EBSO, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİYLE FARKINDALIK YARATTI


15.09.2014, Pazartesi

İlgili Görseller

EBSO, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİYLE FARKINDALIK YARATTI

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), iş güvenliği ve sağlığı eğitiminde farkındalık yaratmak için düzenlediği bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. EBSO, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı işbirliği ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği hükümler hakkında İzmirli sanayiciler için 30 toplantı gerçekleştirdi.

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, sanayicinin işyerlerinin ve çalışanların huzur ve güvenliğinin sağlanması, ülke ekonomisinin iş kazaları dolayısıyla taşıdığı yükten kurtulması amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanması konusunda taşıdığı sorumluluğun farkında olduklarını vurguladı.

 

Sanayici sorumluluğunun farkında

Demirkalkan, “EBSO, hızla yenilenen ve yeni tedbirlerle genişletilen mevzuata uyum sağlama konusunda büyük bir hassasiyet gösteriyor. Düzenlediğimiz toplantılarla bölgemiz sanayicilerinin önemli bir bölümüne ulaşarak İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği hükümler hakkında farkındalık yarattık. Amacımız iş sağlığı ve güvenliği konusunda bölgemiz ve ülkemizin daha iyi noktalara gelmesine katkı sunmak. Bizler sanayiciler olarak, gerek işyerlerimizin ve çalışanlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, gerek ülke ekonomimizin iş kazaları dolayısıyla taşıdığı yükten kurtulabilmesi amacıyla söz konusu kanunun uygulanması açısından ciddi sorumluluklar taşıyoruz” dedi.

 

İstatistikler ortada

Mayıs ayında Soma’da yaşanan maden faciasının ardından geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki asansör faciası karşısında üzüntülerini dile getiren Demirkalkan, “Ülkemizde ne yazık ki, her gün ortalama 172 iş kazası meydana gelirken, bunların 3’ü ölüm ve 6’sı iş görmezlikle sonuçlanmaktadır. Ülkemizde son dönemde yaşanan Soma faciası, asansör kazası gibi iş kazaları hepimizi derinden etkilemiş ve konuya olan yaklaşımımızı değiştirmiştir. Bütün bu olumsuzlukları önlemek, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak ve çalışma hayatına bu kültürü yaymak amacıyla mevzuat çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar içinde en önemlisi ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’dur” diye konuştu.

 

Denetim değil sürdürülebilirlik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkan Yardımcısı Ergün Göktaş, iş sağlığı ve güvenliğinin devamını sağlamak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Göktaş, “Denetimle her şeyi çözemezsiniz. Denetim yaptığınız alan işin çok küçük bir kısmı olabilir. Bu yüzden bunu denetimle değil sürdürülebilirlikle çözebiliriz” dedi.

İş Başmüfettişi İlknur Özkan ise, 2014’te iş kazaları sonunda yaşanan ölümler konusunda bir rekora doğru gidildiğini belirterek, “Belgeler, evraklar tamam ama önemli olan sahada alınan önlemlerin etkinliği. İş güvenliği işletmenin düzenini sağlar, bu da iş kazalarının önüne geçilmesini… İş güvenliği, iş verimini ve üretimini doğrudan etkiler” dedi.

İş Başmüfettiğişi Tuncay Halaçoğlu da, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında bilgi vererek, iş sağlığı ve güvenliği kültürü ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının hukuksal boyutları hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda yapılan sunuma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.