EBSO YK ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ ÇALIŞMA GRUBU’NDAN DERİ VE AYAKKABI SANAYİCİLERİNE İŞÇİ-İŞVEREN ANLAŞMAZLIKLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI


16.04.2015, Perşembe

İlgili Görseller

ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ ÇALIŞMA GRUBU’NDAN DERİ VE AYAKKABI SANAYİCİLERİNE İŞÇİ-İŞVEREN ANLAŞMAZLIKLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ege Bölgesi Sanayi Odası, iki meslek komitesine İş Kanunu ile işçi – işveren arasındaki ilişkiler konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. EBSO Deri, Deri Ürünleri ve Deri Giyim Eşyası Sanayi Meslek Grubu ile Ayakkabı Sanayi Meslek Grubu’nun talebiyle gerçekleştirilen toplantıda; iş ilişkisinin kurulması, devamı ve sona ermesine yönelik olarak, çalışma hayatında karşılaşılan sorunların çözümü tüm yönleriyle ele alındı.

EBSO’nun iki meslek komitesinin tam kadro katıldığı ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Üyesi Avukat Erdal Kardaş’ın yönettiği toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş İzmir Grup Başkan Yardımcısı Yakup Aykın ile İş Müfettişi Arif Sami Yılmaz, belirli süreli, belirsiz süreli, kısmi süreli, tam süreli, çağrı üzerine çalışmaya dayalı iş sözleşmeleri, işçi-işveren anlaşmazlıkları, sözleşmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar, fazla mesai, dinlenme süreleri, yıllık izinler ve tazminat hesaplamaları başta olmak üzere kanundaki düzenlemeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin yaptıkları denetimlerde, iş sözleşmeleri, ücret, çalışma, fazla mesai ve dinlenme süreleri gibi konuların ön plana çıktığını ifade eden konuşmacılar, “Sözleşmeler faaliyet gösterilen sektörün koşullarına, işletmeye, işçinin işyerindeki pozisyonuna uygun olarak düzenlenmeli. Çalışma süreleri ve fazla mesailerle ile ilgili kayıtlar eksiksiz tutulmalı. Ücret şekli ile ödemelerde yasal mevzuata uyulmalı” uyarılarını yaptı.

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.