişimi ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) desteği ile hazırlanan projeyle; anaokulu, ilköğretim, üniversite öğrencilerinin yanı sıra ev hanımlarına yönelik bilgilendirme toplantıları ve etkinlikler düzenlenecek. EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu’nun Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileriyle gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısının adından ilk olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anaokulu öğrencileri ile buluşan Yaşar Üniversitesi öğrencileri, şarkılar eşliğinde eğitim verdi.  

 

Yılda 107 milyon çeyrek altın

Ege Bölgesi Sanayi Odası Enerji Verimliliği Derneği, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Cam Merkezi ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan Anaokulundan Üniversiteye Enerji Verimliliği Bilincini Arttırma Projesi’nin bilgilendirme toplantısı, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlendi. Toplantıya EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı ve Cam Doktoru  Şener Ungan katıldı.

Projenin toplumun her kesimine ulaşması için planlandığını belirten Hüseyin Vatansever, “Ekonomimizin yumuşak karnı olarak bilinen cari açık içinde enerji ve enerji hammaddesi ithalatının 2013 yılındaki yüzde 86’lık payı ve enerjide yüzde 75 olan dışa bağımlılığımız, sürdürülebilir kalkınma rekabetçi ve güçlü bir ülke olma hedefinin önündeki en büyük engel. Enerji fiyatlarındaki son artışlar tüketici ve sanayiciyi endişelendiriyor. Bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesi için toplumun tüm kesimlerinin bu bilince ulaşması çok önemli” dedi.

Türkiye'nin bu bilince ihtiyacı olduğunu söyleyen Vatansever, Enerji Bakanlığı verilerine göre “Bir yıllık tasarrufun parasal karşılığını hesapladığımızda, karşımıza 107 milyon çeyrek altın çıkıyor” diye konuştu.

EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu üyelerinin de ilgi gösterdiği etkinlikte, Cam Doktoru Şener Ungan da, cam yalıtımının önemine dikkat çekti. Ungan, özellikle konutlarda enerjinin yüzde 80’inin harcandığı ısıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf için camın önemli bir unsur olduğunu söyledi.

 

Abla ve ağabeyleri anlattı, çocuklar hem eğlendi hem dinledi

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencileri Duygu Şentürk, Zeynep Coşkun, Selin Altın ve Buğra Aksoy’un girişimleriyle hazırlanan projede, öğrenciler ilk olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anaokulu öğrencileri ile bir araya geldi. Yaşarlı öğrenciler, çeşitli şarkılar ve video görüntüleri eşliğinde minik öğrencilere enerjinin nasıl tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda bilgiler sundu.

 

Hedef 350 kişi

Ege Bölgesi Sanayi Odası, Yaşar Üniversitesi, Enerji Verimliliği Derneği, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Cam Merkezi işbirliği ve desteği ile hazırlanan “Ana Okulundan Üniversiteye Enerji Verimliliği Bilincini Arttırma Projesi” ile Enerji Verimliliği konusunda toplumsal bilinç seviyesinin arttırılması amaçlanıyor.

Enerji tasarrufu bilincinin kültürün bir yansıması olduğunu ve anaokulundan itibaren toplumun her kesiminde farkındalığın arttırılması gerektiğini belirten proje ekibi, ev hanımlarına, anaokulu, ilköğretim okulu ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenecek ziyaretler ve toplantılar ile toplamda 350 kişiye ulaşmayı planlanıyor. Proje kapsamında evlerde alınacak küçük önlemlerle oldukça önemli tasarrufların sağlanacağına dikkat çekiliyor.

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.